muutamia kysymyksiä 8kk vanhenmille
minkä verran teillä menee nestettä siis maitooo/velliä päivän aikana
herääkö vielä yöllä syömäään
osaako jo kontata
entäs seistä tukea vasten
Kommentit (8)
ei vielä oikeasti kontata muuta kuin yöllä sängyssä ja muuten pehmeällä alustalla. Oppi istumaan ilman tukea vasta muutama viikko sitten. kävelee tuettuna kaikkein mieluiten. Ryömii ja liikkuu sinne sun tänne omalla tyylillään. Hyppykeinu ja kävelypöytä ovat ihania! Haluaa pystyyn mieluummin kuin konttamaan. Luulen et lähtee kyllä konttaamaankin lähipäivinä.
Syö aamupuroa klo 09.00
maitoa 2dl 11.00
lounasta pikkupurkillisen 12.00
maitoa 1-2dl 14.00
välipalaa jogurtti/marjaa tms 15.00
maitoa 1 dl 17.00
illallista pikkupurkillisen 18.00
iltapuuroa 19.15-20.00
Iltamaito n.2dl 20.00
Jos nukkuuu pitkät päiväunet voi olla ihan eri rytmit, mut näin aikas usein. päiväunia nukutaan 2-3 kertaa 15min-3h, joten vaihtelee!
Yöllä ei yleensä saa maitoa, vettä tarjotaan tuttipullosta jos heräilee itkemään. Aamulla n 6.-7.00 aikaan jos heräilee, saa maitoa pulosta 2dl. Välillä syö kiltisti, välillä ei. Kokkareita ei saa ruuassa olla, muuten on sama onko äidin vai kaupan tekemää ruokaa. 8kk ruokia täytyy hälle vielä hienontaa..Olen huomannut että tyttö haluaisi vielä maidosta suurimman osan energiastaan jos saisi päättää:mitä enemmän juo maitoa sitä vähemmän ruokaa
Puhetta ja muuta toimintaa riittää. ihanaa aikaa!
pellekaijapum:
minkä verran teillä menee nestettä siis maitooo/velliä päivän aikana
herääkö vielä yöllä syömäään
osaako jo kontata
entäs seistä tukea vasten
Ruuista ja juomista en osaa oikein tarkkoja määriä sanoo, mut kaikilla ruuilla juo vettä. Syö aamu -ja iltapuuron, kaks liha/kala-ateriaa ja välipalan. Syö kaikkia kiinteitä. Maitoo menee varmaan maitona 2-3dl lisänä sit saa maitoo puurosta, jugurtista ym.
Syö yöllä 1-2 kertaa ja saataa muutenkin heräillä.
Osaa kontata (7kk) ja seisoo/nousee tukea vasten (7,5kk).
juo maitoa ja velliä päivästä riippuen n.5dl lisäksi puuron teen maitoon ja välipalana jugurtti. Ruuista menee kaikki 8 kk purkkiruuat, äidin itse tekemät tökkii ;) syö 5 kertaa päivässä. Yöllä syöminen jäi 5 kk ikäisenä. konttaa ja kävelee tukea vasten.
minkä verran teillä menee nestettä siis maitooo/velliä päivän aikana
Maitoa juodaan aamulla rinnasta, illalla sekä välipalan kanssa pullosta, lounaalla & päivällisellä saa vettä. Velliä ei syödä. Maitoa menee ehkä n. 400-500ml/vrk, mikä lienee hieman liian vähän...olen koittanut tarjota sit välipalaksi jugurtteja ym.
kiinteistä
Syö viisi ateriaa päivässä ja mielestäni hämmästyttävän isoja satseja!!
herääkö vielä yöllä syömäään
Ei ole herännyt piiiiiiiitkään aikaan
osaako jo kontata
Oppi konttaamaan viime viikolla
entäs seistä tukea vasten
Oppi tuonkin viime viikolla :)
Mielenkiintoisia nämä kk-gallupit! Mutta muistetaan kaikki, että yksilöllisiä ovat nuo pienetkin ihmiset ja kehitystehtävien " deadlinet" joustavia!
SS & neiti tänään 8kk
Meillä alkoi yöheräilyt uudelleen siitä kun neiti alkoi oppimaan kunnolla ryömisen eli n 7 kk vanhana. Nyt 8 kk vanhana alkoi konttaamaan enemmän viime viikolla (oli kehitellyt tosi vauhdikkaan ja sujuvan ryömimistekniikan eikä selvästi " viitsinyt" kontata vaikka sitä aina muutaman " askeleen" tekikin mutta siirtyi siitä aina ryömimiseen) ja muutaman päivän on nyt alkanut nousemaan tukea vasten seisomaan. Tässä vaiheessa tuntuu että kehitys on huiman nopeaa, isoja asioita opitaan samaan aikaan paljon.
Aamulla syödään puuroa, samoin usein illalla. Ennen nukkumaan menoa vielä pikkuisen velliä, samoin siitä samasta pullosta jämiä jos yöllä iskee oikein tosi paha heräyskriisi. Päivällä syö ap ja useimmiten ip/alkuillasta ruokaa eli lihaa/kalaa/kasvista ja yhden välipalan jossain välissä, hedelmäsoseita tms. Ruoan jälkeen tykkää hurjasti leikkiä vesimukillaan :-) Ei siitä hurjasti varmaankaan tule juotua, mutta jonkun verran kuitenkin.
Maitoa menee välillä, usein päikkäreille mennessä. Ehkä 4-5 dl päivässä?
Ja päikkäreitä nukkuu tätä nykyä aivan ihanan paljon - ei nimittäin nukkunut ensimmäisiin kuuteen-seitsemään kuukauteen kuin 20 minuutin torkkuja. Tosin silloin nukkui yöt kokonaan :-) Kahdet tai kolmet tunnin-puolentoista unet päivässä siis nykyään.
Kerroitte et teidän vauvat juo maitoa, saako 8 kk ikäiselle antaa ihan tavallista lehmänmaitoa? Meidän kohta 8 kk ikäinen ei suostu syömään kaupan vellejä eikä äidinmaidonkorviketta. Syö tissiä vielä n. 5-6 kertaa päivässä ja syö kaikkia kiinteitä hyvin. Konttaa ja nousee pystyyn tukea vasten jo sujuvasti.
Syödään kolme soseateriaa (1 pieni prk/ateria) sekä iltapuuro päivän aikana. Ehkäpä liian vähän soseita. Muttei uppoa enempää... Maitoa menee 700-1000ml/vrk päivästä riippuen. Yritetään saada se viides ateria pikkuhiljaa mukaan.
Täällä kontataan, noustaan tukea vasten seisomaan ja otetaan siinä muutamia askelia=)
A & Poika 8kk