Lue keskustelun säännöt.
Lähtisitkö risteilylle tässä tuulessa?
06.12.2007 |
Risteily on Turku-Tukholma ja lähtee illalla. En ole koskaan ollut laivalla näin kovalla tuulella. Heiluvatko isot laivat kovasti, tuleeko matkapahoinvointia ja pelottaako? Hytti on jossain yläkerroksissa.
Kommentit (3)
En. Kerran oltiin ja sellasta kiikutusta+ryminää(hytin tavarat hyppivät ja laiva paukkui aaltoihin) en toiste kaipaa.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Harmittaa sekin, että meillä ei ole mitään juhlaruoka-aineita itsenäisyyspäivän illaksi, vaan joudumme syömään eineslihapullia pakastimesta ja muuta tylsää.
Turun risteilyllä on paljon saaristoa, se suojaa tuulelta. Avomerellä tuuli tuntuu kovemmalta.
Olen itse ollut kovassa myrskyssä Helsingin laivoilla ja paljon aina riippuu mistä päin tuulee. Olen ollut n. 25m/s, jolloin voin tosi pahoin, mutta sitten myös tosi kovassa myrskyssä ja laivan keinumista ei paljoa huomannut, kun tuuli sopivassa suunnassa.