Missä Oulussa hyvä Eläinkauppa??? APUA kaipaan pikaisesti.
Eli Ouluun vasta muuttanut kaipaisi hyvää ja isoa lemmieläinkauppaa ja kaninpoikanen ja sille häkki hakusessa. Mistä löytyisi ja osoite myös kehiin:) Kiitos paljon:)
Kommentit (18)
Oli ihania eläimiä Päivillä myynnissä . Kanin sieltä ostin .
Missä hinnoissa kanit muuten nykyään liikkuu?
haukun paikka , ensin oli jossain toisessa paikassa ja muutti sit eri paikkaan *olipa selitys:)* meidän kani oli muistaakseni haukussa 60e , kääpiö luppis . aikaa siitä on 31/2v ,
Haukun paikka
25 Torikatu
90100 Oulu
08 371 885
Google, hyvät ihmiset. Taitaa olla entisen Senegalin paikalla juuri. Senegalia tulee kyllä ikävä.
Haukun Paikka
Isokatu 70
90120 Oulu
Näköjään nettisivutkin löytyy.
Isokatu 70.
Mutta kun ei ole kokemuksia liikkeistä eikä mitään hajua, että mistä liikkeestä niitä pupuja voisi lähteä metsästämään niin ihan sillä kyselen. Monissa eläinkaupoissa on vain ruokaa ja tarvikkeita ja esim kaloja jne. Ei tarvisi joka liikettä läpi koluta pienten lasten kanssa. Mutta kiitos paljon vinkeistä:)
eläimiä on saatavilla vaihdellen. Ei tuu lapsille sitten pettymys kun niitä ei paikan päällä oliskaan nähtävillä.
Kani on vaativa lemmikki. Vaatii paljon liikuntaa ja tarpeeksi isoa tehdasvalmisteista häkkiä on vaikea (tai mahdoton) löytää. Vaatii siis paljon jaloittelua valvottuna. Jaloitellessaan saattaa jyrsiä niin huonekaluja kuin sähköjohtojakin. Toivottavasti olet hankkimassa kania siksi, että olet itse kiinnostunut kaneista, etkä siksi, että kuvittelet sen olevan vaivaton lemmikki lapsille.
Jos todella tahdot kanin, niin suosittelisin sen hankkimista suoraan kasvattajalta. Suosittelen tutustumista Suomen kaniyhdistykseen. Sivut löytyvät googlella.
Ja emme tarvitse mitään rotukania tai muuta valioyksilöä, sillä emme tule käymään missään näyttelyissä tms.
Ihan vain ystäväksi ja lemmikiksi koko perheelle. Koiraa ei mies jostain syystä missään nimessä halua ja kissaa en kaupunkikotiin halua, maalla minulla ollut useita ja mielestäni kissan luonne on sellainen, että vapaana pitäisi päästä kulkemaan. Kaniin sitten päädyttiin.
Kannattaa kuitenkin miettiä, että kasvattajalta voisi saada käsittelyyn tottuneen kanin, joka on kasvanut asiantuntevissa käsissä. Eläinkaupan kanit eivät tätä välttämättä ole.
Jos tällä ei ole mitään merkitystä, niin tokihan sen elukan voi hankkia mistä hyvänsä. Ja onhan siinäkin toki oma jännityksensä, kuinka suureksi paistiksi se hermeliini kasvaa. Mutta jokainen valitsee itse ja elää sitten valintojensa kanssa.
eläinmarkkinoilta, eläinkaupoista jne ja aina on kivoja pupuja löytynyt:) Kaikkein kiltein ja ihanin on itseasiassa ollut kotikanin ja metsäjäniksen risteytys:) Aivan ihana iso ja pehmeä ja niiiin kiltti, ettei koskaan missään tilanteessa purrut, aina nuoli kädet ja kasvotkin märäksi:)
Rotupuhtaus on mielestäni toissijaista, enkä suinkaan sen takia suositellut kasvattajalta ostamista. Jos eläinkaupasta ostat, niin varmista ainakin, ettei ole mistään ulkomaisesta tukusta rahdattu eläin. Jos eläimen elämän alku on ollut ankea, niin mahdollisuudet kehittyä lasten lemmikiksi ovat heikot.
Lapset hinkuneet kauan lemmikkiä ja kaniin sitten suostuin:)
K-supermarket Joutsensillan kanssa samassa rakennuksessa on myös iso lemmikkikauppa
Lillzoo on kai ihan ok. Harmi, että Senegal lopetti, en tiedä millanen se uusi on sen paikalla.
Olen 13v käyttänyt eläinkauppojen palveluita paljon ja voin sanoa, että Lilzoossa osataan hommat ja myytävät eläimet ovat kesyjä & hyvin hoidettuja!
Se jotsensillan marketin kauppa on Akvaariosoppi. Millanen se muuten on?