Onko muita joilla kilpirauhasten toiminnassa jotain häikkää?
Mitä oireita teillää on? Mä saan ensi viikolla tietää kokeiden tulokset. Olen koko ajan todella voimaton enkä jaksaisi tehdä mitään :(
Kommentit (6)
Saitko painon ennalleen leikkauksen jälkeen? Jos sait, niin oliko laihdutus helpompaa sen jälkeen, kun hormoniarvot saatiin Thyroxinilla kohdalleen?
Olin aivan käsittämättömän väsynyt, parin tunnin hereillä olon jälkeen oli PAKKO päästä nukkumaan pariksi tunniksi. Hiukset irtoilivat (mulla ei paljon irtohiuksia normaalisti huomaa kun on lyhyt tukka, tuolloin kuitenkin hiukset varisivat päästä), palelin kovasti jne. Lääkitys on auttanut, ei mielestäni niin paljon kun olisi voinut. Mutta olo on parempi.
Mulla on kilpirauhasen vajaatoiminta. LIhominen, väsymys ja eräänlainen pöhnä ovat olleet mun oireitani... Juuri tulin lääkäristä ja taas nostettiin lääkitystä, kun arvon piti olla2, mulla se oli 6!!!!!!!
Laihduttaminen on TODELLA hankalaa... Lääkärini sanoi, että täytyy olla tosi päättäväinen ja motivoitunut, sillä mahdotonta se ei missään nimessä ole. Mulla on reilusti ylipainoa, olen laihduttanut nyt 4 viikkoa, eikä kiloakaan ole tippunut. Olo on kuitenkin huomattavasti parempi :).
Tsemppiä sulle!!
Hemo oli 141 ja tulehdusarvo 0. Muut tulokset saan ensi viikolla. Tarkoittaako struuma liikatoimintaa? t. ap
Nyt olen syönyt estolääkitystä (Tyrazol ja Tyroxinkin on tullut mukaan) ja arvot on palautuneet normaaliksi. Tämän vuoden lopussa loppuu lääkitys ja sitten katsotaan uusiuutuko. Kilpirauhasesta löytyi paljon pieniä kyhmyjä.
nykyisin käytän jatkuvaa lääkitystä (kilpirauhashormonia).
Vajaatoiminnan oireet mulla (siis sen lääkityksellä aiheutetun): väsymys, todella voimakas lihominen.