Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi hankitte lapsia pienillä ikäeroilla?

Vierailija
31.10.2007 |

Täällä on aika usein ketjuja, joissa kerrotaan, kuinka ollaan loppu ja kuitti ja on tapahtunut taas vahinko. Kaikki ketjussa puolustavat raskautta, abortti on kamala teko ja kaikkihan sutviintuu kuitenkin. Sitten vauva syntyy ja elämä on kamalaa ja taas valitetaan täällä. En tajua, miksi hakkaatte päätä seinään?? Kun olisi helpompiakin tapoja elää.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
31.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä minusta oli raskasta silloin, kun vanhempi lapsi oli 1,5-vuotias ja nuorempi vauva ja vanhempi vielä sairasteli vähän väliä. Mutta silti se kannatti. Kun pari vuotta kului, lapset olivat mitä parhaimmat kaverit ja leikkivät joka päivä tuntikausia keskenään. Sen helpompaa ei pienten lasten äidin elämä voinut ollakaan. Jos lasten ikäero olisi ollut pitempi, olisi mennyt paljon kauemmin ennen kuin heistä olisi ollut seuraa toisilleen.

Vierailija
2/6 |
31.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse olen lukenut aika paljon valituksia myös siitä, kun yhden lapsen äidit ovat väsyneitä....

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
31.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja

peräkkäin tehdyillä lapsilla on aina toisistaan seuraa leikkikaverina...

Vierailija
4/6 |
31.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tai no ei meidän lapsilla kaiketi mitenkään todella pienet ikäerot ole, 2-v 4kk ja 2-v 9kk. Vikan välin ois tosin tarkoitus olla alle 2 vuotta.



Sittenhän ne lapset on siinä, ovat kuitenkin sellainen katras, että aina löytyy seuraa ja toisaalta kaikkien kanssa voi tehdä samoja juttuja aika pitkään (uiminen, pelaaminen, luistelu yms.) Eli ei ole liian pitkiä ikäeroja ja sen takia lapset aivan eri maailmoissa.



Tosin mulla näihin ikäeroihin vaikuttaa sekin, että meillä on tosi kivat ja rauhalliset lapset. ELi meillä ei ole ollut raskasta ja vaikeaa.

Vierailija
5/6 |
31.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuli kova univelka

ja toinen lapsi itki koliikkia kokonaisen vuoden

---en muista jälkimmäisestä " ä-lomasta" mitään...



T, nro 4



ps. jos on terveet ja rauhalliset lapset ja paljon lastenhoitoapua, voi yhtälö toki onnistuakin...

Vierailija
6/6 |
31.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

toisistansa ja perheessä toivottua hulinaa :). Aborttia en pystyisi tekemään, olisihan se vähän mautonta tappaa vauva ja tehdä myöhemmin uusi lapsi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kaksi kahdeksan