Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

MITEN ministeriöihin kesätöihin? Keneltä siellä kehtaa kysyä? Voiko soittaa suoraan esim kansliapäällikölle tms kenelle?

Vierailija
10.01.2008 |

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
10.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ainakin yliopistossa opiskeleville tulee aina keväisin valtionahallinon harjoittelupaikkoja tiedoksi, niissä on paljon paikkoja myös ministeriöihin.

Vierailija
2/8 |
10.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

opiskelen oikeustieteitä, loppuvaiheessa. harjoittelupaikkaa ei ollut tänä vuonna ministeriöön meillä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
10.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

koska se on lähestulkoon ainoa säästämisen kohde, siis tuo htv-määrä, niin ei sitä enää oteta valtionhallinnonharjoittelijoitakaan oikein mitenkään.



Suosittelen laittamaan avoimen hakemuksen. Kohdista se henkilöstöpäällikölle tai vaan henkilöstöhallinnolle ilman nimeä. Sijaistuksiin (jotka siis pakko hoitaa säästöistä huolimatta) saattaa saada sillä konstilla paikan.

Vierailija
4/8 |
10.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vielä tarkennusta kysyn jos jaksat vastata. Eli onko koko ministeriöllä oma henkilöstöpäällikkö vai joka osastolla omat? Yritin organisaatiokaaviota selata, tuloksetta. Oikeus- ja sisäasiainministeriö kiinnostaisivat kovasti. Minkälaisiin tehtäviin voisin päästä sijaiseksi? Keväällä oikeustieteellinen muuten suoritettu paitsi gradu.



kiitos!

Vierailija
5/8 |
10.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä vaadi kauhean tarkkaan, mitä tekisit, vaan laita, että voit tehdä niin rutiinia kuin vaativampaa ajattelua tarvitsevaa kehitystyötä ja kaikkea siltä väliltä. Laita vaikka selitys, että kaikki käy, koska tarkoituksena on saada kokemusta ministeriön työkulttuurista ja toimintatavoista sekä hahmottaa niiden päätehtävät, jotta jatkossa urasuunnitelmat olisivat selvemmät.



Jokaisella ministeriöllä on oma jenkilöstöhallintonsa. Sitä johtaa yleensä henkilö, jonka titteli on henkilöstöpäällikkö. Muista myös ministeriöiden alaiset keskusvirastot ja muut: Verohallinto, Tullihallitus, Kela, Valtionkonttori, Eduskunta, Maistraatit, ... näitä on vaikka kuinka paljon.

Vierailija
6/8 |
10.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos pääaineesi on oikkis, niin voit ihan hyvin hakea muillekin oppiaineille kohdennettuja tehtäviä. Esim. kansantaloustieteen ja valtio-opin voisi olla ihan hyvin sellaisia, että pärjäisit.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
11.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mitään kesälomasijaisia meille ei palkata, vaan ne hoidetaan oman henkilökunnan voimin. Kaikki avoimet työpaikat, sijaistukset ym. laitetaan aina avoimeen hakuun.

Vierailija
8/8 |
11.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sieltä se toimitetaan asiaa käsittelevälle henkilölle.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän seitsemän kolme