Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

MITEN TÄMÄ VOI OLLA MAHDOLLISTA????????????

Vierailija
21.05.2008 |

Hovi armahti lapsipornoon syyllistyneen

21.05.2008 15:40





Vaasan hovioikeus on ottanut Jyväskylän käräjäoikeutta lievemmän kannan lapsipornoon. Vankeutta käräjillä saaneen miehen tuomio muuttui hovissa 450 euron sakoiksi.



Poliisi löysi satoja lapsipornotiedostoja noin 30-vuotiaan miehen tietokoneelta ja cd-levyiltä. Käräjäoikeus tuomitsi miehen 30 päiväksi ehdolliseen vankeuteen.



Jyväskylän seudulla asuva mies joutui tuomion vuoksi irtisanoutumaan virastaan Kansaneläkelaitoksessa. Hän joutui jättämään myös luottamustoimensa kuntansa sosiaalilautakunnassa, jossa hänen vastuualueellaan olivat mm. lapsiin ja nuoriin liittyvät kysymykset.



Valituksessaan mies katsoi tekonsa olleen melko lievä. Hovioikeus otti huomioon käräjäoikeuden tuomiosta miehelle aiheutuneet seuraamukset ja katsoi, että tekoon nähden sakot riittävät rangaistukseksi.



Mies vaati myös rikoksentekovälineenä käyttämäänsä tietokonetta takaisin itselleen. Tätä vaatimusta hovioikeus ei hyväksynyt.



STT

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi seitsemän kaksi