Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kun hoitajat nyt ilmoittautuvat työkkäriin, niin niille osoitetaan

Vierailija
18.10.2007 |

työnhakuja ja silloin on mentävä haastatteluun vähintäänkin. Jos

a) ei mene haastatteluun, alkaa uusi pitkä karenssiaika nollista tai

b) siellä haastattelussa kertoo, ettei aio ottaa tarjottua työtä vastaan, niin haastattelija voi käräyttää hakijan ja karenssiaika alkaa jälleen nollista tai

c) jos sitten valitaan, eikä ota vastaan pestiä, niin taas karenssiaika alkaa nollista.

Meneeks se näin vai kuinka?



Jos menee, niin tätä pyörittämällä kaikille hoitajille, niin johan alkavat miettiä uudestaan paluuta työelämään.

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
18.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta saattaa olla, että katsotaan, että työnhakijalla on oikeus kieltäytyä työstä, jonka ammattiliitto on asettanut hakukieltoon. En tiedä. Mutta kuvaamasi tilanne olisi kyllä oikeudenmukainen.

Vierailija
2/10 |
18.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voipi olla jossakin paikoissa vähän jonoa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
18.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Entä jos ei ole edes tehyläinen?

Vierailija
4/10 |
18.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Ja oletettavasti tehy laittaa kaikki oman alansa työt hakusaartoon.

Vierailija
5/10 |
18.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko sellaista kuin " Tehyn oman alan työpaikkaa" olemassakaan?

Vierailija
6/10 |
18.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Perushoitaja tuskin korvaa toimintaterapeuttia tai röntgenhoitajaa...?



Tehyllä on hakukielto ja -saarto, jonka takia yhdenkään tehyläisen ei tarvitse mistään painostuksesta ottaa mitään osoitettua työtä vastaan. Saarto alkaa jo ensi maanantaina.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
18.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

työmarkkinoilla työttöminä. Useimmilla lienee useampia työlistymismahdollisuuksia: alan vaihto, kouluttautuminen, lähtö töihin yksityispuolelle tai ulkomaille jne.



Ja ennenkaikkea miten vaje julkisissa palveluissa korjataan? Tajuatte kai ettei terveydenhuoltojärjestelmämme toimi ilman sairaanhoitajia.

Alalle kouluttautuvat eivät riitä kattamaan vajetta eivätkä myöskään ns. ammattitaidottomat tuuraajat. Ulkomailta hoitajien tuominen mittavassa määrin on yksi vaihtoehto. Vastustan sitä jyrkästi.

Vierailija
8/10 |
18.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kovin moni on sitä mieltä, että palkkojen nosto vähentää mahdollisuuksia palkata ketään lisää, koska rahat on sitten loppu. Että ei ainakaan sillä keinoin saada lisää hoitajia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
18.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sen jälkeen sitä hakua pitää jotenkin laajentaa, muistaisin et näin se menee...

Vierailija
10/10 |
19.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei mitään työnantajavelvoitteita. Ne hoituu kaikki vuokrafirman toimesta. Lomarahat usein maksetaan vuokrafirmassa jokaisen palkan yhteydessä (+loma-ajan palkka eli ei edes kerry lomia.



Kun meille palkataan työntekijä, lasketaan palkan päälle 65 prosenttia ylimääräisiä kuluja. Tähän sisältyy kaikki työvaatteista ja niiden pesusta lomarahoihin. Kun ottaa vuokrafirman kautta työntekijän, ei näitä kuluja tule. Esim. jos maksamme vuokrafirmalle työntekijästä 25 euroa tunti, eikä työntekijän suhteen ole juuri mitään velvoitteita, on siinä aika huima ero palkattuun työntekijään. Esim. ei loma-ajan sijaisia = tuplakuluja.



(Hoitsut haluaa yksityissektorin edut julkisella sektorilla, mutta eivät ole valmiita toimimaan avoimilla kilpailumarkkinoilla.)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kahdeksan kuusi