Tässä teille normaali sh:n lääkelasku. Pistäkääpä vastauksia tulemaan.
Nipride-lääke infuusiona annetuna on erittäin voimakas vasodilataattori, jonka vaikutus alkaa välittömästi infuusion aloittamisen jälkeen.
Laimenna Nipride 1000 ml:aan fysiologista keittosuolaa siten, että saat liuoksen, jonka vahvuus on 50 ug/ml.
Lääkkeen vahvuus on 50mg/2ml
Aloitusannos on 0,5ug/painokilo/min. Laitat tipan tippumaan infuusiopumpun kautta.
Paljonko säädät nopeudeksi ml/h, jotta potilas saisi ko. lääkeannoksen, kun potilas painaa 80kg?
Kommentit (52)
Miten joku voisi olla osaamatta prosenttilaskuja?
Nuo ekat väärät " vastaukset" olivat ap:n itse laittamia. Kukaan ei vastaisi pelkästään numeroarvolla... TODELLA SURKEA YRITYS AP:ltä... Säälittävää...
Tuo lääkelasku ei varmasti ole vaikea niile, jotka laskuja päässään pyörittelevät, mutta ei tuo varmasti heti, ilman miettimistä ainakaan, suurimmalta osalta luonnistu. Ne, jotka ovat luonnostaan matikkalahjakkuuksia, todennäköisesti suuntaavat muille aloille kuin hoitotyöhön! Sh ei tarvitse todistella mielestäni kenellekään mitään tällä palstalla. Sh tarvitsee työssään älyä, mutta myös useita muita tärkeitä ihmisläheisiä taitoja, joita en nyt ala luettelemaan!!
Tarkoitus oli kai osoittaa tällä sairaanhoitajien palkankorotusten tarpeellisuus, mutta minun mielestäni korotus ei ole tarpeen näiden " vaikeiden" laskujen vuoksi, vaan ihan muista syistä.
T. sh
PS. Teissähän oli lääkäreitäkin. Kai te nyt sentään tiedätte oikean vastauksen?
Kultapieni, vaikka se olisi sinun kykyjesi äärirajoilla ei se silti tarkoita että sen vuoksi sinulle maksettaisiin kohtuutonta palkkaa.
voi voi...
moukkako siellä taas on linjoilla?
olen erittäin kinnostunut siitä, mitä teet itse työksesi ja mikä siinä on vaativinta.
Ei tämä ole mikään matikkapalsta, älykääpiö.
Ja saan siitä hyvästä yli kaksinkertaisen palkan
Jos olisin halunnut hoitsuksi olisin siihen ammattiin kouluttautunut mutta en ole halunnut ja matematiikka oli mieluisin aine koulussa josta sainkin aina täyden 10.
Ps. Kaikki hoitajat eivät osaa aina laskea näitä lääkelaskuja ja potilaita silloin tällöin kuolee.
Tämä EI todellakaan ollut mikään työni vaikein asia, vaan esimerkki sairaanhoitajan ARKIpäiväisistä lääkelaskuista jotka täällä sanottiin olevan ala-asteen tasoa. Tällaisia laskuja käytän työssäni kymmeniä kertoja vuoroni aikana ja joka kerta ne on oltava täysin prikulleen oikein vaikka olisi kuinka kiire.
T. sh
Vääriä vastauksia tähän mennessä
Eipä sitten akateemisuus näytä sivistystä takaavan! Akateeminen ei kerro vielä työstäsi tai sen vaativuudesta mitään, mitä teet ja mikä siinä on vaativinta?
En saa naurultani edes kirjoitettua..
Hyvä asia tässä hoitsukeskustelussa on ollut se, että kolikon toinen puoli on paljastunut. Meidän perheen aikuisillekin otettiin sairauskuluvakuutukset, joka kattaa kaiken työterveyshuollon yli menevän.
Kannatamme vankkumattomasti tästedes terveydenhuollon yksityistämistä.
No, missä te kaikki superälyllä varustetut akateemiset ja muut luuraatte???
Esim. sairaalapäivistä niillä ei saa maksettua kuin pyyhkeet itselleen. Sillä tavoin on systeemi rakentunut, että ilman kunnallista on vaikea pärjätä. Monia sairauksia ei voi edes yksityisesti hoitaa.
Itsekin vakuutusten kannalla, koska nykyinen terveydenhuollon taso ei ole ollut hyvä enää aikoihin, mutta silti vähän realistisemmalla asenteella.
ongelma käsittääkseni on, etteivät valmistuvat sairaanhoitajat osaa näitä laskuja kunnolla. Opiskelevat liikaa ns. hoitotieteitä.
Siinä tapauksessa suosittelen nenän asennon vaihtamista hippasen verran alemmas maata kohti ja volumee pienemmälle moottoriturvat!
vaikeina siksi, koska hoitajiksi haluavilla on usein matikka hieman hakusessa. Meille luonnostaan matikkaa ymmärtäville taasen näissäkään laskuissa ei ole MITÄÄN mitä voisi edes sanoa hankalaksi tai haastavaksi.