*** KOTILOT vko 2 ***
Kommentit (28)
Saanko valittaa kelasta..onko muilla sen puljun kanssa asiat sujunu helposti..sain päätöksen jossa luki että tuolla kakkosella kunnallinen hoitopaikka enkä saa siitä rahaa..ihan kiva,mut poika nyt 2kertaa 3h viikossa kerhossa,jonka ei pitäs vaikuttaa tuohon lisään..huokaus=(
Meinas puhelimes tulla itku,kun sopersin asiaa..kipee olen ja ei jaksais mitään ylimääräistä..ja viimisillä voimilla roikuin tunnin linjalla ja sit kukaan ei tajua mistään mitään..%&¤#
Lunta on tullut ja se ihanaa,pääsee vauvakin pulkkailemaan kun tuotiin äidiltäni meille pulkka vauvalle=)Kakkonen luisteli eilen ekan kerran,ja tänään saavat pistää sukset jalkaan=)
Nyt meen petiin hetkeksi ja viedään tuo kakkonen sinne kerhoon 12.00=)
Kovasti oottaa sitä=)
väsynyt huiskutin byrokratian riepoteltavana
Niin se vaan aika meni ja loma loppui, töistä nyt kirjoittelen...
Kaikki 3 poikaa lähtivät aamulla hoitoon, 2 vanhempaa päiväkotiin ja pienin perhepäivähoitoon. Iskä vei pienimmän ja sinne se oli jäänyt, ei mitään ongelmaa. Tosin 2 kertaa käynyt harjoittelemassa ja samanlailla mennyt, ei yhtään itkenyt minään kertana, paitsi viimeisellä harjoittelukerralla kerran kun 1 oli häntä ohimennessään potkaissut...
Eli näin se arki vaan rullaa ja kaikki oltiin ovesta pihalla jo ennen klo 7.30. Tosin meillä helpottaa se, että ei syödä kotona aamupaa, vaan kaikki syövät hoidossa. Sittenhän ei kerittäisi mihinkään jos aamiaista pitäis alkaa laittamaan. Itsekin nousin sängystä 6.45 ja näin nopeesti suoriuduttiin, olen oikein ylpeä itsestäni.
No se oli tämä eka päivä, voi olla et huomenna on jo paljon hankalampaa. Ei tarvii kuin joltakin pojalta huonon aamun niin on jo toinen lähteä ja se voi olla jo vaikka heti huomenna.
LapaLepa arkeen palanneena
Voi Huiskutinta! Kelan kanssa joutuu aina ajoittain vääntämään, tuttua on minullekin kun tappelin tosisani äitiysrahoista esikoista odotaessani. Sillon eivät meinanneet katsoa tulojani jatkuviksi vaikka olin katkotta sijaistamassa valmistumisen jälkeen. V-ttuillessani laitoin sitten kopiot jokaikisestä määräyskirjasta, palkkakuitista ja kahden työhönottajan lausunnon sijaisuuksien jatkuvasta luonteesta. Muutekin opiskeluaikana on saanut ihan riittävästi käydä paperisotaa kyseisen puljun kanssa. Toivottaasti saat asiat selviksi!
Itse odottelen täällä kuntalisäpäätöstä. Kyselin jo peräänkin kun mitään ei ole kuulunut, vaikka joulukuussa sen lähetin. On kuulemma käsittelyssä ja päätös tulee parissa päivässä. Ei siinä mitään epäselvää PITÄISI olla, mutta aina näiden kanssa vähän jänskättää ennen kuin näkee mustaa valkoisella.
Vai on vesirokkoakin liikenteessä. Täällä päin on rotaa ja jotain muuta yrjötautia. :0P Toivottavasti nyt edes nuo onnistuttaisiin kiertämään. Tulee vaan mieleen NORO-virus kun sen ystävällisellä avituksella synnytys lähti käyntiin viime vuonna....Vesirokko olisi toisaalta ihan tervetullut tähän saumaan kun meillä kukaan tytöistä ei ole sitä sairastanut. Mielummin saisivat sairastaa sen pois nyt kun olen kotosalla kuin sitten kun töihin palaan. Meillä tytöt ovat hyvin säästyneet kaikilta rokoilta; edes vauvarokkoa ei ole ollut kellään.
Lunta tupruttaa. Toisaalta kivaa etenkin kun ei ole oma lumityövuoro vielä tällä viikolla. ;0) Parin viikon päästä ei tarttis sitten sataa yhtään.
adalat + tyttötrio
Sain asian ehkä selvitettyä=)nyt lähettävät päivähoitotoimistossa kelaan jonkun lapun jossa näkee että poika on lopettanut hoidon=)on hankalaa..jään odottamaan päätöstä=)
Kauheesti oli lunta..15min kerhomatkaan meni reilu 30min,lompakon unohdin tietysti kotiin ja en päässy kauppaan..uudestaan en lähde tarpomaan kyllä=)
Hienoa et lapalepalla sujui eka aamu hyvin,kohta sujuu kaikki jo rutiinilla=)
Oon aatellu ottaa vesirokko rokotteen kuopukselle,jos vaan kerkeen ennen kun se saa sen..sitä ei vissiin voi vielä ottaa?on yli vuoden ikäiselle vissiin..korjatkaa jos oon väärässä..isommilla on ollut rokko.Rotarokotekkin meillä on pojalla,jospa vältyttäs vatsataudeilta=/
taas mennään
Mitäpäs tänne. Muutettiin tuossa heti joulun jälkeen ja täällä sitä vieläkin ollaan pahvilaatikoiden keskellä. Joulu siis meni tuossa vähän sivussa, kun ei oikein viitsinyt koristella kamalasti. Ja sitten meille vielä kävi niin mukavasti että oltiin koko porukka sairaana (keuhkoputkentulehdusta, korvatulehdusta, silmätulehdusta) ja vielä meidän muuttoapukin peruuntui, että voitte olla varmoja että meitin muutto oli painajainen! Kahdestaan miehen kanssa roudattiin tavaroita 3 pienen muksun kanssa ja kaikki kipeinä. Et en muuta enää KOSKAAN! Samalla kylällä asutaan edelleen, joten muuttomatka ei nyt niin pitkä ollut.
Ai niin ja siitä entisestä asunnosta löytyi kamalat homeet! Nosteltiin tavaroita pois niin yllätys oli melkoinen. Ja pahimmalta näytti juuri Nooran sängyn vierusta. Arvatkaas minkä hepulin tämä mamma sai?! Soitin isännöitsijälle ja terveystarkastajallekin. Huoh.
itäs kysymyksiä sitä olikaan ilmassa...
Mulla loppuis äippälomakin kuukauden päästä ja kait sitä pitäis välillä käydä töissä. Kotihoidontuella ei pärjätä, joten jotain keksittävä.
Meillä se nelosvauvaprojektikin alkaa pikkuhiljaa, kun nyt vihdoin menkat alkoivat synnytyksen jäljiltä (Jes!) Että jännityksellä odottelen kuinka kierto alkaa tasaantumaan ja milloin nelonen ilmoittaa tulostaan. Että pitäkääs sisaret peukkuja!
Nea haluais vieläkin tisua, mutta nyt opetellaan pullon käyttöä ja Nea on ihan ihmeissään. Kiinteitä kyllä syö mielellään, mutta maitoa ei ole huolinut kuin tissistä. Ja ei kyl enää niin kiva imettääkään kun pikkuneidillä on jo 2 alahammasta ja 4 ylähammasta (7kk).
Oikein hyvää alkanutta vuotta kaikille!
AIHA ja tytöt
Kylläpäs täällä poukka muuttelee tiuhaan. AIHA: hyvä, että huomasitte homeongelman nyt. Ajattele jos olisitte ehtineet asustella kauemmin ja siitä olisi tullut pysyviä vaurioita elimistöön. Meillä on myös taustalla yksi homeluola ja meinasin kyllä repiä pelihousuni kun koko karmeus paljastui. Yökötti ajatuskin, että olimme nukkuneet huoneessa, jonka seinän takana oli kunnon homemössöt, lapset olivat konttailleet lattioilla yms. Onneksi oli vain vuokra-asunto emmekä olleet ehtineet asua siellä kuin 3 kuukautta. Jälkeenpäin näin punaista kun näin huoltomiestä, joka silloin kun asuntoa kävimme katsomassa, vakuutti meille, että se pieni tunkkainen haju johtui ihan vaan siitä, että asunto oli ollut hetken tyhjillään ja ilmanvaihtoröörit olivat putsaamatta, mutta lupasi putsata ne. Tämän kyseisen huoltomiehen tee-se-itse viritykset olivat sitäpaitsi aiheuttaneet koko ongelman. Hän oli asunut ko asunnossa aikaisemmin ja laatoittanut kylppärin päin peffaa, jättänyt ilmastointi putkien läpivientejä katolta tiivistämättä, vetänyt vähän laittomia sähköjä jne. Eniten minua ketutti se, että sitten kun ongelma oli paljastunut monet kaverit ja tuttavat sanoivat, että olivatkin ihmetelleet hajua, mutta eivät sitten KEHDANNEET mitään sanoa. Oma nenä kun tunkkaiseen hajuun tottui ja uskoi muiden vakuttelut ja kun kukaan ei sanonut mitään niin ensin ei meinattu uskoa, että jotain voisi olla vialla. Onneksi päästiin sieltä äkkiä pois.
Ihanaa kyllä kun on lunta! Isommat hiihtivät tänään eka kerran koko talvena ja vauva tykkäsi pulkkailla. Oikein hihkui innosta kun pulkassa vedettiin pitkin pihaa. Harmi vaan, näitä kelejä ei ilmeisesti kauan kestä vaan vettä on luvassa loppu viikosta. :0(
Piti jotain vielä, mutta unohtui jo. No ehkä se palaa...
adalat + tytöt
Aihalle myötätuntoa tippuu täältä,me muutettiin 22.12 tänne,ja vaikka oli mun veli ja miehen kaveri muuttoapuna,niin meinas itku silti tulla=/isommat oli vielä isällään,ja vauva van kotona,mutta siinäkin tarpeeksi.Muutettiin kolmiosta 5h+k joten kaikkee on liian vähän,verhoja,lamppuja,yms puuttuu vieläkin..ei vaan mitenkään jaksais näitten kanssa miettiä sisustuksia,ja rahatilannekkin heikko,niin jospa joskus saatas ne hankituksi=)Ihanaa kun on oma makkari ja lapsilla jokaisella oma huone=)ja säilytystiloja paljon=)
Raahauduin aamupäiväksi kakkosen ja vauvan kanssa avoimeen kerhoon,ja oli kyllä ihan piristävää=)oon huono lähtemään,mutta sitten kun pääsen johonkin,niin on kyllä kivaa=)
Nyt keittoon kuorimaan perunat ja pyykit koneeseen=)
Eilen hiihti meilläkin vanhemmat ja vaavi pulkassa.Saavat tänään illalla kanssa ottaa pikkukierokset..nyt urheiltava,kun ei taas tosiaan tiedä milloin kaikki lumi häviää.Ens viikolla alkaa luistelu tuolla kakkosella kerhossa,on ihan kiva että luistelevat sielläkin=)
Nyt kutsu taas käy..
...tosin monen vuoden takaa, aikaa ennen lapsia. 90-luvun puolivälistä tarkalleen. Asuimme vuokralla pienen kunnan rivareissa. Sitten kerran ryhdyttiin vaihtamaan huonekalujen järjestystä, niin lipaston takaa, nurkasta löytyi sellainen homekasvusto, mikä oli lähtenyt nousemaan makkarin nurkasta. YÖK. Ja arvatkaa vaan, mitä meille kunnan puolesta sanottiin! Että kai sinne tulee hometta kun on huonekalut nurkassa!?! No hel***ti, missä sitten pienessä kaksiossa! Me saatiin samasta rivarista heti toinen kaksio, mikä oli ainakin raikkaamman tuoksuinen kuin edellinen. Kutsuttiin rakennustarkastaja katsomaan sitä hometta, niin äijä veti sorkkaraudalla nurkan auki, ettei vaan maalilla kuitata koko ongelmaa. Silti sitä ei lainkaan tutkittu, miksi se oli homeessa, eli vaikka se nurkka paikattiin ja maalattiin, niin tuleehan siihen uudestaan se home.
Sympatiahalit AIHALLE! Kauheeta muuttaa tuolleen, kun muutenkin muuttaminen on yksi ankeimmista hommista... Pidän peukkuja teidän vauvaprojektille, minä tulen sitten loppuvuodesta remmiin =) Elo/syyskuuta olen ajatellut projektin alkukohdaksi, jos miehen saisin innostumaan. Tosin mies olisi jo nyt valmis petipuuhiin ilman suojauksia, eli enköhän tuon saa innostumaan ;o) Mulla ei ole vielä menkat alkaneet, ja jo odottelen niitä, nimittäin esikoisen ja keskimmäisen jälkeen menkat alkoivat tarkalleen 9kk synnytyksestä... Peppihän on jo viime kuussa tullut tuon 9kk. Ei mulla ikävä kuukautisia ole, mutta odotuskannalla silti!
Siivouspuuhat kutsuvat... T:Anttuli kera nukkuvien lapsien
Mahtavaa ku saatiin vihdoinki lunta! Tytöt on päässy kokeilee esikoisen joululahjaks saamaa stigaaki. Ja kyl tuolla ulkona viihtyy iteki paremmin ku on tekemistä.
Meil oli tänään vauvan neuvolalääkäri ja mulla oli jälkitarkastus. Pienin prinsessoista on nyt 56cm ja 4210g (syntyessä oli 49cm ja 3024g). Kaikki oli muutenki hyvin vauvelilla ja samoin mulla.Edes kohtu ei enää vihotellu ku mulla oli kohtutulehdus synnytyksen jälkeen ja aika pitkään kohtu tuntu aralta.
Tulevana lauantaina on ristiäiset ja pitäis alkaa miettii tarjottavia. Onneks ristiäiset on mun vanhemmilla joten kodin ei tarvi olla siivottu yms. Mun äiti lupas taas auttaa tarjottavien leipomisessa kuten esikoisen ja keskimmäisen ristiäisissä myöski :)
Tarald ja lauantaina nimensä saava tiitiäinen 7vko
Minä olen nyt sitten virallisesti hörhö tai ainakin miehen siskon mielestä. Vääntäytyivät meille kylään piiiiitkästä aikaa eilen. Kälyni on aina katsonut " hieman" kieroon kestovaippoja kun ovat hänen mielestään haisevia paskarättejä. Näin siis ihminen, jolla ei itsellä ole minkäänlaista kokemusta kestoista. No juu en ole antanut hänen mielipiteidensä juuri itseäni häiritä, koska meillähän on hänen mielestään natsikuri kun pidämme kiinni päivärytmistä jne. MUTTA olisittepa nähneet hänen ilmeensä kun hän keksi vauvakaisen villavaippahousut, joita käytämme yövaipan kanssa ja kun kiikutin vauvan vessaan kakalle. :0D Meillä kun vauva tekee kakat pönttöön. Tyttö päästää sellaisen jännän murinan kun on hätä ja kun hänet vie vessaan niin hän likistää kakan pönttöön. Oikeasti kälyni leuka loksahti kun tämän näki. Minusta ihan bara normal, mutta ilmeisesti hänestä aivan käsittämätöntä hörhöilyä kuten hän asian ilmaisi. No jaa...
Meillä vauva on taas alkanut nukkumaan hitusen paremmin. Ne joulun sairastelut kun sotkivat unirytmin oikeastaan ihan täysin. Sairastelun ansiosta jo vähentyneet yöheräilytkin ja imetykset tulivat takaisin, mutta nyt ne ovat taas vähentyneet kahteen. Ihan inhimillistä. En ole valmis vielä mitenkään radikaalisti lopettamaan yöimetystä ihan siksi, että vauva ei aina päivällä malta imeä kunnolla. Ajattelin odottaa, että saamme maitotuotteet kuvioon (onkin ainut ruoka-aine, jota olemme vältelleet, vaikka vauva syökin samaa ruokaa kun muutkin) ja sitten tehdä jotain yöimetysten lopettamiseksi. Tosin mitään huudatusta en voi edes ajatella kun isompien pitää kuitenkin saada nukkua ja en minä muutenkaan raaski.
adalat + tyttötrio
Adalat: vai luomuhörhö, heh. Sain oikein makean virneen naamalle kun luin sun viestiä, että esikoinen oikein kysyi, että mikä on noin hauskaa :-D
Siis en tajua, mitä ihmeellistä on kakattaa näitä meidän ikäisiä tyttöjä!?! Olen yrittänyt, enkä ole onnistunut, että ihan kateeksi käy tuota teidän " kakkamurinaa" ! Mä en ole bongannut mitään mistä huomaisin, että Pepin vois viedä potalle. Mut hei, yhdet pissat olen jo metsästänyt pottaan!
Mut siis mitä luomuhörhöilyä se on, voisko joku viisaampi selittää mulle ;o)
Meillä on muuten sukulaiset suhtautuneet hyvin tukevasti ja kiinnostuneesti meidän kestoiluun. Joulupukki toi aika pinon ihan kahisevaa Pepille, kun moni kysyi, että mitä Peppi tarvitsisi, niin vastasin ihan pokkana, että lisäimuja... Joten esim. molemmat isovanhemmat toivat kuopukselle rahaa -ja jo tein lisäimutilauksen.
Meillä on kestoiluinto jatkunut. Mutta huomaan että taskuvaippoihin saisi laittaa tosi paljon imuja ettei falskaisi, joten ollaan aika paljon siirrytty takaisin sisävaippa/kuorivaippa -systeemeihin... Mut jos nuo uudet ohkaiset ja imukykyiset imut ratkaisisivat taskuvaippojen ongelman. Näin ainakin vakaasti uskon!
Taraldille tsemppiä ristiäisiin :o) On ne vaan niin ihanat juhlat! Meillä vaan ihan hitonmoisen stressin paikka, kun kutsuttuna aina ollut sen 40 vierasta ja juhlapaikkana seurakuntatalo. Mutta toivottavasti suku on iloinen kun on päässyt juhlimaan... Tosin meikäläinen aina lataa itse lisää stressiä. Keskimmäisen ristiäisiin leivoin itse täyte- ja voileipäkakut, ja melkein kaiken muunkin, siis 40 hengelle ja kotona 2v esikoinen ja 2kk ikäinen vauva. Huh. Nyt Pepin ristiäisiin sentään tilattiin täyttäri muualta, mutta voileipäkakut väänsin itse...
Voi rähmä, nyt kuopus heräsi, täytyy rientää.
T:Anttuli kera lasten
Pepin unista unohdin kertoa. Mitkä ovat parantuneet huomattavasti! Ennen korvatulehdustakin oli merkkejä, et uni alkaisi maistumaan. No, nukkui korvatulehduksen aikaan huonommin kuin koskaan aikaisemmin ja imetinkin toista tietty kun niin kovin kipeä, mutta nyt on neljä yötä nukkunut todella hyvin =)
Neiti menee nukkumaan kello 21-22 välillä, ja sen jälkeen on herännyt syömään vasta puoli viiden pintaan. Tällä välillä ei ole kuulunut tytöstä ensimmäistäkään pihahdusta! Ei ole tarvinnut viedä tuttiakaan, mikä on on ollut sääntö tuossa yhden kahden maissa... Ihanaa. Tosin aamut alkavat sitten jo heti kuudelta tai viimeistään puoli seitsemän. Ei tosin haittaa mua, ehdin aamulla tehdä kaiken paljon paremmin, ei tule niin kiire joka paikkaan. Mies on soittanut joka aamu töistä kysyäkseen, että nukkuiko Peppi tosiaan niin hyvin, vai eikö hän vaan havainnut herätyksiä ;o)
Ja tuosta kurista, kun adalat kirjoitti " natsikurista" . Joo, mä olen saanut kuulla pitäväni tiukkaa kuria. Eikä meillä ole minun mielestä kuin ihan normaalit säännöt, että meidän elämä on helpompaa. Eli: Ruokaa syödään ainoastaan pöydässä ruoka-aikana, toista ei lyödä, tuoleille ja sohville ei nousta seisomaan/niissä ei pompita, kuunnellaan mitä äiti ja isä sanoo, sisällä EI juosta. Rangaistuksena meillä on jäähyporras kellarin rapussa, ja voi pojat kun se on tehokas! Onneksi meillä on miehen kanssa yhtenäinen linja, ja mielestämme tärkeintä on, että lapsi tietää mitä on tulossa. Joten meistä tärkeintä on, että varoitetaan jäähystä, annetaan mahdollisuus käytöksen parantamiseen ja sitten jäähylle. Ja se, että turhia uhkauksia ei anneta. Tämä toimii meillä kyllä hyvin, harvoin lapset enää ovat jäähyllä =)
Mutta kun pidän tiettyjä sääntöjä lapsille kylässä, varsinkin jos en tiedä talon tapoja, että lelut pysyvät lasten/leluhuoneessa ja mihinkään ei tosiaankaan haahuilla tarjottavien kanssa -niin saan kuulla olevani kova kurinpitäjä. Välillä olen kuulevinani ihailua, toisaalta taas en tiedä...
Mulla on yksi tosi läheinen ystävä, jolla on 3 todella kuritonta lasta, siis sellaisia tapauksia, että huh huh. Kävelevät sohvapöydillä, hyppivät pöydillä, kiipeilevät keittiöntasoilla ja hakevat itselleen ruokaa kun haluavat... Eli tämän ystävän kommentoimana olen jättänyt ihan omaan arvoonsa sen, että meillä olisi tosiaan joku " natsikuri" .
Heitetäänä ilmaan Kotiloille tällainen yleinen kuri-gallup. Eli koetko olevasi kova kurinpitäjä? Millaisia rangaistuksia teillä käytetään, vai käytetäänkö? Miten lapsenne käyttäytyvät kylässä? Onko sinulla ja miehelläsi yhteinen linja kurinpidossa? Ja mitä mieltä yleensä olette siitä, että lapsella on selkeät rajat?
Näistä olisi mielenkiintoista lukea teiltä, joilla on 3 lasta =)
Tulipa pitkä jaaritus ;o)
T:Anttuli
Kuulumisia täältäkin ennen kun pikkumies vaatii syötävää. Hain just vaunuista päiväunilta. Nukkui 4,5 tunnin unet. Nyt heräilee pikkuhiljaa tuos sängynpäällä. Mahtaa herralla olla nälkä kun kunnolla herää.
Täytyy kyllä koputtaa puuta, tuo meidän mies on tosi uskomaton nukkumaan, ajatelkaa, syntymästään lähtien on nukkunut yöt kokonaan. syö illalla 22-23 välillä ja sit aamulla n.05.00 tosin joulun jälkeen on ruvennu syömään vasta tossa 07-08 välillä. En tiedä voiko tämä jatkua vai vaihtuuko rytmi ihan kokonaan. toivottavasti tämä pysyis, sopii äidille ainakin hyvin!
Nyt on elämäkin palannu tuttuun rytmiin, kohtu ym tulehdukset on voitettu. Pientä flunssan poikasta ollu liikkeellä mut ei mitään pahempaan.
Maanantai aamulla heräsin siihen kun akvaarion silikoni oli pettäny ja vesi valui lattialle. Vähä ku tuli kiire. Äkkiä soitin isännän sisälle joka rupes ikkunasta kantamaan vettä pihalle et saatiin vuoto loppumaan. Sit kuivaamaan äkkiä lattiaa. Puulattia ei oikein vedestä tykkää.Onneksi saatiin vesi hyvin pois eikä suurta vahinkoa tullu.Lakkapinta kärsi eniten.
Nyt kalat ui pyykkikorissa!
Mut nyt pikkumies huikkii tissiä paikalle, pitää mennä.
Oinas72 ja Atte 2kk
Piti vaan nopsaan tulla vilkaisemaan, mutta pakko vastailla anttusantun kuri kyselyyn kun meillä on tosiaan se natsikuri. ;0) No ei vais. Itse en koe olevani mikään supertiukka, mutta meillä on selvät säännöt joita noudatetaan tai sitten kärsitään seurauksista. Meillä odotetaan lasten käyttäytyvän sekä kotona että vieraissa samojen sääntöjen mukaan. Pähkinänkuoressa (menee taas aika yksiin anttulin kanssa tämäkin); ketään ei satuteta millään lailla tahallisesti, lällättelyä ja nimittelyä en siedä, tuoleilla istutaan, pöydillä ei kiipeillä, ruokaa on tarjolla ruoka-aikoina ja se syödään keittiössä (joskus hedelmää olohuoneessa, mutta ei muuta), omin luvin ei mennä mitään ottamaan, koskee myös sitä että pullavadille ei mennä rääpimään ennen kuin kutsutaan pöytään esim. kylässä ja jos komennetaan niin totellaan. Meilläkin on rangaistuksena jäähy. Jäähypaikka on tuulikaapissa, ovi auki. Ensin annetaan varoitus niin, että lapsi todella sen noteeraa; katsotaan silmiin ja tarvittaessa pysäytetään mukula ja jos ei tepsi niin sitten läks jäähylle. Toisen tahallinen satuttaminen tosin on sellainen, että siitä ei tule varoitusta vaan jäähy seuraa välittömästi. No ei nyt pienistä tönäisyistä mutta " kunnon" läpsimisestä, tukistamisesta puhumattakaan. Joskus myös takavarikoin leluja, jos jostain ei päästä millään sopuun vaan leikkiminen menee ihan riidaksi niin sitten lelu lähtee takavarikkoon. Myös sellaiset rangaistukset on tulleet tutuiksi, että lähdemme esim. puistosta kotiin jos sana ei mene perille. Koskaan en uhkaa lasta asialla jota en voi toteuttaa. Enimmäkseen yritän ohjailla tyttöjen käytöstä enemmän kehujen ja esimerkin avulla kuin kielloilla ja rangaistuksilla, mutta niitäkin tarvitaan.
Me olemme, onneksi, miehen kanssa samoilla linjoilla kuriasioissa. Etupäässä olen saanut positiivista palautetta lasten käytöksestä ja siitä, että ojennan heitä myös kylässä ja vieraiden läsnäollessa. Ainut, jolta olemme noita natsikurijuttuja kuulleet (ainakaan päin naamaa) on miehen sisko ja hänen miehensä, joilla sitten kurinpito on lapsen mollaamista ja tukistamista.
Tälläisiä podintoja tällä kertaa...
adalat
Mun äidin mielestä meillä on kanssa natsikuri=)lasten pitäs antaa pitää kämppä matalaksi,ja hakata toista niin ei saisi kieltää=/Voisin kyllä olla tiukempikin kurinpitäjä..meillä nuo kaksi isompaa tappelee päivittäin toistensa kanssa...vaikka sovittu on ettei saa lyödä yms=/
Meillä tuo 5-vuotias on oikea jääräpää..ollu vauvasta asti ja sitä joutuu komentaa.Esikko on kiltti,ja ootankin että murrosiässä räjähtää=)
Vauva myös aikamoinen jäärä..ja heti kun sanoo sille että ei..niin rupee itkee suuret kyyneleet valuen=)
Meillä nuo lapset vaistoo milloin oon heikoimmillaan esim.kun tulee vieraita ollaan kylässä,niin pistöävät jonkun hirveen riehumis/tappelushown päälle=/Viimeksi kun meillä oli vieraita tuo 5-vuotias kilju huoneessaan puoli vierailua..mutta meillä nyt lapsilla käytössä omaan huoneeseen rauhoittumaan meno,toimii kun nyt kaikilla omat huoneet.Esikko on saanut koulusta aina hyvää palautetta,osaa käyttäytyä,ja ihmeeksi tuo 5-vuotias käyttäytyy esimerkillisesti kuulema hoidossa ja nyt kerhossa ei oo ollu mitään ongelmaa..=)Äiti on varmaan sitten se mitä pitää uhmata.kyllä sen on ite huomannu että kun antaa kaikille lapsille tarpeeksi huomiota,niin kaikki sujuu ok.
Vaikka meillä on tuota tappelua,niin ei vielä olla ihan niin pahassa jamassa kun noissa nanny911 yms.sarjoissa=)
Miehen kanssa on kanssa sama linja kasvatuksessa,ongelma lähinnä se että ex ei komenna lapsia yhtään kun ovat siellä..joten kun palaavat vierailulta kotiin..niin on naarmuja yms naamoissa..asiasta on puhuttu,mutta minkäs teet=/
Nyt vaippa lemuaa siihen malliin että mentävä vaihtamaan=)
Pidetään ihan kotipäivä tänään.Meillä pari päivää remppamies,pistää saunan uusiksi yms..pikkujuttuja=)päästään sit uusille lauteille toivottavasti jo huomenna kylpemään=)
Nyt tuolla sataa vettä. :0/ Taitaa lumet saada kyytiä taas. On ollut lapsillakin kivaa kun ovat päässeet pihalle möyrimään, vääntämään lumikakkuja ja hiihtämään. Tosi syvältä on jos lumet nyt taas lähtee. Turha tietty purnata kun kukaan ei noille säille mitään mahda, mutta pitäähän sitä periaatteesta vähän valittaa. ;0)
Mulla on täällä jännää. Tai pikemminkin mun kaverilla, mutta minä jännään siinä sivussa. Yksi mun parhaista ystävistä on nimittäin tässä " ihan näinä päivinä" lähdössä synnyttämään kolmatta lastaan ja mulle neljättä kummilasta. Kamalat nostalgia tunnelmat nousee aina kun kuuntelee raskaana olevien juttuja ja vaikka se loppuraskaus olikin kypsyttävää aikaa niin kummasti sitä toivoo löytävänsä itsensä vielä kerran siinä tilassa. Muistelkaas vaan miten minäkin purnasin siinä loppuvaiheessa. :0) Synnytys taas sitten on kivaa puuhaa ja niin hyvät muistot on jääneet, että lähtisin vaikka heti uudelleen, vaikka viimeeksi luomutouhuksi menikin ja kätilö kyseli, että ei kai jäänyt pahaa mieltä kun ei puudutuksia ehditty antaa. Kai minussa sitten on jotain masokistisia piirteitä tai jotain. ;0) Mutta kyllä minä sen pienen nelosen kovasti haluaisin jossain vaiheessa, vaikka välillä sitä ohikiitävän hetken, silloin kun lapset ovat " parhaimmillaan" , miettii miten paaaaaljon helpompaa elämä olisi jos ei olisi lapsia. Mutta mitä ihmettä sitä sitten tekisi?? Pois en kyllä noita antaisi, vaikka välillä venyttävät pinnaa rankasti.
adalat + tyttötrio
En ookaan tainnut vielä tämän vuoden puolella kirjoitella. Ollut mukamas niin kiirettä. Tai oikeesti on kyllä ollutkin nyt, olen remontoinut esikoisen huonetta milloin Altilta ehdin ja tällä viikolla aloitin vielä opiskelunkin, eli jos joku muistaa niin sinne lähihoitaja koulutukseen hain ja pääsin. Eli nyt sitten kahtena iltana viikossa käyn koululla opissa ja 2,5 vuoden päästä pitäisi valmistua. Olen aika innoissana, että lopulta saan " oikean" ammatin, koskapa aiemmin olen kouluttautunut pukuompelijaksi ja se nyt on yhtä tyhjän kanssa nykymaailmassa :)
Että silleen on arki muuttunut täällä. Vähän hirvittää, että miten sitä saa opiskeltua ja läksyt tehtyä kotona, kun Altti vaatii melkein kaiken ajan ja isommat pojat mekastaa illat...huoh... Jotenkin sitä pitää selvitä sitten vaan. Onneksi ei vielä tarvi töissä käydä kaiken muun lisäksi, sitten alkais olla jo päivät melko täynnä!
Kurista oli kyselyä. Uskallanko edes tunnustaa =] Mä oon ihan onneton kurinpitäjä. En raaskis mitään kieltää. Isommilta vähän paremmin, mut kun lapset on pieniä niin sillon..Nykyään mun komennot kaikuu kuuroille korville kun koitan hillitä poikien riehuntaa. Mies on meillä se jonka sana tehoaa paremmin ja yleensä meno rauhoittuu vasta kun uhkaan kutsua iskän paikalle... Mies kun alkaa jylistä niin muakin jo pelottaa :) Meillä ei ole ikinä tehonnut mitkään jäähy systeemit, kun eihän ne muksut suostu siellä pysymään...huokaus... Olenkin aina ihmetellyt, että miten muut siinä onnistuu? Lelujen takavarikointi ei myöskään vaikuta, sanovat vaan että senkun viet, ei haittaa. Isommat pojat tappelee ihan päivittäin, eikä sitäkään saada millään loppumaan. Oikein kunnolla mätkitään toisiaan, huokaus, kauheaa menoa on meillä. Mites muilla joilla on kolme POIKAA, onko teillä onnistuttu paremmin kurin kanssa?
Jaaha, pitäis varmaan mennä jotain kotihommia tekemään. Illalla on taas kouluun meno. Ihan kiva päästä välillä näkemään muitakin ihmisiä kuin nää omansa :)
Luna kera villin poikalauman
Kun Huiskutin sen mainitsi. Niin on kyllä terapeuttinen ohjelma. Tosin tykkäsin kyllä enemmän siitä Jo Frostin sarjasta joka pyöri kakkosella. Niillä on sama vaikutus kuin kyläilyllä perheessä, jossa on tosi vallattomat ja kurittomat lapset. Kummasti sitä huomaa, että meillähän on kuitenkin aina iisiä ja tottelevaiset mukulat. :0D
Piti nimittäin kertoa, että miehen veli ilmoitti että heille on vauva tulossa kesän lopulla. Ei siinä mitään ihmeellistä, mutta tämä tuleva äitee täyttää tänä vuonna jo 39 v. eikä me oikein enää uskottu heiltä tulevan tälläisiä uutisia :) Niin, tää on siis miehen veljen toinen liitto, tai ensimmäinen avio sellainen, mutta yksi 8v. lapsi on jo aiemmasta avoliitosta ja samoin on hänen vaimollaan, 9v. lapsi. Viime heinäkuussa he vasta menivät naimisiin. Nyt sitten saadaan taas jännätä, että tuleeko sukuun tyttö, poikia kun on vaan tähän asti kaikki. Ja voi kauhia jos nää saisikin sen tytön, niin johan sitä pitäis sitten meidänkin vielä yrittää :) Ihanaa ja kamalaa on seurata toisen raskautta vierestä,hiukan kateellisena ja haikeana, ainahan sitä itsekin haluais vaan raskaana olla ja vielä yhden vauvan!
Meilläpäin on nyt vesirokkoa liikkeellä. Onneksi kaikki kolme ovat jo sairastaneet sen!! Tosin Peppi niin mietona 8vkon iässä, että voipi olla että sairastaa sen vielä toistamiseen. Täytyy toivoa ettei sairasta, että vastustuskyky tuli ensimmäisestä kerrasta ;o)
Nyt täytyy kiirehtiä kerhoon, ihanaa!
T:Anttuli