Miten haluaisit opettajan kehuvan lastasi?Millä sanoilla?
Kommentit (4)
Teillä on ihana tytär. Käyttäytyy kauniisti ja ottaa toiset huomioon. Oppiaineet sujuvat hienosti. Kertakaikkiaan loistava ihanneoppilas!
" Hienoa, Jenni :). Olet tosi mukava tyttö ja koulussa kaikki sujuu mainiosti. Muistathan kuitenkin, että on olemassa sääntöjä, joita on noudatettava. Ethän heittele opettajaa kynillä. Myöskin idiootiksi ja homoksi nimittely voi loukata joitakin. Muuten asiat ovat erittäin hienosti :))))"
Eli lastahan pitää kehua aina. Ja hymiöt peliin. Tulee kaikille niiiin hyvä mieli.
mutta kun noita sanoja miettii tarkemmin, niin haluanko tosiaan lapseni olevan tuollainen? EN! Haluan lapseni olevan oma itsensä, oli hän reipas, ahkera ja tunnollinen tai ei.
Ehkä rohkea, reilu lapsi, jolla hyvä itsetunto olisi lähempänä toivottua.
(Todennäköisiä kehuja, joita nyt 4v tulee koulussa saamaan, on sosiaalinen ja fiksu - mutta niitä tulee varjostamaan sanat yliaktiivinen, huono keskittymään ja antaa heti periksi...)
Usein käy niin, että vain negatiivisista asioista sanotaan.