Monenko omat vanhemmat mässytti karkkia kun olitte pieniä?
Meillä ostivat joskus harvoin lakua. Nykyvanhemmat tuntuu olevan kauheita karkinsyöjiä. Itse olen -71 syntynyt.
Kommentit (9)
karkkeja syöneen kuin tosi harvoin. Lapsena ajattelinkin että en halua tulla aikuiseksi kun ei saa karkkeja syödä :-)
Omat hampaat on jo pilalla, mutta lapset yritän opettaa vähän hillitympään karkin syömiseen mihin ite oon oppinu
syöneen karkkia lapsuudessani. Itse syön ja usein salaa lapsilta.
En muista omien vanhempieni syöneen karkkia. Lapsille ostettiin joskus harvoin karkkipussi. En ole kuulema koskaan pyytänyt karkkia kaupassa, kun olimme äidin kanssa. Aikuisiällä minusta tuli karkkiriippuvainen. Tuhlasin rahaa päivittäin karamelleihin. syynä pidän sitä, että seurustelin miehen kanssa joka vaihtoi alkoholin karamelleihin! Yhdessä sitten herkuteltiin. Nyt, kun on omia lapsia syön karkkini salassa. en todellakaan halua opettaa niitä sokerin perään lapsesta asti. Lapsien takia olen saanut pahimman karkkihimoni kuriin. ehkä kerran viikossa ostan itselleni.
Itse olen ollut nyt 6 vuotta karkkilakossa, vaikka en muutoinkaan syönyt kuin pussin 2 viikossa...
Mummo taas söi sitten ihan älyttömästi niitä kettukarkkeja, en muista niiden nimeä, paperiin käärity suorakaiteen muotoiset..
Mutta joskus kouluun mentyäni karkin syönti yleistyi kotona vanhempieni keskuudessa. Mutsi tunnustikin myöhemmin että sillä oli karkkia kotona aina jossain piilossa. Mutsi varsinkin, mutta myös faija, olivat hyvin persoja kaikelle makealle. Ei siis pelkästään karkille vaan myös pullalle, jätskille, muille leivonnaisille, kekseille jne.
Olin itsekin aikaisemmin kova syömään karkkia ja muita herkkuja, nyt painonhallintaprojektin takia olen opetellut uuden elämäntavan. Meillä syödään karkkia lauantaisin lasten karkkipäivänä, sen verran kun iltaruuan päälle jaksaa, ei muuten.
Äiti tosin joskus osti jotain, mutta siis harvemmin. Itse oon ihan kauhee karkkiperse :(
Jospa nyt aloittaisi sen karkkilakon taas vaihteeksi.
Meillä oli karkkipäivä kerran viikossa. Omilla lapsilla ei ole karkkipäivää. Syövät karkkia liian usein ja itse kans. On vaan niin huono itsekuri tuollaisissa asioissa. Mutta pidän kyllä kiinni säännöllisitä ruoka-ajoista ja karkit on pannassa jos ruoka ei maistu. Ja ruoka on meillä terveellistä; vähärasvaista ja paljon kasviksia.