te jotka ette imetä ollenkaa lastanne tai vain vähän aikaa
syylistämättä ketään kyselisin tällaista. syitä imetyksen lopettamiseen tai kokonaan aloittamattakaan. ja mitä neuvolassa on tuumittu päätöksestä? annoitteko lapselle korviketta vai joltakin saatua äidinmaitoa? ja perään vielä, minkä ikäisenä olette aloittaneet kiinteitä?
Kommentit (15)
Muuten oli kaikki kunnossa mutta ei vain jaksanut olla rinnalla. Nukahti heti.
Joten mielummin annoin pullosta kuin menetin tyttäreni letkuruokintaan. Sitten kun olisi ollut tarpeeksi vahva rinnalle ei enää huolinut sitä.
Annoin sekä pumpattua että korviketta.
Saahan sitä joku yrittää syylistää. Mutta kuuroille korville menee.
Tämä oli paras ratkaisu tyttäreni suhteen. Neuvolassa suhtautuivat asiaan hyvin. Kiinteät aloitettiin pari viikkoa ennen kuin täytti 6kk
Ja ei liity mitenkään asiaan, mutta toista lastani, joka syntyi normaalipainoisena, imetinkin sitten 1.5vuotta....
Lapsella oli suulakihalkio, joten en voinut imettää. Kiinteät aloitettiin 4kk iässä.
Enemmänkin sai näin enemmän läheisyyttä ja turvaa minulta kun sai ruokansa pullosta. Jos väkisin olisin yrittänyt imettää olisi lapsi joutunut yksin keskolaan letkuruokintaan.
t: 4
menetys oli aidinmaito. katsoin kuitenkin tarkeammaksi ruokkia vauvani. en tunne intohimoisesti puolesta tai vastaan, kaikilla ihmisilla on syynsa ja ehka sekin vaikuttaa etta itse olin pullovauva. aidiltani ei myoskaan tullut maitoa (kuten ei siskoltanikaan kahdelle pojalleen).
imetin 1,5kk ja lopetin kun en jaksanut...
Mitäkö lapseni menetti siinä, ei mitään??
Korviketta joi ja kiinteät aloitettiin 6kk iässä.
Mitä ihmettä tarkoitat tuolla kysymykselläsi???
Minua se imetys sattui ihan tajuttomasti! Aina viimeistään viimeisenä sairaalapäivänä lapset pulauttelivat verta, kun rinnat vuotivat.
Imetyksen sijaan olen pumpannut maitoa ja antanut sen pullosta. Onhan se työläämpää, mutta kumminkin paljon mielekkäämpää. Ja toisaalta esim kaupassa ja autossa helpompaa.
Kiinteät meillä on aloitettu kahdella lapsella n. 4kk iässä ja keskimmäisellä 3kk iässä neuvolan suosituksella.
en sitä neuvolassa mitenkään erityisesti julistanut, että jätin imetyksen kolmeen päivään. Maidon noustua H-kuppiset rintani olivat pinkeinä liian vaikeat pienen vauvan saada mitään kunnon otetta. Lapsi kasvoi korvikkeellakin, ei ole allergioita, eikä korvatulehduksia tai muutakaan sairauksia ollut. 5-vuotias on jo.
Kiinteät alkoi 4 kk iässä, kun tuttelia alkoi mennä lähelle maksimimäärää.
Syinä lopetukseen lääkkeet: verenpainelääke, allergialääke, unilääke ja solusalpaaja.
Hormonihuuruissani en nukkunut juurikaan, ja verenpaine huiteli jossain 170-115 tienoilla jopa. Istukka-allergia vaivasi vielä pari viikkoa synnytyksen jälkeenkin, raavin itseni verille, ja tuo solusalpaaja piti aloittaa taas yhteen autoimmuunitautiin, joka oli ollut hiljaa raskauden ajan, onneksi.
Ensimmäiset lapseni (kaksoset) syntyivät keskosina, joten imetystä ei voitu ajatella ekoilla viikoilla. Sitten kun sitä kokeiltiin niin huomattiin ettei vauvat jaksa imeä maitoa rinnastani ja muutenkin rintani ovat sen malliset ettei imetys oikein onnistu. Lypsin maitoa kaksosille 2kk kunnes väsähdin, kaksoset olivat hyvin itkuisia ja koin sen jatkuvan syöttämisen ja pumppaamiset aivan liian raskaaksi. Neuvolassa ei tuumittu mitään. Kaksoset saivat tuttelia 2kk eteenpäin. Kiinteät aloitettiin lääkärin ohjeen mukaan jo 3kk ikäisinä.
Kolmannen vauvan kanssa ajattelin että kokeilen imetystä taas ja kokeilinkin sitä synnärillä rintakumin kanssa.. Ei onnistunut ja minusta se tuntui jotenkin todella omituiselta. Ei minun juttuni ollenkaan. Ahdisti koko ajatus. Lypsin maitoa vauvalle kumminkin n. 5viikkoa. Alusta asti sai lisänä nannia. Neuvolassa eivät sanoneet mitään, eivät edes kysyneet miksen imetä. Kiinteät aloitettiin 5½kk.
Kukaan lapsistani ei ole jäänyt mistään paitsi! Läheisyyttä, rakkautta, ravintoa ja lämpöä voi antaa lapselle ilman imetystäkin! Vauvan voi pitää sydäntään vasten vaikka sitä pullosta ruokkiikin. Ainutlaatuisia hetkiä!
Lisäksi lapsi oli keskonen.
Kiinteät aloitettiin 3 kk:n iässä, niin kuin keskosilla yleensäkin.
lapsi ei menettänyt mitään
kiinteät 3 kuukauden iässä
Miksi neuvolan olisi pitänyt kommentoida mitään? Ei Suomessa ole imetyspakkoa.
Eli käytännössä yrityksistä huolimatta ei saanut rinnasta imettyä maitoa ollenkaan. Onneksi itselläni maitoa tuli hyvin ja 4kk pärjättiin pumpatun maidon turvin, sitten alettiin ottaa korviketta vähän lisäksi. Kiinteät aloitettiin juuri ennen 6kk ja pian sen jälkeen lopetin pumppaamisen, eli siitä asti sai pelkkää korviketta kiinteiden liäsksi.
Neuvolasta suhtauduttiin todella positiivisesti, ihmeteltiin miten onnistuin pumppaamaan maitoa noin lapsen tarpeisiin. Kehuja ja kannustusta sain rutkasti :)
En koe lapseni menettäneen mitään oleellista. Ehkä nuo vastaaineet jäivät vähän vähemmälle, muta olen saavutuksestani todella ylpeä. Tuolla ajalla minkä sai rintamaitoa tuli varmasti kuitattua se tärkein.
Itse koin menettäneeni jotainn kun en saanut kokea imettämistä, paljon mielummin sitä olisi viettänyt rauhallisia hetkiä lapsen lähellä kuin rintapumpun. Onneksi seuraavan lapsen kohdalla tuo toteutui, hänellä 6kk täysiemtystä ja 1,5v iässä vieroittui.
osittaisimetin 2,5 -kuukautta. Aloitin kiinteät neuvolan suosituksesta 4 kuukauden iässä. Imetykseen eivät puuttuneet ollenkaan. Ja kiitos, kokeilin kaiken maidontuloa lisätäkseni, tuloksetta. Sukuvika meillä.