Onko ok häämenu? Mitä maksaisit tästä? Häät mökillä luonnonhelmassa.
tuorejuustolla täytetyt lohirullat, savukalaa, keitetyt perunat
vihreäsalaatti, sinappikastike, kanasalaatti, currykastike, sienisalaatti
piimäjuusto
paahtopaisti, marjahyytelö
lihapullat
palapaisti
kasvisvuoka
karjalanpiirakat, munavoi
vaalea ja tumma leipä, voi
kotikalja, maito ja vesi
hääkakku, kahvi, tee ja mehu
Kommentit (17)
Hyvältä kuulostaa. Ehkä kuitenkin voisi jättää pois jomman kumman, palapaistin tai lihapullat, niistä toinen on turha kun muutakin liharuokaa jo on. Ehkä ottaisin tosiaan mukaan jonkun erikoisemman kasvisruuan vielä.
Vierailija:
Hyvältä kuulostaa. Ehkä kuitenkin voisi jättää pois jomman kumman, palapaistin tai lihapullat, niistä toinen on turha kun muutakin liharuokaa jo on. Ehkä ottaisin tosiaan mukaan jonkun erikoisemman kasvisruuan vielä.
29¿ kuulostaa paljolta, montako tarjoilijaa siihen hintaan saa?
mutta hyvätapainen ihminen kunnioittaa muita.
13
Siksi mä kaipaisin tohon kasvisruokaa.
Ainakaan lihapullia en jättäisi pois jos tulee lapsivieraitakin.
että mun laskuopin mukaan lihapullat, palapaisti ja paahtopaisti tekee yhteensä 3 liharuokaa. Joista jättäisin yhden pois.
Mutta selvästikin sulle on turha opettaa sivistystä sen enempää. Kasvisruoka on sitäpaitsi mun mielestä hyvä valinta nimenomaan luonnon helmassa.
13/16, joka ei ole kasvissyöjä, mutta sivistynyt kyllä
Paahtopaisti ja lihapullat sopii hyvin kesäiseen buffet pöytään, palapaisti turha niiden kanssa vaikka sekin hyvä on. Sitten sellainen askarruttaa, että onko tarkoitus että piimäjuustoon asti ovat alkupaloja (toivottavasti näin!) ja loput syödään pääruokana? Jos alkupalat ja pääruoka erikseen, niin pääruokaan joku perunalisäke vielä. Hinta ihan normaali tänä päivänä.
muut liharuoat pääruokia ja ok
Ihan perusruokia nuo pidoissa ovat ja hyvä että on myös kaloja alkuun.
Kaikille tuosta syötävää löytyy.
Ei edes ryöstöhinta kun tuo catering kuuluu hintaan
Onkohan tarkoituksena että kaikki laitetaan kerralla samalle lautaselle? Jos näin on, niin sitä paremmalla syyllä se palapaisti pois. Muuten kaikki ruuat ui kohta lihakastikkeessa iloisessa sekamelskassa;)
katteet.
Voiko joku olla noin urpo että mättäis kaikki samalla kertaa. Toki ruotsinlaivojen noutopöydissä tätä on nähty - aivan järkyttävää
Noutopöydissä saattaa olla kymmeniä eri lajeja ja ne laitetaan esille gastronomisessa järjestyksessä, pöydästä käydään useasti, luvallista on käyttää useampaa lautasta aterian aikana.
ja jos mökkiolosuhteissa haluaa niin toki voi kertiksilläkin mennä mutten itse häitä sentään kertiksillä juhlisi
Mutta kaikki ei sitä edelleenkään osaa ja uskon että jos kaikki ruuat on katettu esille, niin varmasti joukkoon mahtuu aina muutama ainakin joka laittaa kaikki samalle lautaselle. Selkeintä olis, kun alkupalat olis esillä ensin ja lämpimäksi ruuaksi tarkoitettu tuotaisiin tarjolle vasta vähän myöhemmin.
Tuo että ensin kala-alkupalat, sitten liha-alkupalat, sitten salaatit taitaa olla mökillä jo aikamoista brassailua. Musta niissä olosuhteissa vois kyllä ottaa kaikki alkupalat ensin ja sitten sen pääruuan. Periaatteessahan noutopöydässä aina otetaan puhdas lautanen kun noudetaan ruokaa, mutta en usko että pitopalvelu on varautunut ihan niin moniin lautasiin.
Munkin mielestä aika paljon lajeja ja aika raskaskin, mutta tuollaisia noi perinteiset juhlamenut ovat. Tuosta nyt ei voi kukaan voi loukkaantua eli ihan perushyvät ruoat.
Sinänsä määrään nähden toi on mun mielestä ihan sikahalpa, jos siis siinä on mukana astiat ja tarjoilukin.
Ainoa mikä tietty minun näkökulmastani puuttuu on ruokajuomat, mutta ilmeisesti ideologista syistä ei ole tarkoitus tarjoilla viiniä.
kantsii muuten varata sekä vettä että vissyä runsaasti kesähäihin. Yleensä janojuomat ovat vähissä.
kelpais! Mitä tarkoitit tuolla paljonko maksaisit?