Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

mitä jos et saa palautetta huutonetissä...

05.11.2007 |

niin pyydätkö sitä jälkikäteen? Itse olen myynyt siellä lastenvaatteita, ja pari ostajaa ei ole antanut palautetta lainkaan. (aikaa kaupoista on jo n. kuukausi) Kannattaisiko laittaa s-postitse kohtelias pyyntö palautteen annosta, vai antaa olla... Olisihan sitä plussapalautetta ihan mukavaa saada lisää... :-) Omasta mielestäni kaupat sujui oikein hyvin, ja itse annoinkin ostajalle plussapalautteen.

Kommentit (14)

Vierailija
1/14 |
06.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse käytän niin harvoin ja vähän Huuto.nettiä, että palautteen antaminen yksinkertaisesti unohtuu. En pahastuisi jos minua siitä muistutettaisiin, kunhan muistutus on hyvin ystävällinen :)

Vierailija
2/14 |
06.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

" laittaisitko käyttäjäpalautetta kaupoista minulle, kiitos!"

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/14 |
06.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä olen tosi laiska naputtelemaan palautteita, ja yleensä laitan niitä sitten useamman kerralla. Monesti saattaa palaute jäädä antamatta, kun en sitä heti laita (tai sitten syy on siinä, etten ole ollut tyytyväinen kauppoihin, mutta en viitsi laittaa negatiivista palautetta).

Vierailija
4/14 |
06.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse yritän ainakin muistaa antaa kaikille, mutta tosi monelta on jäänyt palaute saamatta. Minulle ainkain saisi laittaa viestiä, jos unohdan antaa palautetta, mutta itse en kuitenkaan sitten ole pyytänyt ketään jälkikäteen antamaan palautetta.

Vierailija
5/14 |
06.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varsinkin, jos kaupat ovat sujuneet hyvin. Minulla on jo kohtuullisen paljon palautteita, joten monet kauppakumppanit eivät ilmeisesti koe tarpeelliseksi antaa palautetta. Itse puolestani haluaisin, että saisin kaikista kaupoista palautetta.



Joten nykyään annan palautetta vain palautetta vastaan. En enää automaattisesti laita palautetta, vaikka kaupat ovat minun puoleltani selvät (maksu saapunut, tuote postitettu). Kaikki eivät siltikään anna palautetta mutta jäävät myös itse ilman... =)

Vierailija
6/14 |
06.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minusta se on aika turhaa enkä itsekään pitäisi jos minulle joku laittaisi pyynnön, tuntuu hieman lapselliselta.



Olen muutaman kerran syystä jättänyt laittamatta kun en ole halunnut antaa negatiivista palautetta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/14 |
06.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

En halua palautetta, koska pidän kaikkia paljon palautetta saaneita trokareina. En osta heiltä mitään. Siis todellakin ostopäätökseen vaikuttaa palautteen liiallinen määrä. Jos joku jättää minulle palautteen antamatta, olen tyytyväinen.

Vierailija
8/14 |
06.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan mielenkiintoista tietysti yleistää... Itse lähinnä ostan huutiksesta mutta en ole koskaan ajatellut, että joillakin on " liikaa" palautteita.



Minusta taas ne, joilla on vähän palautteita tai neutraaleja/negoja joukossa ovat epäilyttäviä. Tuskin kaikki paljon myyvät/paljon palautteita saavat ovat trokareita... Trokarit nimittäin tunnistaa ihan muista jutuista mm. siitä, että heillä on vain uusia tuotteita huudettavana, usein samaa tuotetta monta kappaletta ja eri kokoja myynnissä, kaikissa lähtöhinnat korkeat ja hv saattaa olla enemmän kuin tuotteen hinta kaupassa. Monet myyvät toki tavaraa huutiksessa ansaitakseen mutta on siellä myös paljon heitä, jotka kierrättävät tehokkaasti ja haluavat päästä tavarasta eroon. Ja jos myy paljon kertyy niitä palautteitakin paljon.



Kuinka paljon palautteita on siis liikaa (=trokari)??

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/14 |
06.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse en kyllä omia palautteita edes juurikaan seuraa enää, kun niitä on niiin paljon jo kertynyt, mutta jos vaan ehdin ja muistan, niin yritän kyllä kauppakumppaneille laittaa. Varsinkin, jos huomaan, että heillä itsellään on niitä vasta tosi vähän :) Nyt en tosin ole pitkään aikaan ehtinyt huutonetin kautta mitään myymään ja ' laiskasti' ostellutkin :o)



Musta on aika ihmeellistä, jos palautteiden määrän perusteella alkaa luokittelemaan huutonetin asiakkaita trokareihin ja muihin :O Itselläkin tulee pian 6v käyttäjänä täyteen, onhan sitä jo väkisin kertynyt palautteita enemmän kuin tuoreemmilla käyttäjillä.. Kolmen lapsen kohdalla kauppoja tehnyt, mies atk-sälän ja lisäks ollaan muillekin osastoille eksytty vuosien kuluessa ;) Itse vierastan sellaisia, joilla lähestulkoon pelkästään uusia tuotteita myynnissä, mutta toisaalta poikkean linjasta sellaisten kohdalla, jotka ulkomailta myyvät haluamaani vaatétta tai tavaraa, jota muuten en saisi :) Aiemmin itsellekin tuli palautetta enemmän, kun myin yksittäin pois esikoisen ja kakkosen vaatteita, nykyään olen ' laiska' ;) ja laitan joko huutoon pakettina tai kannan keräykseen...

Vierailija
10/14 |
06.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kiinnostua :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/14 |
07.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kirjoitan hieman selvennystä tuohon trokari-ajatukseeni. Tämä ei vaan liity enää alkuperäiseen kysymykseen, joten toivon, ettei keskustelu joudu pahasti sivuraiteille.



Olen käyttänyt huutonetiä nelisen vuotta ja saanut pistearvoksi arviolta sata. Olen ostanut lapsille vaatteita niin paljon, että pelkästään ne olisivat riittäneet lasten vaattettamiseen. Vaatteiden lisäksi olen ostanut ainakin kirjoja, dvd-levyjä, lasten hoitoon liittyviä tavaroita ja kankaita. Mielestäni olen käyttänyt huutonetiä sen verran kuin voisin tavanomaisen perheen kuvitella sitä käyttävän. Siitä huolimatta en ole saanut tuon enempää palautetta. Jos jollain on yli 400 palautetta, katson hieman tarkemmin, millaista tuotetta myyjä on myymässä. Jos palautteita on lähemmäs tuhat tai yli, en katso koko kohdetta. Luvut otin nyt hatusta, mutta kertoo kuitenkin millaisista luvuista puhun. Vilijonkis luetteli hyvän listan niistä muista asioista, joita katson.



Kannattaa toki huomata, että ostan pienten lasten vaatteita ja siksi myyjät, joiden tuotteista olen kiinnostunut, eivät ole tavallisella kaupalla voineet saada valtavaa määrää palautetta. Isompien lasten kohdalla se olisi helpompaa, jos ostaisi ja möisi esimerkiksi useamman lapsen vaatteita, leluja ja harrastustarvikeita.



Jokainen tietysti valitsee kohteen niin kuin haluaa. Mielestäni se, että joku voi ajatella valtavan palautemäärän vihjaavan ammattimaiseen myyjään, ei ole kovinkaan omituista.

Vierailija
12/14 |
07.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulle on tullut pisteluvuksi melkein 500 pistettä 2,5v huutonetin käytön aikana. Meitä on nelihenkinen perhe ja vain ja ainoastaan olen omiani myynnyt. Viimeisen puolen vuoden aikana muutamia äitini vaatteita. En jaksa/voi terveydentilani vuoksi kaupoissa käydä ostelemassa tarvitsemaani, lisäksi asun jonkin matkan päässä kauppakeskuksista. Pisteethän muodostuu sekä ostoista että myynneistä, joten ahkera kierrättäjä saa äkkiä suurenkin pistemäärän. Olen oikein tyytyväinen että pääsen kaksosten vaatteista suht vaivattomasti eroon ja saan ostettua näppärästi uutta. Olen kai sitten ahkera kierrättäjä, mutta trokari en missään nimessä!! Tosi harmi että luokittelet huutonetin käyttäjät tuolla perusteella.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/14 |
07.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laita vain viestiä ostajalle/myyjälle palautteesta. Alussa laitoin itsekin viestejä menemään ja sain ystävälliset palautteet :) Joskus myös mulle on tullut palautepyyntöjä ja olen ollut niistä ihan tyytyväinen kun on jäänyt palaute antamatta jonkun kiireen takia. Mukavia kauppoja :)

Vierailija
14/14 |
07.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse olen jättänyt palautteen muutaman kerran antamatta, jos kaupat eivät ole menneet ihan putkeen, mutta suurempaa harmia ei ole tullut. Negapalautteita olen antanut vain lunastamattomista huudoista.



Kyllä itsekin joskus vähän ihmettelen, jos jollain on toista tuhatta palautetta ja koko ajan hirveästi tavaraa myynnissä, mutta ei se estä huutamasta, jos palaute on ollut asiallista. Kyllä minullakin pistearvo on melkein sata. Helpostihan se tulee, kun tuolla useamman vuoden pyörii ja itsekin ajoittain jotain ostelee. Palautettahan saa myös ostajan roolissa eli vaikka olisi kuinka korkea pistearvo, ei välttämättä ole ikinä myynyt itse mitään. Sinänsä olisi hyvä, jos palautteissa olisi eritelty palaute ostajana ja myyjänä.