Mitä muuta voisi tehdä pakastemarjoista kuin leipoa?
pakastimesta löytyy puolukoita, mustikoita ja herukoita ja mansikkasosetta. Mansikka menee kyllä kesään mennessä, mutta puolukasta tulee keiteltyä lähinnä vispipuuroa. Mitähän muuta sitä tekisi?
Kommentit (8)
Ja saahan siitä vaikka mitä hyviä ja terveellisiä jälkiruokia, esim. puolukkarahkaa, kaurapuurot voi keitellä puolukoiden kanssa ja voihan niitä laittaa jogurtin ja viilin sekaan sellaisenaankin.
hilloa esim pinaattiletuille? samoin kiisseliä olin ehdottamassa.
Myös puolukat käy, täytyy vaan laittaa reilummin sokeria. Vatkaat purkillisen kermaa vaahdoksi, siihen rahkapurkki, marjoja, sokeria ja vaniljasokeria. Nam!
Joko ihan pelkästään tai puuron tai myslin kanssa. Tai jugurtissa, rahkassa tms. Oonko ainoa, joka ei " tee niistä jotain" ?
Terveellistä herkkua
Tehdään myös kiisseleitä ja marjapuuroja ym
marjarahkaa, marjoja jätskin tai kermaviilikastikkeen kanssa. Tai kiisseliä.
Puolukasta saa hyvää piirakkaa.
Laita vähän reilummin sokeria jos tuntuu että on väkevää.
Ruis-puolukkapiirakka on myös h yvää, mutta mulla ei ole ohjetta. Siinä oli päällä jotain kermaviilijuttua.
Googlesta löytyy ohjeita. Helppoa ja hyvää vaikka vispattavan vaniljakastikkeen kanssa. Ohjeissa se tehdään yleensä tuoreista marjoista, mutta koska niitä kuitenkin keitetään hetki, niin pakastemarjatkin käy hyvin. Sokerin sijasta marjojen joukkoon voi heittää vaikka vähän hilloa.
Ja sitten tietysti ne perinteiset kiisselit, rahkat, jugurtin/puuron päälle lisääminen jne.