Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko kaikilla vaatekaapit/vaatehuoneet järjestyksessä?

Vierailija
15.11.2008 |

Vaatteet siisteissä pinoissa silitettyinä, likapyykit pyykkikorissa...



Meillä on kaaos vaatehuoneessa. Ensin tulee vastaan likapyykkikasa. Kun hypin sen yli pääsen omalle vaatehyllylleni, kaikki vaatteet sisin sokin survottuna hyllyille. Etsin jotain tiettyä, ja samalla sotken lisää.



Miehen vaatehyllyt vähän paremmassa kuosissa kun en minä niihin puutu muulloin kuin silloin kun laitan puhtaat hyllylle.



lastenvaatekaappi! ette halua tietä...



pesen pyykkiä, vaatteet on aina puhtaita. likaisissa en vie lapsia päiväkotiin, enkä rikkinäisissä.



Pyykinpesu on pakkopullaa, meillä ei omaa konetta, vaan pyykkituvassa taon kone. Ja hyvä kone onkin! On kuivausrumpu ja kuivaus huone...

ja sitten kun lopulta pesen pyykkiä, monta koneellista kerralla. Sitten ne kuivuu ja kuivuu olohuoneessa pyykkitelineillä. Tai kuivat pyykit odottaa pyykkikorissa, mutta kaappiin ne ei mene! vasta sitten kun on ihan pakko, eli tarvitsen pyykkikoria likapyykkien kuskaamiseen.





Auttakaa!!! miten saan pykki/vaate kaaoksen kuriin?

Kommentit (20)

Vierailija
1/20 |
15.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joka perheenjäsenelle omansa. Viikkaa ne jo heti siinä kun otat narulta tai kuivurista ja laita omaan koriinsa. Yksi kori on melko vaivaton tyhjentää sitten vaatekomeroon.



Ja ota ensin yksi viikonloppu sille, että käyt läpi ne kamalat vaatekomerot. Ota kaksi pussia, tai kolme: yksi keräykseen meneville, yksi korjattaville, yksi roskiin meneville vaatteille. Loput viikkaat takaisin kaappiinja laita vielä tekstit hyllyille, mitä kullakin hyllyllä pitää olla (dymo-kone on kiva olemassa).

Vierailija
2/20 |
15.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja taidan jopa tietää, mistä se kaaos meillä johtuu. Meillä on yksinkertaisesti liikaa vaatteita, varsinkin lapsilla. Olisikohan se teilläkin ongelmana, ap? :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/20 |
15.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

olen niin monta kertaa siivonnut vaatehuoneen, kirpparille on viety ja roskiin heitetty. Kaksi viikkoa..ja taas!

Meillä todennäköisesti asuu vaatehirviö vaatehuoneessa.

Vierailija
4/20 |
15.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kyllä on järjestykesessä. Olen jo pari vuotta sitten laittanut kirpparille, keräykseen yms. kaikki ylimääräiset vaatteet, joita en käytä, Ja ostan harkiten uutta. Näin ei pääse kerääntymään turhaa rättiä kaappiin viemään tilaa. Sama homma lastenvaatteilla. Miehen kaappi on hieman sekaisin mutta ei ihan paha sekään.



Varsinki nuo pyykkitelineet olkkarissa saa inhon väreet selkäpiihin....

Vierailija
5/20 |
15.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset


Varsinki nuo pyykkitelineet olkkarissa saa inhon väreet selkäpiihin....

Kylppäriin voisin laittaa, mutta sitten siellä ei voisi enää kulkea. En mäkään noista tykkää, karseat ovat, mutta en nyt heti keksi muutakaan paikkaa.

Eikä kuivaushuoneeseen jatkuvasti pääse eikä jaksakaan mennä.

Vierailija
6/20 |
15.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

johtuu yksinkertasesti siitä, että mun mielestä vaatehuolto on niin tylsää. Ei millään jaksais sitäloputonta pyörittämistä ja viikkaamista. Olen koettanutkin kouluttaa lapsia tekemään oman osansa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/20 |
15.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mielestäni meillä ei ole liikaa vatteita..tai ehkä vähän, mutta kun ne on niin ihania! pienet söpöt punaiset mekot, mitä tyttö ei edes käytä kuin joskus. Mihin ne voi laittaa? En raaski heittää pois, enkä myydä. ja voihan niitä joskus tarvita.

Mieheni on sitä mieltä, että vaatteita ja muuta roinaa on liikaa(sama kaaos joka kaapissa)

Minä olen sitä mieltä, että kaappeja on liian vähän!!

Vierailija
8/20 |
15.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä on 1 lapsi, ja hänen kaapistaan laitan pois heti kaikki pieneksi jääneet. Yhdellä hyllyllä on tulevaa käyttöä varten vielä liian isot vaatteet joten kierto toimii... Minun oma kaappini on pahin, periaatteessa kunnossa mutta päällimmäisenä on aina hyllyillä ja henkarilla kaikkea epämääräistä kiireessä heitettyä. Puolessa tunnissa tuon raivaa. (sukkalaatikko mukaanluettuna)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/20 |
15.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä meillä vielä joskus on se kodinhoitohuone...



En vain kertakaikkiaan ole järjestyksen ihminen! Osaan siivota, miehenikin osaa. Ja meillä siivotaankin usein, ei meillä ole likaista! Vain kamala epäjärjestys.

Mieheni on erittäin siisti ihminen, nauttii järjestyksestä. Toki minäkin nautin järjestyksestä, en vain saa tavaroita, etenkään noita vaatteita käyttäytymään mieleni mukaan.

Vierailija
10/20 |
15.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilläkin oli lasten vaatekaappi järjestyksessä kun oli vain yksi lapsi ja olin kotona.

Oli oikein ihana viikkailla ja järjestellä pieniä vaatteita.



Nyt lapsia on kaksi. Minä töissä, mies töissä. Kun tullan kotiin, haluan olla lasten kanssa! Pelata, lukea...En yksinkertaisesti jaksa alkaa raivaamaan kotia. (mies tekee ruoan)



Olen laiska ja taidan luovuttaa, olkoon kaaos.



ap



ps: laiskalle sopivia raivaus ja järjestys vinkkejä saa laittaa! Jos vaikka kuitenkin innostuisin...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/20 |
15.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mites jos laittaisit vaatehuoneeseen elfakorit? Olisko siitä apua, olis helpompi laittaa vaatteet sinne, ehkä?



Ja sitten, tietenkin mitä vähemmän vaatteita on, sen helpompi niitä on järjestellä tietenkin.

Vierailija
12/20 |
15.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaatehuone vaikeampi hallita

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/20 |
15.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

yritän ainakin.

Vierailija
14/20 |
15.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käytän vinttiä "paisunta-altaana" eli keväisin ja syksyisin käyn vaatteet läpi ja viikkaan menneen kauden vaatteet pahvilaatikoihin tai laitan henkareilla pukupusseihin, jotka vien vinttiin. Just tänään vein pari syystakkia vinttiin samalla kun hain sieltä talvivaloja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/20 |
15.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

En mä mitenkään erityisiä kikesjä saa lapsen vaatteiden viikkaamisesta, enkä tosiaankaan silitä :) Onhan se tietysti helppoa kun lapsia on yksi mutta jos ihminen on oikein epäjärjestelmällinen niin onhan ne kaapit sekaisin vaikka ei olisi lapsiakaan. Tullut testattua ;)



Meillä on pieni asunto ja vähän säilytystilaa joten on ihan pakko hävittää tavarat jotka eivät ole aktiivikäytössä.

Vierailija
16/20 |
15.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja likapyykki likapyykkikoreissa tietenkin



olen laittanut puhtaan pyykin koreja myös vaatehuoneisiin



ja hyllyjä- esim. elfaa on tulossa ajan kanssa

Vierailija
17/20 |
15.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja kyllä meillä on aina kaapit ja vaatteet siististi, viikattuna ja/tai silitettynä, paikoillaan. Samoin huovat ja lakanat ja pyyhkeet ja kaikki muukin on nätisti omilla paikoillaan, näteissä pinoissa.

Omat ja miehen vaatteet monesti järjestän vielä nätisti väreittäin ja tyypeittäin. (esim. tummat paidat, valkoiset paidat jne.) On kivan näköistä vaatehuoneessa ja -kaapissa. Ei vie aikaa sen kauemmin laittaa asia paikoilleen kun vaan heittää johonkin. Mutta SÄÄSTÄÄ aikaa kun vaatteet löytyy nopeaan.



Pesen joka päivä koneellisen (ajastan niin että lähtee heti aamulla päälle), joku laittaa sen kotiin tultua kuivumaan tai kuivausrumpuun, kauan ei mene kun kuivat sitten illalla viikkailee valmiiksi, ja nostaa kaappiin paikoilleen.



Pari kertaa viikossa silitän silitystä kaipaavat (niillä on oma kori vaatehuoneessa).



Mä vaan en voisi elää sotkussa, saan kilarit jo siitä jos koululaiset on laittanut esim. housuja puseropinoon tms.

Taidan siis täysin turhaa vouhata joskus meidän teinipojalle, ilmeisesti monella aikuisella on 100 kertaa pahemmassa järjestyksessä vaatekaappi. Täytyy alkaa kehumaan enemmän meidän lapsia...

Vierailija
18/20 |
15.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta elämä on järjestyksessä! eikö se ole tärkeintä?

En saanut siivottua, löysin hyvän kirjan hyllystä....



ap

Vierailija
19/20 |
15.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on kolme lasta, pyykkiä on hirmuisesti. Likaiset on korissa ja puhtaat menevät rekiltä suoraan kaappiin. Lapset olen pyrkinyt opettamaan viemään likaiset vaatteet pyykkikoriin, joka toisinaan sujuu ihan kiitettävästi.



Puhtaat viikkaan kaappiin lasten leikkiessä, katsoessa lastenohjelmia tai kun he ovat unten mailla. Silittää en juurikaan jaksa, paitsi miehen kauluspaidat ja osan vauvanvaatteista. Lasten vaatekaappi on sekaisin, mutta siistin pinoja, kun sinne puhtaita vien.



Nyt on hieman enempi aikaa kun olen aamupäivät vauvan kanssa kotona, toisin kuin muutama kuukausi sitten vielä työssä ollessani : )

Vierailija
20/20 |
15.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

itse olen huomannut että siistit kaapit säästävät rahaa. Kaaokseen hukkuu esim lapsen vaatteita joita ei muista ostaneensa ja sitten ne onkin jo pieniä. Kun kaikki on siististi kaapissa, ne on myös järkevämmin käytössä. Neljät housut jatkuvassa kierrossa on järkevämpää kuin kymmenet missä sattuu.