Yhden lapsen yh ja opiskelu: Rahoitus??
Eli millä rahalla silloin pitäisi äiti ja lapsi elättää sekä muut menot?
En tiedä paljon ammattikorkeassa on opintotuki ja sit tietty asumistuki, elarit, lapsilisä. Onko jotain muuta? Pakkohan jotain on! Työssäolo tietenkin mut sitte ei kyllä mistään tuu mitään.. Sossun tuellako tulisi koulu käydä?
Tietenkin jos menisi töihin eikä kouluun mutta pitäisi jonkinlainen koulutuskin hommata ennen pitkää.
Kommentit (3)
Koulutus on ehdottoman kannattavaa tänä päivänä! eli mene opiskelemaan vaikka tuet eivät ole hurjan suuria niin itse luotan ainakin siihen että tämä on hyvinvointivaltio ja harva jää ilman ruokaa tai asuntoa! Kun elää säästeliäästi tulee tosi vähällä toimeen.. Muita tukia ei tietääkseni saa kun noi mitä luettelit, sittenhän on opintolaina mikä ei välttämättä kaikkia houkuttele.. Opiskeluintoa ja jaksamisia sinulle!
tulet " ihan hyvin" toimeen. Jos pystyt työskentelemään osa-aikaisesti opiskelun ohessa niin lainaa ei tarvitse ottaa, mutta ilman työtä tai lainaa toimeentulo ei taida riittää.
Toimeentulotukea hakiessasi tuloiksesi katsotaan myös laina, vaikka sinulla sitä ei olisi, joten tulot ovat liian suuret toimeentulotukeen.
Opintotuki ammattikorkeakoulussa n 250 euroa, nyt kai nousee syksyllä muutamalla kympillä. Lainan kanssa pärjää siinä ja siinä ja töissä yh:na tosi hankala käydä... Ilman lainaa ei kyllä tulisi toimeen. Kyllä välillä miettii että paremmin pärjäisi työttömänä ja saisi sossustakin varmasti helpommin rahaa..