Mitä mieltä nimestä Eelis?
Se on isoisoisäni nimi ja suvun paine on kova, että se nimi pitäis pojalle antaa... Maistelen nimeä vielä, mutta ei pahaltakaan tunnu. MItä mieltä ootte? Ja mikä olis hyvä toinen nimi?
Kommentit (4)
Lintuharrastajapiireissä eelis-pisteen saa, kun näkee jonkin lintulajin ensimmäistä kertaa elämässään.
Joskin olen hieman puolueellinen, koska meillä on reilu 2-vuotias Eelis :)
En kyllä suvun painostuksesta nimeä laittaisi, mutta jos se teistä muutenkin tuntuu sopivalta niin laittakaa ihmeessä. Aika suosittuhan se(kin) nimi tällä hetkellä on.
mutta mies teilasi kun on hänen mielestään naisen nimi... Voi äly ja väläys! Mutta tuommoista mielleyhtymää on mahdoton häivyttää, joten en hakannut päätä seinään sen enempää, vaikka nimestä kovin tykkäänkin. Meillä on kaksi poikaa ja molemmilla mielestäni samantyyppiset, vanhahtavat nimet.
Eeliksen ainoa miinus on tuo suosion nousujohteisuus, eikä sekään nyt välttämättä niin paha asia.
Toiseksi ehkä kolmitavuinen, esim. Verneri.