2-vuotiaan puheesta - kuin kaiku, normaalia?
Tajusin juuri, että 2-v poikamme puhuu todella paljon, mutta lähinnä lauseita kirjoista tai videoilta. Omia lauseita ei juuri rakentele.
Esim. kylvyssä istuessaan kasteli hiuksiaan ja sanoi sitten " shampoo valuu noroina kuin hunaja" - lause Ilonan ihana kylpy-kirjasta. Konteksti siis oikea.
Muutenkin toistaa mitä vanhemmat sanovat; " haluatko appelsiinimehua?" , vastaukseksi tulee " haluatko appelsiinimehua?" ja sen päälle sitten joo tai ei. Kutsuttakoon häntä vaikka Petteriksi - tervehtii vieraita sanomalla " Hei Petteri" , ei esim. " Hei mummi" .
Ulkopuoliset pitävät häntä kielellisesti hyvin kehittyneenä, koska saattaa sanoa pitkiäkin lauseita. Mutta ne ovat kuitenkin matkittuja, ei itse keksittyjä.
Onko tämä normaali kielenkehityksen vaihe vai jotenkin huolestuttavaa?
Muisti pojalla on ainakin hyvä, kun osaa monta kirjaa ja lukemattomia lauluja ulkoa :)
Kommentit (15)
Omalla 3-vuotiaallani on puheviive vaikean astman yms. takia. Hän on nyt saanut viiveen kiinni ja toistaa kaiken mitä kuulee.
Esikoisellani oli samanlainen vaihe jossain 2 - 3 -vuotiaana. Takapenkin kaiuksi nimitimme häntä.
Näissä lapsissa ei ole autismin häivääkään.
Tällä hetkellä oletan siis kyseessä olevan kielellisen kehitysvaiheen enkä huolestu sen kummemmin, ainakaan vielä :)
Veikkaisin, että tielläkin vain ohimenevä kausi, joka kuuluu kehitykseen. Voi olla kyse myös oman minäkuvan vaillinaisuudesta. Leikkiikö ihmishahmoilla tai onko mielikuvistusleikkejä? Onko hyvä katsekontakti? Neurooseja / pakkoliikkeitä (maneereita, joita toistaa)?
3
eli hänet todettiin sittemmin kielellisesti huippulahjakkaaksi.
4
Vierailija:
Veikkaisin, että tielläkin vain ohimenevä kausi, joka kuuluu kehitykseen. Voi olla kyse myös oman minäkuvan vaillinaisuudesta. Leikkiikö ihmishahmoilla tai onko mielikuvistusleikkejä? Onko hyvä katsekontakti? Neurooseja / pakkoliikkeitä (maneereita, joita toistaa)?
3
Katsekontakti on ok, neurooseja tai pakkoliikkeitä ei ole.
Mielikuvitusleikkejä on mielestäni hyvin vähän, eikä leiki ihmishahmoilla :/ Tästäkin olen ollut hiukan huolestunut.
Mitä tuo minäkuvan vaillinaisuus oikeastaan tarkoittaa? Voiko siihen jotenkin vaikuttaa?
Toistin perässä kaiken mitä kuulin, kotona ja missä ikinä olimmekin. Osasin lisäksi ulkoa lukemattomia lauluja ja satuja, korjasin jos joku luki kirjasta väärin. Kirjat saattoivat olla esim. 30 sivuisia, pitkiä satuja.
Kyllä oon ihan normaali, en asperger tms. Toki vanhempani olivat ihmeissään ja neuvolan terkkari myös, mutta ei silloin 80- luvulla mitään alettu tutkia.
Minäkuvan vaillinaisuus voi tulla ilmi siten, että ei osaa tavallaan hahmottaa omaa persoonaansa. Saattaa puhua juuri tyyliin " terve Petteri" . Piirräpä lapsellesi vaikka ihmisen kuva, josta puuttuu vaikka jalka. Kysy sitten näyttämään, mitä siitä puuttuu. 2-vuotias tosin ei välttämättä kyllä osaa sitä vielä näyttää (jos on siis lähempänä 2 kuin 3 ikävuotta). Millainen on lapsesi kehonhallinta? Yrittääkö pukea / riisua esim. vaatteita?
3
Jonkin verran riisuu vaatteita ja yrittää joskus pukea, mutta aika vähän.
Mielenkiintoista tietoa minäkuvasta!
3-vuotiaana sai diagnoosin; dysfasia (semanttis-pragmaattinen).
Kaikupuhe jäi pois siinä kolmen vanhana.
Nyt 8-vuotias koululainen. Vieläkin vuorovaikutuksellinen puhe vaikeaa.
Dysfasiasta minulla ei ole tietoa.
3
Meidän kuopus yrittää hirveästi, muttei osaa vielä kunnolla.
Tuntuu jotenkin sitten " tankkaavan sanavarastoa" ja harjoittelevan fraaseja yms. joka paikasta, jotta voisi paremmin kommunikoida. Toistaa siis apinana ihan kaiken: Jos siskonsa sanoo jotakin, hänkin sanoo, jos katsoo videota, papattaa kaikki vuorosanat kuin kielistudiossa - korjailee ääntämystään ja hioo äänteitä yms.
4
Omani on ikänsä toistellut " valmiita" lauseita kunnes alkoi kunnolla omaa puhettakin tuottamaan.
Tyttö on nyt 4 ja hyvin toistaa: Nyt kaupoissa! Kerää kaikki!
Mitäs ne pojat syö täällä mäkkärissä! Mummi, minä olen aikuinen!
jne.
Guuglasin tuossa juuri ja kaikupuhe näyttää liittyvän lähinnä aspergeriin/autismiin. Eikö sitä todellakaan esiinny ns. normaalilapsilla? Pitäisikö jo huolestua?