Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mikä vaippamerkki paras vastasyntyneelle?

30.01.2008 |

5-vuotta sitten parhaan mallinen ja ainoa, joka imi kunnolla löysän maitokakan oli Pampers, mutta vaipat on varmaan muuttuneet näinkin monen vuoden aikana kovasti. Liberot oli silloin liian leveitä ihan pikkuvauvalle, mutta isommalle lapselle taas sopivat hyvin.



Mitä merkkiä varaisin tällä kertaa vastasyntyneelle? Onko Pampers edelleen paras vai onko joku toinen merkki ajanut ohi?

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
30.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ainakin Liberon 1 koko istu alkuun paremmin, kun oli pienempi kun Pampperssin 1 koko. Meillä tyttö paino 2890g syntyessään. Muutenhan tuo Libero on paksumpi kun Pamppers. Alkuun vaan Pampperssi vuosi lahkeista. Isompi kokosella vauvalla ei varmaan tätä ongelmaa ois ollu. Sairaalastahan saat kummankin valmistajan lahjapakkauksen, jossa on vaippoja ja muuta tavaraa.

Vierailija
2/13 |
30.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hehkutan myös tuon liberon newborn 1 nimeen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
31.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se riippuu vauvasta. Pampers edelleen hyvä, mutta meilläkin päädyttiin liberoon, pampers oli suuri tälle

3,5kiloselle.

Vierailija
4/13 |
31.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

heipä!



meillä on -05 syntynyt esikko (synt. paino 3640g) ja silloin testattiin kaikki mahdolliset vaippamerkit. tultiin siihen tulokseen että pamppers on paras juurikin sen vuoksi että imi sen löysän kakan hyvin. nyt toinen lapsi (synt. paino 3350g) on ollut maailmassa kolmisen viikkoa ja ollaan käytetty liberon 1 vaippoja (sairaalasta sai näyte pakkauksen) sekä pamppersin 1 vaippoja (ostettiin itse vanhalla hyvällä kokemuksella) ja edelleen olen sitä mieltä että pamppersit istuu paremmin vauvalle ja imevät kakan paremmin. lisäksi noissa pamppersseissa on sellaiset joustavat sivut joten tuntuu että ne on kivemmat päällä kun joustamaton vaippa. nuo 1 koon vaipat on pakattu melko pieniin paketteihin, joten suosittelen kuitenkin ostamaan yhdet paketit kumpaakin (jos omasta sairaalastasi ei saa näytepaketteja) ja testaamaan omalla vauvallasi kumpi on parempi. vauvan syntymä koko varmasti vaikuttaa myös paljon siihen kuinka vaippa sopii. jos hirmu pieni vauva ni ehkä libero saattaa olla silloin parempi kun on kooltaan hieman pienempi.



no, siis kuitenkin asiaan... meillä pamppersit todettu parhaiksi!



-äiki-

Vierailija
5/13 |
31.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vauvan mallista varmaan riippuu eniten se mikä vaippa parhaiten sopii.



Meillä on käytetty kaikilla kestoja joiden kanssa sen parhaan merkin löytäminen onkin aikamoista salapoliisityötä kun vaihtoehtoja on niin turkasen paljon.

Vierailija
6/13 |
31.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilläkin oli ihan paras vaippa vastasyntyneelle tuo Libero. Imi löysän kakan ihan hirmuisen hyvin! Ei tainnut tulla yhtään kakkavahinkoakaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
31.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kahden lapsen kokemuksella (synt. -03 ja -05) olen tykännyt eniten Liberon vaipoista. Niitä olemme käyttäneet vauvaikäisillä. Ulkomailla ja joskus Suomessakin ollaan ostettu vähän isommalle Liberon Active Fit -vaippoja, kun ollaan kaivattu teippivaippoja. Ne mielestäni ovat parempia kuin Liberon teippivaipat isommille.



Itse olen nyt varannut vauvaa varten paketin Libero Minejä. Meillä molemmat lapset olleet syntyessään yli nelikiloisia ja Newborn-vaipat ovat olleet kotiutumisen jälkeen auttamattomasti liian pieniä. Esikoispojalle ne eivät mahtuneet edes laitoksella. Kumpikaan lapsista ei ole ollut mikään erityisen pyöreä, vaan ovat olleet pitkiä.



t. Jogu (38+1)

Vierailija
8/13 |
31.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pikkuvauva-aikana ne oli meidän hoikalle pojalle parhaat ja imukyky oli musta parempi kuin Pampersissa. Nyt 5 kk iässä ollaan siirrytty Pampersiin, koska ne on ohuempia ja liikkuminen on helpompaa. Onneksi pikkuvaippapaketit on aika pieniä, joten voit ihan hyvin ostaa vaikka muutamaa merkkiä kokeeksi. Paras vaippa kun on varmasti aika vauvakohtaista niin kuin tästäkin keskustelusta huomaa:)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
31.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

..mutta suosittelen Pampersin Newborn 1 vaippaa.



Meillä tyttö oli syntyessään 48cm ja 2950g, olemukseltaan tosi siro ja hoikka. Pampers oli päällä sopivampi ja joustavampi ja imi hyvin löysän kakan. Kokeiltiin myös Liberon pienintä vaippaa, mutta tuntui meidän tytöllä päällä kankeammalta ja isommalta.

Yhä vielä 1kk iässä käytämme samaa Pampersin Newborn vaippaa, toistaiseksi se on ollut paras vaihtoehto eikä ohivuotoja ole tullut.



Kannattaa siis kokeilla vaikka sairaalan näytepakkaukset ekaksi ja ostaa sitten sopivampaa laatua.

Vierailija
10/13 |
31.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pamppersseissa on kovemmat teipit kuin Liberossa ja ne haiseekin niin kemikaaleille, että hyh! Sitä paitsi Liberolla on paremmat keräilykamppikset! ;D

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
01.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

toimi Libero paremmin, syntymäpaino 2900 grammaa. Tämä toinen pikkuruinen vellihousu vain 2600 grammaa ja Pampers ehdottomasti parempi kapeamman muotonsa ja korkealle nousevan takaosansa vuoksi.



Hyviä toki kummatkin, mutta Pampersiin imeytyy löysempikin tavara, jos jompi kumpi on nostettava...

Vierailija
12/13 |
01.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pamperseja käytettiin jo sairaalassa ja kotonakin oli paketti odottamassa. Muutaman viikon ikäisenä tytön pylly alkoi osoittamaan vaippaihottuman merkkejä ja vaihdoimme liberon newborniin ja peppu alkoi paranemaan. Heti kun yritin käyttää pamperseja pois tyyliin yksi vaippa päivässä, peppu lehahti heti punaiseksi. Uskoisin että pamperseissa käytetty voide ei sovi meidän lasten pyllyille, sillä isompikaan (2v) ei pysty käyttämään pamperseja. Ehkä pitäisi vielä testata muita merkkejäkin kun tytön vaippa vuotaa usein öisin. Ikää pian 5kk ja painoa n. 6 kiloa ja nyt käyttää libero minejä 5-8 kiloisille.



Äitiyspakkauksessa oli näytteenä muumivaippoja ja ne olivat mielestäni liian paksuja ja kovia, teipitkin tuntuivat teräviltä.



Unelma ja tytär 5kk, jonka kakka vaippoja ei tarvitse kovin usein vaihtaa ehkä n. 2-3 krt/vko

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
01.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ollut merkkinä alusta asti pampers. Melkein 4 kiloisille sopi hyvin pampers 2, joka imee löysän kakan ja pysyy hyvin paikoillaan.



Liberot mielestäni kummallisia " nyssyköitä" , jotka eivät pysy ryhdissään. Pampers on kuin alushousut. Varsinkin napatyngän kanssa Liberot tuntuivat aina hankaavan napatynkää, koska valahtivat lanteille. Pampers pysyi paikoillaan ja ulottui vyötärön yli ja hankaamista ei ollut.



Myöhemmin, koossa 4-5 huomasin Liberossa pissanhajua, joka viimeistään sai meidät taas unohtamaan Liberon alennusvaipat ja palaamaan Pampersiin.



Kannattaa tosin huomata, että vaippojen valmistusmaat vaihtelevat samalla merkilläkin. Valmistuserien mukaan saman merkin vaipoissakin saattaa olla eroja, esim. vaipan kovuudessa.