Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kuka tietää palkkamurhaajatytön nikin irc-galleriassa (ov)

Vierailija
30.01.2008 |

Lehti: Palkkamurhan tilanneella synkkiä merkintöjä netissä

30.1.2008 9:23



Tyttö poseeraa Irc-galleriassa muun muassa veitsi sekä omalla että toisen naisen kurkulla, kertoo Ilta-Sanomat.



Äidin palkkamurhan järjestäneen kuulustelut etenevät hitaasti



Nyt puhuvat palkkasurman yritystä todistaneet naapurit



16-vuotias tyttö kuuluu Ilta-Sanomien tiedon mukaan pieneen ryhmään, jonka nimi viittaa rajuun ampumiseen.



Ryhmän tunnuskuvassa esiintyy virnistelevä mies, joka osoittaa aseella suoraan kameraan.



Myös osa surman yrityksestä epäiltyinä olevista muista henkiköistä kuuluu samaan ryhmään.



Viittauksia äitiin



Äitinsä palkkamurhan tilaamisesta epäillyllä tytöllä on Irc-galleriassa kaksi erillistä synkkäsävyistä profiilia.



Tyttö poseeraa sivuillaan muun muassa armeijatyylisesti veitsi omalla kurkullaan. Lisäksi hän pitää yhdessä kuvassa veistä toisen naisen kurkulla. Jälkimmäisessä kuvatekstinä on " Look mama what I did" , eli " Katso äiti, mitä tein" .



Toisessa otoksessa kuvan otsikkona on " Mama can' t save me" , eli " Äiti ei voi minua pelastaa" .



Suurimmassa osassa tytön verkkoon lataamista kuvista näkyy kuitenkin tavanomaisen oloista nuorten juhlintaa. Lisäksi mukana on yksittäisiä kuvia koirasta ja hevosesta.



Purkautui päiväkirjalleen



Tyttö on pitänyt päiväkirjaa netissä vuoden 2006 keväästä alkaen tämän vuoden tammikuun puoliväliin asti.



Alkuvuoden aikana merkinnät ovat hyvin hajanaisia. Suurimmaksi osaksi teinityttö on kirjoittanut ylös suosikkiyhtyeidensä kappaleiden sanoituksia. Toisaalta alaikäinen tyttö esimerkiksi kehuu käyvänsä Helsingin Kalliossa sijaitsevassa baarissa alituiseen.



Uuden vuoden vaihteessa tyttö on kirjannut menettäneensä muistinsa ja vetäneensä " jotain kuulemma turpaan" . Viimeisimmässä merkinnässään, 15. tammikuuta, tyttö kertoo pelanneensa tietokoneella sekä valittaa, ettei hänellä ole elämää.



Asiasta kertoo Ilta-Sanomat.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
30.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jokelan ampuja havahdutti katselemaan ympärilleen.



Nyt niitetään laman jälkeistä satoa, tätä se resurssien niukennus teettää. Apua ei saa sitä tarvitsevat.



Toisen ip-lehden kuvassa oli tytön kasvot peitetty mutta minusta näytti luonnostaan mustilta ne hiukset tiedä häntä voihan ne olla värjättykin.



Lisäksi maailmalta tulee uusia uutisia, tänään on Britanniasta viesti että lapsi suunnitteli vanhempiensa tappamisen ja kuvasi tämän kaiken. Kuristi äitään ja kun isä tuli hätiin puukotti tätä vai oliko aseena sakset en muista.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla