Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kysyttävää Emmaljungan vaunuista!

02.12.2007 |

Vaunut pitäisi ostaa tulevalle vauvalle ja nyt alkoi kiinnostamaan Emmaljunga.



Mitä eroa on Emmaljungan City Crossilla ja Ceroxilla?



Entäs sitten Smart Duo, onko muuta huonoa kuin, että ratasvaiheessa kuomusta puuttuu alta se pussukka?



Missä hinnoissa nuo eri vaihtoehdot liikkuvat?



Kiitos etukäteen jo vastauksista =)



Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
09.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meille aikanaan ollaan hankkimassa Emmaljungan edge duot, koska mies pitkä ja lähipiirissä pitkiä muutenkin..

Ja ajatuksena, että matkarattaat olisivat nuo graco quatro rattaat..



Vaikuttavat todella käteviltä..

Vierailija
2/9 |
09.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yllä olevaan viitaten, nuo gracon quatro deluxet VAIKUTTAVAT käteviltä mutta vievät saman tilan jopa isomman kuin jotkut yhdistelmät. Meillä esikoisella oli juurikin nuo emmaljungan edge duot ja matkarattaiksi hommasin duo quatrot jotka myin kk jälkeen pois koska vievät TODELLA suuren tilan, isomman kuin jotkut yhdistelmät.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
02.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei!

erona noissa on ainakin se, että toisessa taitaa olla heittoaisa, toisessa ei. emmaljungan sivulta löytyy hyvin tietoja, suomeksi.



Smartit on ihán hyvät, erona kalliimpiin on ilmastoidun pohjan puuttuminen kopasta, se pussukka kuomusta ja... ei niitä kamalasti eroja ole, smarttiin kuuluu vakiovarusteeksi hoitolaukku ja duopussi myös. Meillä nämä olivat kahdella lapsella, ja olin tyytyväinen.

Vierailija
4/9 |
04.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli emmaljungat alkaa äännellä ja vinkua, käytössä. Epämukava työntää.

Vierailija
5/9 |
04.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei,



nämä ovat olleet mielestäni hyvät. Ostettu meille v. 2001.



- kuomurattaat

- säädettävä työntöaisa

- pehmeä kantokoppa

- kankaat hyvät ja kestävät (värinä musta)

- ilmakumit ja ostin toisiksi renkaiksi kovat kumit vaihtelun vuoksi

- maksoivat n. 470e



Eivät nitise eivätkä natise :D



Pyörien laakereita pitää huoltaa ja vaihtaa jos kuluvat.

Nastoja voi joutua kiristämään, meillä näin

ei ole käynnyt ovat kestäneet jo kolme lasta ja yhä pelittävät

hyvin.



Yhden kerran 5v vanhana yksi hitsaussauma aukesi ja sen

korjasivat takuu työnä eli ei moitetta tämänkään takia.



Juuri viime viikolla kaupungilla joku kysyi että mitkä vaunut

ja mitä maksoivat eikä ollut uskoa että ovat jo kohta 7v vanhat,

on pidetty niin hyvin ja kuosit kankaissa ajattomat.



En voi kuin SUOSITELLA :D











Vierailija
6/9 |
04.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

City Crossit hetki sitten alkuvuonna 2008 syntyvälle esikoiselle. Käytännön kokemusta ei siis vielä ole muuta kuin että hienolta eteisessämme näyttävät. :) Vertailimme paljon Ceroxeja ja City Crosseja. Ceroxeissa on heittoaita, jota CC:ssa ei ole. CC:ssa saa istuinosan ja rungon kokonaan toisistaan erilleen, mitä ominaisuutta taas Ceroxeissa ei ole. Tämä oli meille tärkeä ominaisuus, koska tilamme ovat pienet. Nyt siis rungon voi jättää pihalle ja ottaa vain vaunun istuinosan (ja aluksi kantokopan sisälle). CC:t menevät myös taitettuna vähän pienempään tilaan, koska osat saa kokonaan toisitaan erilleen ja heittoaisa vie aina vähän enemmän tilaa kuin perinteisempi malli. Tämäkin oli meille pienen automme vuoksi tärkeää. Istuimen suuntaa saa toki CC:ssakin vaihdettua, mutta se tapahtuu mekaanisesti kääntämällä koppaosa toisin päin, ei siis onnistu " lennosta" kuten Ceroxeissa.



Vauvalle molempiin malleihin saa ostettua kovan tai pehmeän kantokassin ja City kopan. Me ostimme pehmeän kantakassin. Mielestäni kuomu menee CC:ssa tosi alas, eli vaunuosasta tuntuu tulevan oikein suojainen. Tätä en kaupassa vielä älynnytkään, eli en tiedä, onko kuomu yhtä hyvä Ceroxeissakin.



Vaunumallit oli varsin samanhintaisia, Cerox muutaman kympin kalliimpi heittoaisansa vuoksi. Me ostimme CC:t siis uutena ja vuoden 2008 värillä. Tässä hintatiedot kuitistamme: rattaat 525 e ja kantokassi 140 e. Lisäksi ostimme hoitolaukun (49 e), mikä tietenkään ei ole ollenkaan välttämätön.



Muitakin merkkejä katsoimme, mutta lähikaupunkimme ehdottomasti paras ja asiantuntevin liike edustaa lähinnä Emmaljungaa, joten ajattelimme sen olevan " kätevin" merkki.



Onnea vaunuhankintoihin - se on hankalaa! Emmaljungalla on tosiaan hyvät nettisivut, kuten joku muukin sanoi, eli sieltä löytyy paljon asiaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
7/9 |
04.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli meillä on ollut vain emmaljungat vauvasta taaperoikään. Ei mitään valittamista. Pysyvät uudenveroisina hyvin pidettyinä pitkään. Neljäs tulossa ja nuorimman vm. 04 olevat emmaljunga sport classicit odottavat valmiina, ovat niin hyvät kunnoltaankin etten näe syytä ostaa edes uusia.

Vierailija
8/9 |
04.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli vuoden 2001 Emmaljunga yhdistelmät. Olivat todella loistavat käytössä kahdella lapsellamme. Eivät todellakaan nitisseet eivätkä natisseet, kulkivat suoraan kuin unelmat. Tuulipussin koin hyväksi kuoman alhaalla, suojasi lasta hyvin tuulisilla ilmoilla esim. päikkäreitten aikaan. Tämän ikäisissä vaunuissa ei ollut heittoaisaa, mutta säädettävä nuppiaisa kyllä. Se toimi hyvin ja oli kätevä.



Vuonna 2005 ostimme Emmaljungan Scooter-rattaat. Ne olivat loistopelit nekin, ainoa vika niissä oli tuo natina, eikä siihen auttanut rasvaukset.



Tiedä sitten miten tämän päivän Emmaljungissa tuo natina?



Meille on tulossa nyt tämän vuoden Emmaljunga Edge- yhdistelmät, heittoaisalla joten vielä ei ole tietoa narinoista sun muista :) Toivottavasti laatu ei ole huonontunut sitten vuoden 2001. Toivotaan, että noiden scootereiden natina johtui uudesta mallista :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
05.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Erittäin kestävät vaunut ovat olleet, kankaat ovat kestäneet uuden veroisina tämän 2 vuoden käytön jälkeen. Ainut miinus on tosiaan tuo natina. Se kuului jo heti uutena kun oltiin ensimmäistä kertaa vaunuilemassa ulkona, mutta natina ei kuulu koko ajan. Riippuisiko säästä, ilman kosteudesta, pakkasesta tms. Lumessakin nuo isot ilmakumipyörät kulkee hyvin. Aika raskaat vaunut kuitenkin ovat kokonsakin puolesta, jonka vuoksi meillä on kakkosrattaina kevyet matkarattaat.