Mista tunnistaa ovulaation? Lopetin pillerit 10 v. jalkeen 3 viikkoa sitten ja sen jalkeen oloni on ollut jotenkin " kuiva" , ikaankuin mitaan ei tapahtuisi tuolla " alhaalla."
Apteekin ovistikut on mielestäni turhan kalliita, haluaisin tietää onko mitään luonnollisia merkkejä joista ovulaation voisi tunnistaa. Kiitos etukäteen!
Kommentit (4)
Minä söin pillereitä 8 vuotta ja lopetin kun olin 27 v. Minulla kierto oli täysin sekaisin useita vuosia vielä lopettamisen jälkeenkin. ENNEN pillereitä kierto oli myös ollut pitkä.
Minä en tullut raskaaksi luonnollisella tavalla, koska kehoni oli niin sekaisin:(. Lopulta IVF auttoi ja saimme lapsen.
Mutta ihme ja kumma: esikoisen jälkeen kierto alkoi normalisoitua ja kun olimme harrastaneet satunnaista seksiä vajaan vuoden ajan tulinkin luomusti raskaaaksi!
Nyt kuopuksen jälkeen kierto on ollut toooodella tasainen jo vuoden verran, eli n. 28-30 päivää. Olen aivan ihmeissäni! Ovulaation tunnistan siitä, että seksihalut ovat korkealla ja olen jotenkin kosteampi.
Mutta toivotaan ettei sinulla käy kuten mulla. Monellahan kierto pelaa hienosti heti pillereiden lopettamisen jälkeenkin.
ovulaation tai tunteeko ollenkaan. Vuoto usein ovulaaton aikaan limaisempaa, ja itse ainakin tunnen ovulaation. Minulla ovulaatio sattuu niin, ettei sitä voi olla huomaamatta.
10v. pillereiden syönnin jälkeen. Eli ei aavistustakaan milloin se ovis olisi tapahtunut... Sitten tulinkin raskaaksi.
Lohdutuksen sana. Kaveri tuli raskaaksi, vaikka kierto oli edelleen 2-3 kk pitkä.