Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ekaluokkalaisen paino ei nouse - pitäisikö huolestua?

Vierailija
01.02.2008 |

Ekaluokkalaisemme on n. 128-129 cm pitkä ja painaa himpun alle 23 kg. Paino on pysynyt ihan samassa viime kesästä lähtien, pituutta on toki tullut lisää. Lapsi näyttää hoikalta, muttei nyt sentään aliravitulta.



Huolestumiseni johtuu lähinnä siitä, että lapsemme harrastaa kilpavoimistelua, harjoituksia on 6-7 tuntia viikossa. Lisäksi tyttö on muutenkin kovin liikkuvainen ja ulkoilee ja leikkii joka päivä reippaasti jumpan lisäksi.



Minusta vain tuntuu, että en saa lasta syömään liikuntaa vastaavalla tasolla. Jos esim. otan treeneihin jonkin pienen välipalan mukaan (vaikka banaani) ei iltapala tahdo maistua lainkaan.



Noudatamme siis normaalia ruokailurytmiä: aamupala (kotona) - lounas (koulussa) - välipala (iltiksessä) - lämmin ruoka (kotona) - iltapala (kotona).



Onko muilla urheilevien lasten vanhemmilla ollut samoja ongelmia?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
01.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä taasen ekaluokkalaisen paino nousee ja nousee...

Vielä 5v oli ongelmia kun paino oli -30, nyt pukkaa + ja reilusti.

Vaikka lapseni liikkuu paljon ja syö kohtuudella niin paino vain nousee. Viimevuodesta tullut 8kg, kesästäkin yli 4kg.

Lapseni harrastaa ns. voimalajeja joten mukana myös lihaksia läskin seassa.

Lasta on todella vaikea saada syömään enempää kuin jaksaa. Valitettavasti joillain tytöillä laihduttaminen alkaa jo eskarissa=(

Tyttösi kun liikkuu paljon ja jaksaa hyvin niin en itse olisi vielä kovin huolissani. Ota yhteyttä kouluterkkaan, että voisi seurata painoa

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi neljä kuusi