Huh, täytyy ihmetellä Jehovan todistajia. Jäi kaksi lasta äidittä uskonnon takia
Vastasyntyneet äidittä - uskonnon tähden
5.11.2007 13:17
Ensisynnyttäjä menehtyi kieltäydyttyään verensiirrosta.
Viime viikon torstain piti olla ilon päivä brittiläiselle pariskunnalle Emma ja Anthony Goughille, kun 22-vuotias Emma synnytti terveet kaksoset Shrewsburyssä sijaitsevassa sairaalassa.
Emma ehti pidellä pienokaisia hetken aikaa sylissään ennen kuin hänen havaittiin tarvitsevan verensiirtoa. Vakaumuksellisena Jehovan todistajana Emma oli kuitenkin ennen synnytystä täyttänyt kaavakkeen, jossa hän kieltäytyi toimenpiteestä ehdottomasti.
Brittiläisen Sun -lehden mukaan lääkärit suorastaan rukoilivat Emman 24-vuotiasta puolisoa ja muita perheenjäseniä sallimaan verensiirron. Itsekin Jehovan todistajina nämä eivät kuitenkaan suostuneet ja vetosivat nuoren äidin itse ilmoittamaan tahtoon.
Hoitohenkilökunta joutuikin seuraamaan voimattomana, kuinka nuori nainen menehtyi vain muutama tunti synnytyksen jälkeen.
Isä hoitaa lapsia
Pariskunnan ystävät kertoivat Sunille tuoreen isän olevan täysin järkyttynyt. Heidän häissään joulukuussa 2005 bestmanina toiminut Peter Welsh, 24, totesi:
- Emme voi uskoa, että hän kuoli synnytyksen jälkeen nykyaikana ja kaiken käytettävissä olevan teknologian keskellä.
Anthony Gough hoitaa nyt kaksosia - tyttöä ja poikaa - kotona. Paikallinen kuolinsyytutkija on käynnistänyt tapauksesta tutkimukset.
Vetoavat Raamattuun
Jehovan todistajat kieltäytyvät verensiirroista vedoten Apostolien tekojen katkelmaan, jossa uskovia kehotetaan pidättäytymään verestä. Jotkut Jehovan todistajista pitävät verensiirtoja yhtä suurena syntinä kuin verestä valmistettujen elintarvikkeiden nauttimista.
Maailmassa on yhteensä noin 6,5 miljoonaa Jehovan todistajaa. Suomessa heitä on hieman alle 19 000.
Kuuluisia Jehovan todistajia maailmalla ovat brittiläisen Telegraph-lehden mukaan muiden muassa malli Naomi Campbell, laulaja Prince sekä tennistähdet Venus ja Serena Williams.
Kommentit (7)
äärimmäisen harvinaista. On niin lukuisia korvaavia hoitomuotoja, että verensiirtoa pidetään jo melko vanhanaikaisena ja riskialttiina hoitomuotona. Verensiirto on halpa hoitomuoto ja siksi turhia verensiirtoja tehdään todella paljon.
Surullista että kyseinen äiti kuoli. Hän toimi vakaumuksensa mukaisesti. Omaisia lohduttanee toivo ikuisesta elämästä.
Sama nainenhan olisi tietenkin antanut myös vastasyntyneittensä ennemmin kuolla kuin pelastaa nämä verensiirrolla (mikäli siis tilanne olisi ollut toinen).
älä murehdi lasten puolesta. Jokaisella on oikeus kieltäytyä vakaumuksensa vastaisesta hoidosta. Jehovan todistaja uskoo saavansa ikuisen elämän (itselleen ja lapsilleen) toimimalla oikein. Hän uskoo ettei verensiirto ole hyväksyttävää. Kumman itse valitsisit- ikuinen elämä itsellesi ja lapsillesi vai muutama vuosikymmen ITSELLESI? Siitä tässä on kyse. Näin he uskovat.
aika monen pitäs olla hankkimatta niitä lapsia!Paljon on lapsia heitteillä ja niitä surmataan ym-pistä lista myös kaikista niistä tänne niin voidaan kauhistella yhdessä
Ei voi oikein muuta sanoa. Äiti, mies ja sukulaiset valitsivat mieluummin että lapset kasvavat äidittöminä.
Niin turhaa ja sairasta. Olisiko ympäristön (lue: oman seurakunnan) antama paine erottamisesta ollut liian kova ja sen vuoksi kaikki valitsivat äidin kuolemisen olevan parempi vaihtoehto.
kyllähän sitä ei-jehovana aika voimaton on. Se oli heidän vakaumuksensa. Toivottavasti kaksoset kasvavat samaan uskoon ja ymmärtävät joskus äitinsä vahvan vakaumuksen.
Ei voi kuin huokailla.