Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Minkälaisia " oireita" teille tuli alkuraskaudesta ja

23.10.2007 |

kuinka alkuvaiheessa ne jo ilmenivät?



Voiko 4-6viikolla olla; pahoinvointia, alituista vessassa juoksemista, halua syödä aina kun ei okseta, selkä kipeä ja alavatsan nipistelyä.

Tai ehkä vaan toivon vauvaa niiiiin paljon että olen valeraskaana :p

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
24.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Selailepa keskusteluja vähän taaksepäin. Vastaavia kysymyksiä on melkein päivittäin.

Vierailija
2/4 |
24.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei! Mun rinnat tulivat aroiksi jo kp 17/26 ja plussan sain tikkuun kp 25/26. Muita yhtä selkeitä oireita ei ole ollut. Ehkä pientä vatsan nippailua äkkinäisissä liikkeissä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
24.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä kans sain tietää raskaudesta vasta vasta kolmannella kuulla mutta rinnat kipeytyi tositeolla sekä vatsannipistelyä.

Jossain vaiheessa 12-15 viikon tienoilla oli ruokahaluttomuutta, mutta ei suoranaista pahoinvointia ollenkaan.





Nyt menossa vikat hetket 40+6

Vierailija
4/4 |
24.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itselläni ihan raskauden alkumetreillä kuukautisoireita rintoja aristi (viikot 3-5). Kun rintojen aristus hellitti, alkoi pahoinvointi: heti jos verensokeri pääsee laskemaan, tulee äklö olo eikä ruoka maistuisi.



Tässä lainausta Helistimen raskauskalenterista (http://www.helistin.fi/?page=7642486):



" Viikko 5



Äidin keho

Seuraavia oireita voi esiintyä: rintojen arkuutta, tihentynyttä virtsaamistarvetta, pahoinvointia, väsymystä, nipistelyä alavatsalla. Hajut voivat muuttua epämiellyttäviksi. Valkovuoto emättimestä yleensä lisääntyy.

Sikiö on nuppineulanpään kokoinen, eikä sitä voi vielä nähdä ultraäänilaitteella. Aivojen, selkäytimen ja sydämen kehitys on alkanut.



Viikko 8



Äidin keho

Paino voi nousta tai jopa laskea pahoinvoinnin takia. Rinnat tulevat aremmiksi ja pingottuneiksi. Alavatsakivut voivat olla melko kovia, mutta yleensä lyhytaikaisia. Kivut johtuvat kohdun kasvamisesta."