Muistatteko minut? Kirjoitin viestin miehestäni, joka ei ollutkaan töissä? Syksyllä..
No, mies selitti silloin jostakin kurssista, ja kaikki oli kai ihan selvää. VÄhän jäi mietityttämään.
No, nyt miehen käytös oli niin outoa, että vähän selvitin asioita. Tulos: syksyllä tutustunut vähän nuorempaan naiseen, kirjoitelleet paljon, rakastelleet... Mies oli joulun kotona, mutta poissaoleva.
Ja tämän siis selvitin lukemalla törkeästi sen naisen kirjoittaman kirjeen, jonka löysin miehen salkusta. Ihan muuten varmaan jotakin Susan Ruususen tyyliä; kuvaili, miten oli ihastunut mieheeni, miten soittaa vain kuullakseen hänen äänensä ja hengityksensä....
Mies ei vielä tiedä, että tiedän. Ja kaiken lisäksi aloimme joulun alla käydä perheneuvottelukeskuksessa, ja mies on sanonut minulle haluavansa yrittää kanssani. On vaan jättänyt tämän naisen kertomatta, ja pitää edelleen yhteyttä (mm. uudenvuodenaattona häippäisi pitkälle puhelulle ulos yöllä).
Olen täysin turta. Jos kerron miehelle lukeneeni kirjeen, hän saa raivarin. En jaksa sitä.
Lapsirassut. Kohta heillä taitaa todella olla kaksi kotia.
Kommentit (27)
Vierailija:
Mies on mm. printannut meidän sähköpostikeskustelujamme, joissa olemme yrittäneet selvittää suhdetta. Sitten hän on antanut tämän naisen lukea ne, ovat keskustelleet niistä. Minusta se on todella törkeää. Jos minä kirjoitan miehelleni meidän suhteestamme; välillä kiihtyneenä, välillä vihaisena, välillä rauhallisena, en todellakaan ole tarkoittanut niitä jonkun toisen naisen luettavaksi!
tiedän tehneeni väärin, kun luin sen naisen kirjoittaman (!)kirjeen. Mutta oli vaan jotenkin pakko selvittää tämä tilanne, niin outoa on ollut...
jotenkin paniikissa... Ei, ei ole kyseessä sihteeri, vaan joku nainen, johon tutustui kurssilla syksyllä. Nainen ollut ilmeisesti jo pariin otteeseen naimisissa, eroamassa nyt. Aika ongelmaiselta tyypiltä vaikutti, mutta kovasti näytti lirkuttelevan miehelleni.
Jatkaa suhdetta? Ainut vaihtoehto on kertoa että olet lukenut kirjeen. Mitä sitten jos miehesi hermostuu, näin kuitenkin teillä on tilanne jossa miehesi on valittava mitä haluaa.
Jos haluaa sinut, jatkaa panostusta terapiaan. Jos syyttää sinua kirjeen lukemisesta ja käyttää " epärehellisyyttäsi" tekosyynä eroon, ei hän sinua halunnutkaan.
Et kuitenkaan voi noinkaan jatkaa.
Se ei kuitenkaan poista sitä tosiasiaa, että mies on pettänyt ja häntä harmittaa,kun on jäänyt kiinni. Eli petturi on aina se suurempi kusipää, ei se, joka on hänet paljastanut.
taistellla tuulimyllyjä vastaan, ei muuta kuin sanot miehelle, että turha enää jatkaa teatteria ja hommaa itsellesi asunto taikka pistä ukko pellolle. Siis jos vielä tuollaisen miehen kanssa jatkat,niin olet todellakin masokisti!
Parisuhteeseen kuuluu kaksi ihmistä, ei kolme. Miehesi teki väärin kun tekstejäsi naiselle lähetti, teidän suhteenne asiat eivät kuulu ulkopuoliselle kuin ehkä juuri sille perheneuvojalle. Niin kauan kun suhteen asiat kuuluu suhteessa oleville niin kaikki on ok. Itse olisin asian pamauttanut miehelle ja alkanut pakkaamaan jo matkalaukkuja, siinäs menköön toisen naisen luokse jos haluaa... omapa on ongelmansa. Oon joo aika äkkipikainen.
kirjeitäsi uudelle naiselleen ja vieläpä keskustellut niistä hänen kanssaan? Ja mistä tiedät, että nainen on kovasti lirkutellut miehellesi?
Oletko siis nähnyt tämän naisen ja miehesi yhdessä?
Menette sinne perheneuvotteluun ja siellä tosiaan pamautat yllättäen hihasta sen, että kandeis jättää se naikkonen. Tätä ennen varmistat selustan, eli olet hommannut seuraavaksi yöksi itsellesi ja lapsille paikan, jonne mennä jottei tarvitse saman katon alle ukon kanssa. Siitä eteenpäin...no niin pitkälle en ehtinyt miettiä. Mutta tosiaan, vaikka voi olla ihan hirveä ajatus, niin jätä se sika, ansaitset parempaa! Todella paljon parempaa!!
Tottakai sinun pitää ottaa selville miehesi todelliset tunteet sinua ja tätä toista naista kohtaan. Tiedän, että ihminen voi pettää ihan ilman tunteita, silkasta seikkailun halusta. Juttele miehesi kanssa. Aloita keskustelu vaikkapa, että anteeksi että katsoin sinun salkkuusi. Tein sen, koska minua on epäilyttänyt jo pitkään, että sinulla on toinen, ja niinhän näyttää olevankin. Miksi et ole kertonut aiemmin? Tunnen olevani niin yksin.
Vierailija:
kirjeitäsi uudelle naiselleen ja vieläpä keskustellut niistä hänen kanssaan? Ja mistä tiedät, että nainen on kovasti lirkutellut miehellesi?
Oletko siis nähnyt tämän naisen ja miehesi yhdessä?
Ette voi jatkaa yhdessä, ellette saa asiaa selvitetyksi. Kerro, että tiedät hänellä olevan suhteen. Minusta paras olisi kertoa kahdenkesken, mutta jos pelkäät miehesi reaktiota, kerro terapiassa. Ja kerro rehellisesti: epäilit miehelle olevan toisen naisen ja sait sen selville menemällä miehen tavaroille, joihin sinulla ei olisi ollut asiaa. Siis: miehesi pettää sinua ja sinä olet mennyt luvattomasti toisten tavaroille. Molemmat olette toimineet väärin, mutta miehesi rikos on pahempi.
että onko hän ollut sinulle rehellinen ja kertonut sinulle oleelliset asiat, jotka sinun tulisi tietää. ehkä tunnustaa itse. jos ei tunnusta sano hänelle että sinä haluat olla rehellinen ja kertoa löytäneesi kirjeen hänen laukustaan, koska tunsit että kaikki ei ole" kohdallaan" toivottavasti saatte asiat selvitettyä.
suuret tunteet pelissä, eikä toista voi lakata ihan heti rakastamasta, vaikka hän miten sikamaisesti käyttäytyisikin. Samalla hallusin, että mies myös selvittää, kumman suhteen valitsee. Mutta toki se pisti mielenterveyden koetukselle, kun vihdoin palasimme molempien halusta yhteen ja sitten mies tekikin oharit lähes välittömästi...
Ap:lle vaan, että kannattaa ehdottomasti jotenkin selvittää asia miehen kanssa, vaikka sitten lopputuloksena ero olisikin. Oma esimerkkini tosin osoittaa, että joskus miehet eivät yksinkertaisesti osaa tai halua olla rehellisiä ja puhdistaa pöytää, vaikka sitä tilaisuutta heille tarjottimella ojentaisi.
Voimia Ap:lle!
t. 27
Ja tuo tarina kuulostaa ihan samanlaiselta kuin omien vanhempieni tarina. Tosin isäni kävi töissä kyllä, mutta äiti löysi isän salkusta kirjeen ja erohan siitä tuli.
Surullista
Yhteinen kotihan se on. Tietysti, jos ero tulee ja on paljon velkaa, asunto voidaan joutua myymään ja kaikki muuttamaan.
Tässä vaiheessa tuntuisi kuitenkin reilulta, että lasten elämä muuttuisi mahdollisimman vähän, eli se joka lasten kanssa asuu, jäisi vanhaan kotiin. Jos ukko ei halua teidän kanssa olla, HÄN saa hankkia uuden asunnon!
kuluneen vuoden aikana sellaisia juttuja et salkkarit jää kakkoseksi. On tämä ihmisen elämä niin hankalaa.
paitsi että kerroin miehelle heti, hän ei suuttunut vaan aneli armoa ja sanoi rakastavansa. Oli siis ihastunut kollegaansa ja heillä jotain peliä, satuin näkemään yhden s-postiviestin. Pistin ukon kuitenkin pihalle, sanoin tarvitsevani tilanteeseen miettimisaikaa.
Tuona aikana kaipasin miestä suunnattomasti ja otin hänet takaisin ja hän tuli. Mutta hyvin pian lähtikin hän, oli taukomme aikana pitänyt edelleen yhteyttä ihastukseensa ja oli sittenkin sitä mieltä, että haluaa ollakin tämän naisen kanssa.
Että semmoinen miellyttävä tapaus mulla, arvatkaa oliko henkisesti raskasta? Suoraselkäisempää olisi ollut ukon jättää heti, eikä tuolla tavalla soutaa ja huovata. Onneksi ei ollut lapsia mukana kuvioissa.
Mies on mm. printannut meidän sähköpostikeskustelujamme, joissa olemme yrittäneet selvittää suhdetta. Sitten hän on antanut tämän naisen lukea ne, ovat keskustelleet niistä. Minusta se on todella törkeää. Jos minä kirjoitan miehelleni meidän suhteestamme; välillä kiihtyneenä, välillä vihaisena, välillä rauhallisena, en todellakaan ole tarkoittanut niitä jonkun toisen naisen luettavaksi!