Kuin usein lämmitätte uunia/takkaa näillä ilmoilla?
Kommentit (13)
Sen lisäksi öljylämmitys, mutta vesikierto ei ole kuin ihan pikkuisen auki.
Eli siis jos näin lämmin mutta kosteaa ja sataa paljon, pidämme joka päivä pienen tulen jotta kosteus pysyy pois. Kuivalla kelillä näissä asteissa takassa tuli jokatoinen päivä. Kun kylmenee, poltamme tulta joka päivä.
Lisänä on suora sähkölämmitys ja takan ansiosta alakerran pattereita ei tarvita koko talvena, ylhäällä kaksi patteria pienellä.
Keittiön hellan lämmitän ehkä joka toinen. Sitten on vielä kolmas varaava, jota ei olla vielä lämmitetty ollenkaan. Suora sähkölämmitys ei ole vielä päällä lainkaan. Ilmalämpöpumppu on myös päällä joka päivä. Onneksi on lämmin syksy niin säästämme lämmityskuluissa!
Asutaan vanhassa rintamamiestalossa. Täksi talveksi ei ehditty vielä tehdä lattiaeristeiden uusintaa joten lattialla hieman vetää.
Yläkerrassa kaksi huonessa sähköpattereilla (2kpl).
Alakerrassa kaksi hyvää varaavaa tulisijaa ja porinmatti.
Leivinuuni (keittiössä) lämpiää joka päivä 1-2 kertaa (yleensä illalla) ja toinen varaava uuni kerran jos on tosi kylmä sää.
Kyselen määriä, sillä meillä ei voi kahta pesällistä enempää polttaa, muuten tulee liian kuuma.
just siksi, kun takassa on kaksikin pesällistä, on sen jälkeen ikkuna auki. Meillä on vuolukivitakka.
Meillä on vasta tehty uusi kermansaven takka, joka kyllä on tosi nopea lämpiämään ja kaksi pesällistä näillä keleillä on ihan maksimi. Talvella tulee poltettua komekin pesällistä, mutta ei enempää kun tuli on silloin takassa joka päivä. Jos reissun tms takia takka on ollut kylmänä pidempään, poltan ensin pari pesällistä ja sitten seuraavana päivänä kolmesta neljään.
+10 asteen päivänä:
-illalla leivinuuniin keittiöön 1-2 pesällistä puuta
+0 asteen päivänä:
-aamulla leivinuuniin 1 pesällinen puuta
-illalla leivinuuniin 2 pesällistä puuta
ja varaavaan tulisijaan 1-2 pesällistä puuta
Kylmempiä ei olla tässä talossa vielä koettu.
Tulisijat on vanhoja mutta tehokkaan tuntuisia.
Lattiasta vaan vetää mutta ensi vuonna vaihdetaan eristeet.
ei lämmitetä kuin joka toinen tai kolmas päivä ja silloinkin vain pesällinen tai tulee liian kuuma,talvella kovilla pakkasilla pari pesällistä.
joka kolmas päivä. Pattereita ei ole vielä päällä missään huoneessa.
Kun lämmitän, poltan kaksi pesää. Kovilla pakkasilla lämmitetään joka päivä 2-3 pesää.
Niin, että mittari näyttää reilut 150 astetta. Viimeks lämmitetty maanantaina, tänään en ehkä lämmitä, kun on niin lämmin päivä. Jospa sitten aamulla laittais tulet.
Meillä vaan teki lämmityskauden alkaessa sen, että työnsi savut lahjakkaasti sisälle. Nyt ei tee mieli päästää uunia ihan kylmäksi, pelottaa että tekee sen uudelleen..
noin joka toinen päivä. Ja silloin öljykattila ei ole päällä koska takka lämmittää pari päivää.