Lue keskustelun säännöt.
Rintamaitoa pakastimeen?!
06.11.2007 |
Moikka olis kiva saada teiltä vinkkejä miten onnistusin saamaan rintamaitoa pakastimeen sen varalta että joskus olis jotain menoa esim. esikoinen toivois kovasti uimahalliin eikä siellä yhdessä syöttövälissä välttämättä käydä.Olis sitten maitoa mitä isä vois antaa sillä välin.
Meillä on neiti 2kk ja syö 2-3 tunnin välein yleensä molemmista rinnoista ei aina.Niin maitoa ei mitenkään ole ylituotantoon vähän on pakkaseen saatu maitoa kun aluksi ei jaksanut syödä kaikkea ja kun oli kipeänä sain lypsettyä jonkin verran mut nyt sitten onkin ongelma et mistä jatkossa maitoa.Vai voiko antaa suoraan esim. tuttelia yhden syötön?kiitos vinkeistä jo etukäteen!
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Moi
Mullakaan ei varsinaisesti ole maitoa tullut yli tarpeen, mutta olen halunnut silti aina pitää hiukan varamaitoa pakkasessa. Itse olen tehnyt niin, että syötän öisin vain toisesta rinnasta, joten aamulla toinen rinta on täynnä ja saan pumpattua! Saan siis rintapumpulla irti vain täysinäisestä rinnasta. Meillä neiti syö n. 1-2 kertaa yössä, joten en sitten tiedä miten onnistuisi jos söisi kovin monta kertaa, että riittäisikö sitten vain toinen rinta koko yöksi... Emme ole antaneet korviketta mutta se on tietysti yksi vaihtoehto.
t. D ja E 7.5 kk