Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Yösyöttöjen lopettamisesta

19.11.2007 |

Eli missä vaiheessa olette luopuneet vauvojenne yösyötöstä ja miten? Meillä 6kk ikäinen tyttö, joka saa tällä hetkellä päivässä 2xsosetta (myös lihaa), illalla riisivelliä sekä maitoa tissistä, ja pullosta tarpeen mukaan. Nyt olen antanut myös parina aamuna kaurapuuroa. Tyttö syö hyvin ja nukkuu päivällä kahdet n.2h päiväunet, on iloinen ja aktiivinen. Mutta, mutta ne yöt...Tytteli heräilee n. 2 tunnin välein hyvin itkuisena, hyvinä öinä saattaa nukkua 3h pätkän, ja rauhoittuu vain tissiin tai pulloon. Ei auta tassuttelu eikä kantelu.

Nyt sitten alkaa olla äipällä ja isällä mitta täynnä ja ollaan harkittu yösyöttöjen lopettamista. Vinkkejä kaivattaisiin!

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
19.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

takkia enää herätä. Ne hän sai sängyssään ei nostettu syliin. Rupesi 12 tunnin yöunia ottamaan. Lapset ovat yksilöitä, mutta jos päätätte, että maitotarjoilu loppuu niin pysykää siinä. Itse ajattelin, että ei ole reilua lasta kohtaan ensin huudattaa ja sitten kuitenkin antaa periksi. Ensimmäisenä iltana ei ollut todellakaan mukavaa vaikka ulkopuolisen korvan mukaan(olimme kylässä lastenlääkärin luona) ei itkua ollut pitkään. Meillä oli myös yöt käyneet kauhean risaiseksi.

Vierailija
2/6 |
20.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

...on nimittäin unet aika vähissä. Poika on nyt kohta 5 kk, eli en ole nukkunut viiteen kuukauteen yli kolmea tuntia putkeen. Ja ihan hyvähän se olisi, jos kolmen tunnin pätkissä mentäisiin, mutta yleensä ne unijaksot on tunti - kaksi korkeintaan. Aluksi minä pöhkö en tajunnut laittaa iskää pullohommiin öisin (kun käy kuitenkin töissä) ja nyt se ei enää onnistukaan...Poika siis söi kyllä alkukuukaudet pullosta jos oli hoidossa päivällä. Nyt ei enää lainkaan - paitsi jos minä syötän. Eli yövuoron vaihto edes parina yönä viikossa ei onnistu. Alkaa kohta ahdistaa kun ei jaksa mitään.



Meillä on siitä hyvä tilanne, että pojalla on kyllä selkeä yörytmi. Nukkuu suunnilleen 19.30-7.30. Herää vaan syömään siinä välissä niin turkasen monta kertaa. Eilenkin eka syöttö yöunien välissä oli 20.15...ja yritän kyllä rauhoitaa tutilla ensin. Nyt on kiinteät aloitettu, sosetta syödään illalla joskus kuuden aikaan - ei mitään vaikutusta.



Minkä verran kiinteitä pitäisi mennä, että voisi olettaa pojan pärjäävän edes yhdellä tai kahdella syötöllä?



Kiitos vinkeistä ja kiitos kun sai vuodattaa...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
20.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ole mitään tekemistä sillä, miten yöt menee.. Meillä syödään se 5 ateriaa päivässä ja silti yöllä heräillään tissille vaihtelevasti 2-10 kertaa.. Ja tassuttelut ja sylittelyt ei auta meilläkään, huuto vaan yltyy. Tissiä pitää saada...

Vierailija
4/6 |
20.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on 8kk ikäinen neiti. Viime yö " nukuttiin" ilman tissiä.

Koville otti etten luovuttanut ja antanut maitoa tytölle yöllä.

Illalla itki n. 1h ennen kuin nukahti. 12 aikaa itki reilun tunnin ja viiden aikaan 1,5h ja vällillä itkeskeli.

Silittelin vaan omassa sängyssä enkä ottanut ollenkaan syliin.

Oikein sääliksi kävi pientä välisä. Mut pakko saaha nukkuun yöt. Herräilly yöllä n.10 kertaa.

Hirvittää jo ensi yö miten menee!

Vierailija
5/6 |
20.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pari yötä saattaa mennä itkiessä, mutta se kannattaa.

Hyvät unet ovat myös lapsen kannalta tärkeät eli koita jaksaa teidän kaikkien puolesta!!!

Vierailija
6/6 |
21.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli esikon kanssa sama. Oli ahkera yöheräilijä eikä muu kelvannut kuin äiti (tuttia ei suostunut ottamaan), saattoi ottaa vaan pikkuhörpyt ja sitten nukahtaa taas, kunhan oli " tarkistanut" että äiti on käytettävissä... Päivisin mitä aurinkoisin lapsi.

6kk iässä kun söi jo kiinteitä hyvin (aloitettiin 4kk iässä kun painokäyrät laski) tehtiin " pehmounikoulu" . Ensin harjoiteltiin päivisin muuten kuin rinnalle nukahtamista sinnikkäästi (aina vähän aiemmin aloin irroittautua ja jäin viereen).



Sitten kun se sujui kohtuullisesti, yksi ilta päätin että nyt sitten sinnitellään ainakin alkuyö. Heräsi ja karjuskeli n. 50 min. eka kerralla, mutta silitin vieressä rauhallisesti ja suhuttelin vaan että sshh, nyt nukutaan, niinkuin olin ennenkin sanonut. Sitten nukkuikin 5,5h aamuviiteen! Siitä sain hyvän todisteen ettei ruokaa ainakaan tarvi, joten päätin ettei saa maitoja ennen klo 5. Syötin nukkumaan mennessä mutta lähdin pikkuhiljaa aina aiemmin pois eli kun vielä oli hereillä. Kitinää kuului alussa paljon kun heräsi, sitä kannattaa opetella seuraamaan että itkeekö vauva oikeasti vai vaan " unikitisee" . Jos oikein itki kunnolla, aina mentiin ja rauhoitettiin syliin tms. ja taas takaisin nukahtamaan itsekseen. Jos vain kitisi, en mennyt ja YLLÄTTÄEN usein alkoikin nukahtaa itsekseen. Ehkä kolmen yön jälkeen hokasi että ei se nyt aio antaa enää ja alkoi nukkua yöt läpeensä. Sen jälkeen on tarkkaan pysytty siinä että nukahtaa itsekseen eli ei jäädä viereen makaamaan pitkäksi aikaa eikä anneta pulloa sänkyyn tms. Se on ollut ihan MAHTAVAA kun on voinut jättää lapsen iloisena nukahtamaan, nyt isompanakin hän vain laulelee tai höpöttää siellä hetken ja sitten nukahtaa itsekeen. (Ja äitikin saa levähtää!) Ja mun mielestä tuo puolivuotta on hyvä ikä unikouluttaa (jos syö hyvin päivällä), isot lapset osaa sitten jo keksiä kaikenmoista kommervenkkiä... Ja huomaat kyllä, että lapsi nauttii siitä itsekin että nukkuu yöt sitten kun on oppinut uuden tavan nukkua.



Eli ei muutakuin tsemppiä ja se on tosiaan totta, että jos kerran päätät unikouluttaa niin pidä sitten linja vaikka yöllä ahdistaisi. Äkkiä se sitten helpottaa. Takapakkia voi tosin tulla hampaitten/flunssien kanssa välillä (me on ainakin silloin helpotettu imettämällä ahdistuksia öisinkin), mutta niiden jälkeen sitten voi aina palata ruotuun.



//medaljonki ja esikoinen nyt 3vee