Onko teidän lapset osanneet jo uida 7-vuotiaina? Tai missä iässä ovat ylipäätänsä oppineet ja ihan itsekseenkö?
Kun itse olin koulussa niin meitä uimataidottomia oli monia ja vasta ala-asteen viimeisellä luokalla kaikki olivat siellä isossa altaassa.
Kommentit (56)
" Pohjoismaissa uimataitoiseksi lasketaan henkilö, joka syvään veteen joutuessaan pystyy uimaan 200 metriä yhtäjaksoisesti, joista 50 metriä selällään."
Erittäin harvat 7-vuotiaat pääsevät tuohon yo. määritelmään ja ei niin moni aikuinenkaan.
On hölmöä sanoa lapsensa osaavan uida, jos ei edes uimahallissa aikuisten altaaseen pääse (25 m yhtäjaksoinen uimataito).
Oma 6-vuotiaani on käynyt tähän mennessä 3 eritasoista uimakoulua ja on nyt opettajien mukaan siinä vaiheessa, että voisi mennä aikuisten altaaseen yksin. Missään nimessä en olisi itse osannut opettaa lasta tuolle tasolle kaikkine eri tekniikoineen.
Meidän seiska vee ei ainakaan osaa uida. Ja en tiedä miten se ikinä oppiikaan, kun ei sitä yhtään kiinnosta uiminen.
täyttää ensi kesänä 8v.. on vaan niin arka, ettei uskalla kunnolla yrittää itsekseen uida! tykkää kyllä käydä uimahallissa, mutta enempi se on sellaista leikkimistä siellä lastenaltaassa. välillä tuntuu kyllä toivottomalta! =/ mutta eiköhän se siitä...
kesällä taas uimakouluun!
ja 7-v osasin jo aikasta hyvin. Olimme kesät mökillä järven rannalla, joten harjoitusta tuli riittävästi..
Oma poika 4,5 v eikä varmasti opi niin nopeasti, koska emme käy kesäisin kovinkaan paljon uimassa, eikä talvellakaan uimahallissa.
Vierailija:
" Pohjoismaissa uimataitoiseksi lasketaan henkilö, joka syvään veteen joutuessaan pystyy uimaan 200 metriä yhtäjaksoisesti, joista 50 metriä selällään."Erittäin harvat 7-vuotiaat pääsevät tuohon yo. määritelmään ja ei niin moni aikuinenkaan.
Onko suomalaisten uimataito tosiaan niin heikoissa kantimissa ettei aikuiset pysty uimaan 200 metriä yhtäjaksoisesti!!
Kyllä kaikki lapset pitäisi uimakouluun laittaa. kunnon uimataito ja hyvä ja halpa henkivakuutus tiettyjen tilanteiden varalle!
Ja uiminen sitä paitsi on loistava liikuntamuoto.
Mutta vika on mielestäni väärässä tekniikassa. Kroolaaminen jo edes auttaisi asiaa suuresti, mutta sitä taitoa en osaa. Sammakon uintikin vie hirveästi turhaa energiaa, koska en hallitse veteen puhaltamista ja saan hengen ahdistuksen jo pään veteen laittamisesta.
Käyn kyllä salilla, joten voimaa on, mutta ei osaamista.
ja pysynyt pinnalla. Kouluun mennessä uimataitomerkit oli suoritettu. Mutta äitini onkin uimaopettaja eli oltiin altaassa alituiseen.
Oma lapseni on 4v. eikä osaa vielä uida. Pitäisi panostaa asiaan sillä mieheni ei osaa uida ollenkaan. Toivoisin kuitenkin että lapseni oppisivat uimaan eli pitäisi itsellä useammin käyttää uimahallissa.
Me ollaan käyty lasten kanssa vauva/perheuinnissa. Kaksi ekaa ovat oppineet uimaan noin 6v. Kolmas osasi kesällä (oli silloin juuri täyttänyt 5v) " uida" sillä tavalla, että piti vaan päätä vedessä. Potkutteli menemään useampia metrejä. Loppukesästä osasi päätäkin jo pitää pinnalla, mutta hengitys meinas unohtua.
on 5v:lle ihan kiitettävä uimataito jos ui 25-50m tauotta. Ja nuo mun kaverin lapset siis jo alle 4v:na. Ja tuo 5v myös sukeltaa veden alla yli 5m. Muistaakseni uima-kandissa nuo on riittävät uimataidon perusteet.
4
esikoinen ui tuon 200m viisivuotiaana ja 7v:nä jo 1000 m (eikä siis erityisesti harrasta uintia). Nyt meidän 4v opettelee innoissaan uimista ja muutama metri meneekin jo. Kyllä ne lapset uimaan oppii kunhan vanhemmat viitsii viedä hallille ja tehdä polskuttelusta kivaa sekä olla esimerkkinä. Ja se 200m yhtäjaksoisesti on ns. uimataidon edellytys. Jos en itse jaksaisi sitä uida, en kyllä uskaltaisi lähteä lasten kanssa edes rannalle...
Koska koulussahan käydään uimassakin.
Lapsen täytyy osata pyöräillä, hiihtää, luistella ja uida ennen koulua.
Se on vanhempien velvoite opettaa.
Meidän ekaluokkalainen osaa noista vain luistelun. En osaa itsekään hiihtää, eikä täällä etelässä ole ollut kelejä opettamiseen.
Koulussa aloittavat juuri uimahallikäynnit, käyvät yhteensä viisi kertaa. Kotiin tuli perjantaina tiedote, jossa korostettiin sitä, ettei tarvitse osata uida, vaan uimaopettajat nimenomaan opettavat niitä, jotka eivät vielä osaa.
Meillä tyttö osaa kyllä sukeltaa, kellua jne. ja käymme paljon uimassa, mutta jostain syystä ei ole vielä oppinut varsinaista uimataitoa, vaikka oli jo toissa kesänä uimakoulussakin. Muuten on kyllä ihan liikunnallinen.
Mutta tietääkseni sekään ei kyllä ole mikään kouluvalmiuteen vaadittava taito.
T. 19
Voisin sanoa, että lapsi oppi viisivuotiaana uimaan. Mutta itseasiassa täyttää ihan kohta kuusi, joten lähemäpänä kuutta kuin viittä on. Kuitenkin kolme vuotta aikaisemmin kuin äitinäs (vai melkein neljä vuotta aikaisemmin)...
Vierailija:
Mutta vika on mielestäni väärässä tekniikassa. Kroolaaminen jo edes auttaisi asiaa suuresti, mutta sitä taitoa en osaa. Sammakon uintikin vie hirveästi turhaa energiaa, koska en hallitse veteen puhaltamista ja saan hengen ahdistuksen jo pään veteen laittamisesta.Käyn kyllä salilla, joten voimaa on, mutta ei osaamista.
enpä mä sitä kunnon kannalta ihmetellytkään vaan taidon.
kyllä kaikkien aikuisten pitäs 200 metriä päästä uiden etenemään tekniikasta riippumatta jos vaikka joskus vedenvaraan joutuu ilman pelastusliivejä.
ei mullakaan oo tekniikat hallussa, mutta silti menee pari kilsaa sammakolla ja pää pinnalla kunhan vaan viittii uida.
mun mielestä muuten kroolaus on paljon raskaampaa, sitä pitää mennä täysillä, rintauintia voi mennä lillutella hitaampaakin.
10
eli hän pystyi uimaan pää veden pinnalla useita metrejä. Pitempää matkaa hän pystyi uimaan sukeltamalla välillä ja jatkamalla sitten taas matkaa pää veden pinnalla.
Kävimme hänen kanssaan vauvauinnissa ja jatkoimme sitten perheen kanssa uimahallissa viikottain. Hän oppi ihan itsellisesti ja koko ajan jaksaa pitempiä matkoja. Nyt hän 4-vuotiaana ui altaan päästä päähän ja selällään pystyy uimaan kymmeniä minuutteja.
poika poika ja tyttö oppivat uimaan 6 vuotiaina. Pikkuveli 4-v on nyt käynyt " harkoittelemassa" ja tulevana syksynä hänkin aloittaa uimakoulun.
hylje:) Kaverin lapset oppivat alle 4v mutta heitä käytettiin joka viikko altaalla.