Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Voiko nauhavaippojen kanssa kayttaa esim. pul-kuoria tai muita kuoria? Vai kannattaako ehdottomasti olla hahtuvat/villapoksyt?

30.10.2007 |


Entä mitä nauhavaippoihin lisäimuksi vastasyntyneelle?



Entä sopiiko vastasyntyneelle esim. harso+villakuorivaippa-yhdistelmä (esim. bumby)



Kiitos!



t: aloittelija kestovaippaviidakossa

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
31.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voiko nauhavaippojen kanssa käyttää esim. pul-kuoria tai muita kuoria? Vai kannattaako ehdottomasti olla hahtuvat/villapöksyt?

Voi käsittääkseni käyttää pul-kuoriakin. Moni tuntuu käyttävänkin maitokakka-ajan mieluummin pul-kuoria, kun ne pitää varmemmin vellit sisällään. Nauhavaippa saattaa käsittääkseni olla muhkea ja varsinkin korkea paketti vastasyntyneelle, eli kuoren kannattaa olla vähän isompi kuin laittaisi pienen harson tai muun sisävaipan kanssa. Ja pienellä vauvalla taidetaan usein käyttää villahousuja nauhiksien takia juuri tuon nauhavaipan korkeuden takia.

Entä mitä nauhavaippoihin lisäimuksi vastasyntyneelle?

Jotain pientä :) Imukykyinen ja pieni on esim. !bamboo doubler. Niitä saa esim. pompolista. Ja 40x40-senttiset flanellineliöt toimisivat varmaan hyvin.

Entä sopiiko vastasyntyneelle esim. harso+villakuorivaippa-yhdistelmä (esim. bumby)

Paras sopia, niitä meillä ainakin aiotaan käyttää muiden vaippojen ohella :D Nuo meidän newborn-kokoiset Imsen villavaippakuoret on kyllä aika ison näköisiä, jos tulee pieni ja laiha vauva. Sen takia on varmaan ihan hyvä, että on " notkeampia" Imsen soft-kuoria (sellainen oli 2007 äitiyspakkauksessakin) ja neulottuja pienenpieniä villahousuja myös.

Vierailija
2/2 |
01.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heippa!

Meidän vauva käyttää nauhavaippoja. Niihin ei vastasyntyneelle lisäimuja tarvitse, ainoastaan yöksi olen laittanut lisäimun bambusta. Poika on nyt vajaa 6vkoa ja edelleenkään ei olla tarvittu lisäimuja. Kuorina käytetään tällä hetkellä popolinin peruskuoria (taitaa olla popowrap nimeltään). Kestoilu aloitettiin vauvan ollessa viikon ikäinen, ja noissa kuorissa oli heti alusta asti hyvä se s-koko. Meidän poika oli kyllä syntyessään reilun kokoinen, 3900g. Maitokakat ei ole kertaakaan tullut noista kuorista ulos.

Itse en ole huomannut mitään ongelmaa vaipan korkeuden suhteen. Sopivasti kun taittaa sitä nauhavaippaa, niin saa hyvän korkeuden. Sen huomasin, että imse vimsen new born -kuori (se joka tänä vuonna tuli äitiyspakkauksessa) on kuitenkin liian matala.

En myöskään väittäisi nauhavaippaa isoksi paketiksi. Paljon ohuempi ja kevyempi on kuin esim. harsopötkö. Ihanan pehmoinen ja sileä paketti!

Rohkeasti vain kokeilemaan, miten sitä vaippaa kannattaa taittaa jotta se omalle vauvalle tulee sopivaksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla