Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kellään kokemusta lapsesta, jolle nieleminen olisi vaikeaa?

24.10.2007 |


Meidän lapsi ei ole koskaan oikein niellyt mitään " sitkeitä paloja" . Ts. liha, kana ja kala kiertää suussa minuutista toiseen kunnes se on kuiva sitkeä möhkäle eikä lapsi niele sitä. Lapsi on pian kolme, ja sama ongelma on ollut ihan aina.



Kaikki (myös minä) on aina ajatellut että lapsi vaan pomottaa, mutta kun ongelmasta on päiväkodissa tullut Ongelma isolla O:lla olen alkanut miettiä josko lapsella ihan oikeasti on jokin fyysinen vika. Lapsi siis jää päiväkodissa ilman jälkiruokaa kun ei pysty nielemään edes vaadittua kolmea lusikallista lihakeittoa, ja jos kyseessä oikeasti on fyysinen vika niin eihän rankaiseminen silloin ole oikein.



Lapsella on myös puhe hyvin epäselvää, oikeastaan kukaan vieras ei hänen puhettaan ymmärrä. Voisiko se liittyä nielemisprobleemaan?



Löytyisikö keneltäkään kokemusta?



Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
24.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ohjelma, jossa muistaakseni noin 7 vuotias tyttö ei ollut eläissään (tai ainakaan vauvaiän jälkeen, en muista tarkkaan) niellyt mitään. Sai kaiken ravinnon letkun kautta suoraan mahalaukkuun.



Dokumentissa näytettiin miten he olivat sveitsiläisellä klinikalla, jossa hoidettiin tällaisia potilaita ja kyllähän se lopulta alkoi nielemään ja syömään.



Tämähän nyt on ihan ääritapaus, mutta ajattelin vain kertoa, että sellaisiakin tapauksia on olemassa. Ikävä kyllä en nyt muista, että oliko hänellä jokin fyysinen este nielemiselle... Muistaisko joku muu?

Vierailija
2/5 |
24.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Esimerkiksi keitosta katoavat vihannekset suuhun hyvinkin vikkelään, vain aivan kaikki lihat jäävät nielemättä.



Eli nirso lapsi ei kyllä ole.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
24.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

joka aiheuttaa epäselvää puhetta ja pureskelemisen vaikeutta.



Tai toinen hyvä setitys voisi olla myös kookkaat nielurisat, jotka helposti puurouttavat puheen ja aiheuttavan nielemisvaikeuksia.



kyllä tuo minun mielestä kuulostaa joltain " vialta" ei siis vaan lapsen pomottamiselta. Ottaisin yhteyttä joko neuvolaan ja kyselisin kuinka edetä. Tai sitten ihan kurkku-nenä-korvalääkäriin, joka peilillä aktsomalla näkee helposti esim. nielurisojen tilanteen.

Vierailija
4/5 |
29.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

moi,



meillä on kohta kaksivuotias poika, jolla on myös tuota ruoan nielemisongelmaa. Neuvolassa ongelmat otettiin tosissaan vasta tuossa pari viikkoa sitten, vaikka olen samasta jutusta " jauhanut" jo puolisentoista vuotta. Täällä myös sileä ruoka menee hienosti kurkusta alas, mutta vähänkin isommat palat aiheuttavat yökkäyksiä, jopa oksentelua ja ruoan sylkemistä. Pojalla on myös suuria ongelmia puheentuoton kanssa. Olemme muutenkin joutuneet käymään neurologin vastaanotolla monen monta kertaa ja nyt neurologi alkoi itsekkin epäillä, että pojalla olisi häikkää aivoissa, kohdassa joka säätelee suun ja nielun motoriikkaa. Meidän pikkumiestä tutkitaan laajempienkin sairauksien takia, joista tuo syömis- ja puhumishommeli on vain pikkuosa.



Kannattaisi teidänkin ehkä yrittää neuvolan kautta päästä lekurin puheille taikka mennä suoraan yksityiselle. Tietenkään teidän lapsella ei todellakaan välttämättä mitään neurologista häikkää ole, mutta kannattaa tuo syömishommeli tarkastaa



mukavaa syksyä!

Vierailija
5/5 |
29.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poika on 3 v ja huomenna menossa nielurisaleikkaukseen, koska nielurisat ovat jättimäiset ja aiheuttavat nielemisongelmia. Muutakin haittaa aiheuttavat. Ruoka meillä laitetaan ihan hienoksi, lihaa ei todellakaan saa nieltyä ilman sauvasekoittimen apua. Jos yrittää antaa jotakin vähänkin karkeampaa lihaa, vaikka jauhelihakastiketta ilman että on soseuttanut sen, jemmaa poskeensa kuin orava ja sylkee ruokailun lopuksi.



Kun poika oli 1 v. meillä oli toinenkin syy nielemisongelmiin. Hänellä oli sairaus, joka aiheutti anemiaa. Anemia voi siis olla myös nielemisvaikeuksien syy, mutta varmaan huomaisitte muustakin jos lapsi oli aneeminen, olis kalpea ja väsynyt esim.



Onnea asian selvittelyille!

Maijis