Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onnistumis-% ensimmäisellä inseminaatiolla..?

10.12.2007 |

Hei,



Onko kukaan onnistunut tulemaan raskaaksi ensimmäisellä inseminaatio kerralla?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
10.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meille sis eka inssi toi plussan. Tyttö jo vuoden ikäinen.

Vierailija
2/7 |
10.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

yhdessä inssissä ollut, ei tuonut toivottua tulosta :(



t: toista inssiä odotteleva

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
11.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

... ihana tällä hetkellä jo 3-vuotias poika! Ja ikääkin oli mulla tuolloin jo melkein 40!!

Vierailija
4/7 |
29.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä riitti se 1 inssi ja siitä syntyi ihana poika joka nyt 1,5v. Meillä vaan kesti et saatiin lääkitys kohdilleen, että päästiin sinne inssiin asti.

Vierailija
5/7 |
29.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yleensä niitä ei tehdäkään enempää, kuin 3, sillä sitten onnistumistodennäköisyys alkaa huonontua. Oma kokemukseni on ekasta selvä nega, tokasta kemiallinen ja kolmannesta raskaus joka olikin kohdunulkoinen ja neljännestä nega.



Seuraavaksi IVF:ään, vaikka nykyisen hoitavan lääkärin mielestä insseilläkin saattaisi vielä onnistua.



Vierailija
6/7 |
29.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esikko: eka inssi ja heti plussa



Kuopus: kymmenes inssi ja plussa



ei siis kannata luopua toivosta TOSIAANKAAN, jos ekalla, tokalla tai kolmannellakaan...ei onnistu. katsotaan täysin tapauskohtaisesti

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
29.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

paivansade77:


Kuopus: kymmenes inssi ja plussa

Olettepa sitkeitä, mutta hyvä että toivottu tulos tuli! :)

Tosiaan olen lukenut, että tutkimusten mukaan tulokset insseissä alkavat huomattavasti huonontua 3-4 inssin jälkeen. Toki aina tuo katsotaan varmasti tilanne yksilökohtaisesti. Meillekin lääkäri sanoi, että voisi kannattaa yrittää vielä inssejä kohdunulkoisesta ja toisen munatorven viasta huolimatta, mutta ei niihin enää viitsitä rahojamme laittaa.

Juuri laskin, että meillä on nyt insseihin (x4) mennyt yli 2500 euroa (481,- -685,-/inssi). Laskettiin, että vaikka IVF on paljon kalliimpi, on kuitenkin tulokset sen verran parempia, että kannattaa niihin nyt siirtyä. Ja itse asiassa juuri julkisella ensikäynnillä inssejä ei enää suunniteltukaan, vaan IVF-jonoon päästiin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän seitsemän viisi