yliopistotutkinnosta ja opintotukikuukausista kysymys:
Mulla opintoviikkoja 130 ja tukikuukausia käyttämättä 28! Voisinkohan tehdä niin, että en ottaisikaan tutkintoa ulos vielä tänä lukuvuotena, vaan annan opintotuen juosta, kunnes tukikuukaudet on loppu. Olen hoitovapaalla.
Huomaako joku, ettei viimeisenä vuonna ole kertynyt kuin muutama ov...
Kommentit (8)
eli vasta ensi lokakuussa asia tulisi aiheelliseksi.
kun asia huomataan niin sulle tulee selvityspyyntö kotiin jossa kysellään meinaatko saada opintoja kasaan vielä. koska sulla on jo tutkinto miltei kasassa niin ei hätiä. kokonaismenestyksesihän on huima. joten sanktioita ei tule.
kannattaa tietysti miettiä että kannattaisiko tehdä se tutkinto kasaan pikkuhiljaa.
Jos vaikka tekisin niin, että tänä vuonna teen jäljellä olevat tentit ja kaikki etätehtävät sivuaineestani (teen sen avoimen kautta) ja palautan etätehtävät vasta ensi vuonna, vaikka ripotellen pitkin lukukautta.
Silloin ei ainakaan olisi lukukautta, jolloin ei kerry yhtään opintoviikkoja, olisi vain kaksi lukukautta, jolloin viikkoja on kertynyt huomattavasti vähemmän, kuin aikaisemmilta vuosilta.
ap
ei sulla mitään hätää ole vaikka hissukseen teet. mutta siinä tapauksessa että ihan laakereillasi lepäisit vuoden ja nostat tukea niin saat alkaa selvittämään suunnitelmasi opintotukilautakunnalle. jos haluat tukesi jatkuvan.
3
tarpeeksi, vaikka joka kuukausi ei tulisikaan. se on 2,7 ov/kuukausi tai 5,5 op/kuukausi.
Huomaa myös, että jos venytät valmistumista yli ensi kesän, joudut pakosti siirtymään tutkintojärjestelmästä toiseen (jos olet nyt lähellä valmistumista lienet aloittanut opintoviikoilla jne) ja joudut tekemään sinne valiin sen kandinpaperin ennen maisterintutkintoa, ja käymään kypsyyskokeessa sitä varten jne, ja sun on pakko antaa muuttaa nuo opintoviikot opintopisteiksi, mikä VOI tarkoittaa, että häviät muuntolaskelmissa suoritusksia eikä määrät täsmääkään ihan kokonaan.
nuo ov määrä vaatimukset ovat yliopistokohtaisia. joten ap voisi tarkistaa omalta yo:n sivulta.
toisekseen ensisijainen seurantaperuste on lukuvuoden menestys/käytetyt kuukaudet. toissijainen on kokonaismenestys joka on ap:lla loistava.
joka ilmoittaa nuo keskiarvot. jos ap:n tutkinto poikkeaa niistä (on esim lääkärin tutkinto) hän varmaan on siitä aika hyvin informoitu itsekin. Niillä aloilla ollaan. Yleensä niillä on myös sen verran koulumaisia putkitutkintoja, ettei niitä sitten paljon venytelläkään.
Vierailija:
joka ilmoittaa nuo keskiarvot. jos ap:n tutkinto poikkeaa niistä (on esim lääkärin tutkinto) hän varmaan on siitä aika hyvin informoitu itsekin. Niillä aloilla ollaan. Yleensä niillä on myös sen verran koulumaisia putkitutkintoja, ettei niitä sitten paljon venytelläkään.
kyllä kunkin yliopiston oma opintotukilautakunta määrää edistymisen vaatimuksen ihan itsenäisesti. useimmat yliopistot ovat hyvin samoilla linjoilla kyllä.
erityiset koulutusohjelmat ovat sitten asia erikseen esim lääkäreillähän on eri määrä tukikuukausia jne...
mitä kelaan tulee niin yleensä yliopistoilla on omat kelan tiskinsä. sieltä saa parhaiten tietoa.
mutta usko vaan. tiedän tämän asian.
3
Vierailija: