Aiotko perua irtisanoutumisesi? Tänään päätetty seuraavaa;
Työnantajalta kirje kaikille Tehyn listan hoitajille
Kuntatyönantaja aikoo varmistaa, että jokainen Tehyn irtisanomislistalle nimensä antanut todella myös aikoo irtisanoutua.
Listalla olevat henkilöt saavat kirjeen, jossa heitä pyydetään ilmoittamaan, mikäli heidän tarkoituksenaan ei ole irtisanoutua. Jos vastausta ei tule, työntekijän katsotaan irtisanoutuneen.
Kunnallinen työmarkkinalaitos ja työnantajat sopivat tällaisesta menettelystä tänään.
STT
17.10.2007 18:30
Kommentit (10)
työnantajat ottaa kuitekin uusina työntekijöinä takas
Vierailija:
Vierailija:
Luuletko, että se näyttää hyvältä CV:ssä että työpaikka vaihtuu joukkoirtisanoutumisten aikaan koska entinen työnantaja ei halunnutkaan takaisin?
kummallakaan lailla ei vaan voida toimia, kun Suomessa on lainsäädäntö joka sanoo toisin. Jestas, naiveja ja yhteiskunnasta mitään tietämättömiä ovat sairaanhoitajat mutta eipä tuo työnantajapuolikaan näytä kovin paljon paremmalta. Ellei sitten tämän tarkoitus olekin olla ihan pelkkä huijaus.
Irtisanoutuanimittäin ei voi millään muulla tavoin kuin m´nimenomaisella irtisanoutumisella. Mitään " vastaamatta jättäminen katsotaan irtosanoutumiseksi" -menettelyjä ei ole olemassakaan.
Vierailija:
Luuletko, että se näyttää hyvältä CV:ssä että työpaikka vaihtuu joukkoirtisanoutumisten aikaan koska entinen työnantaja ei halunnutkaan takaisin?
täälläkin on hoitajat kertoneet, että heille ei kerrottu nimilistojen oikeaa käyttötarkoitusta. Näin erehtyneet hoitajat voivat korjata virheensä.
Koska hoitajan työhön pääsee ammattitaitoinen hoitaja aina takaisin. Jos ei takaisin omaan paikkaansa niin ainakin muualle. Sitä paitsi työpaikan vaihtoa suositellaan muutenkin nykyisin, jotta oppii uutta ja mm. cv näyttää hyvältä.
Jos ei neuvottelut tuota tulosta, minulla on jo toinen työpaikka kiikarissa. Ja se työpaikka ei vaadi kouluttautumista ja palkkakin jonkin verran parempi.
tyhmiä hoitaja raukkoja. Voihan se olla, että rivit vähän repeilee tuon takia. Mutta, en usko että kovinkaan paljoa.
jos tulisi tilanne, että joukko irtisanomisia aletaan tehdä... mietitkö, että voisit irtisanoutua. Tähän vastaisin allekirjoituksella