Laktoosi-intoleranssi ja pierut.
Olen tässä epäillyt, että minulle on tullut salakavalasti laktoosi-intoleranssi. Ennen avioeroa meillä tehtiin kaikki ruuat laktoosittomia, mutta nyt kun se maitovammainen muutti muualle olen siirtynyt tavallisiin maitotuotteisiin.
Eilen joi kaksi lasia maitoa ja tänään söin vanukkaan, molempien nautiskelukertojen jälkeen on pieruttanut ihan hirveästi, kamalan hajuisia makeita pieruja YÄK. Ilmeneekö näin vai pitäisikö olla myös turvotusta ja vatsanväänteitä niinkuin tuntemillani vammaisilla?
Kommentit (3)
Lapsellain on laktoosi-intorelanssi, mutta ei hän ole vammainen. En tiedä esiintyykö sitten enemmän vammaisilla ihmisillä, mutta meillä ainakin ihen terveellä on tämä. Eli hänen elimistö ei pilko maidon laktoosia.
mutta noin eräs pikku poika selitti kun äidillään oli laktoosi-intoleranssi. Siksi meillä on aina puhuttu maitovammaisuudesta.
Ap
Suosittelen kokeilemaan luomumaitotuotteita, jotka sopivat useimmille laktoosi-intolerantikoille.