Ongelmana uusi astianpesukone, apua!
Äh, mulla ei koskaan ennen ole ollut astianpesukonetta, ja nyt en selviä tuon ensimmäisen käyttöönotosta.
Siinä käsketään soittaa vesiyhtiöön ja kysyä veden kovuusastetta. Okei, jätän väliin?
Käsketään laittaa suolaa johonkin. Tosi avuliaasti kerrotaan, että se on ERIKOISsuolaa, EI ruokasuolaa. No kaupassa ei tietenkään ollut siellä pesuaineiden luona mitään tällaista erikoissuolaa. Eli mitä sinne tungen, merisuolaa? Vai jätän väliin tämänkin?
Eka pesu: käsketään ed. toimenpiteiden jälkeen laittaa pesuaineet + kirkaste ja kuumin mahdollinen ohjelma ilman astioita. Okei, tästä varmaan selviän. Onko tuo kirkaste muuten oikeasti tarpeellinen?
Ja sittenkö voin viimein pestä astioitakin?
Vielä vain mietityttää, mihin kuuluu ne ylimääräiset pitkät liuskat, jotka olivat siellä koneen sisällä. Ohjeet ei sano niistä mitään eikä ne näytä kuuluvan mihinkään.
Kiitos kovasti, jos joku nyt jaksaisi auttaa tyhmää!
Kommentit (5)
Vierailija:
Äh, mulla ei koskaan ennen ole ollut astianpesukonetta, ja nyt en selviä tuon ensimmäisen käyttöönotosta.Siinä käsketään soittaa vesiyhtiöön ja kysyä veden kovuusastetta. Okei, jätän väliin? *jos asut kaupungissa niin unohda koko juttu. Vesi on pehmeää.
Käsketään laittaa suolaa johonkin. Tosi avuliaasti kerrotaan, että se on ERIKOISsuolaa, EI ruokasuolaa. No kaupassa ei tietenkään ollut siellä pesuaineiden luona mitään tällaista erikoissuolaa. Eli mitä sinne tungen, merisuolaa? Vai jätän väliin tämänkin?* jätä nyt aluksi väliin, katsele sitä joskus myöhemmin jostain. Minä en käytä ollenkaan.
Eka pesu: käsketään ed. toimenpiteiden jälkeen laittaa pesuaineet + kirkaste ja kuumin mahdollinen ohjelma ilman astioita. Okei, tästä varmaan selviän. Onko tuo kirkaste muuten oikeasti tarpeellinen?*kirkaste ei ole pakollista. Laseihin voi jäädä rantuja jos ei käytä. Mutta eka pesuunhan et laita astioita vai mitä?
Ja sittenkö voin viimein pestä astioitakin?*anna mennä
Vielä vain mietityttää, mihin kuuluu ne ylimääräiset pitkät liuskat, jotka olivat siellä koneen sisällä. Ohjeet ei sano niistä mitään eikä ne näytä kuuluvan mihinkään.*siis minkälaisia ne liuskat oikein ovat?
Kiitos kovasti, jos joku nyt jaksaisi auttaa tyhmää!
Liuskat on vähän sen näköisiä, että niillä voi olla jotain tekemistä sellaisen metallisen pitkän ja kapeahkon pellin kanssa, jolle en myöskään keksinyt mitään käyttöä. Siis jotain tyyliin etupaneeliin kiinnitettäviä suojia tai jotain, mutta ei niille vain ole mitään järkevää paikkaa.
Hyvä, menen nyt siis tökkäämään sinne pelkän pesuaineen (kirkastetta tuskin tarvitsen ekaan pesuun kun ei ole astioitakaan) ja annan hurista hetken aikaa.
Onneksi mies sentään teki putki- ja sähköliitännät.
ap
Siellä oli veden kovuuden tunnistin, ja kun vesi oli vääränlaista, piti lisätä sitä suolaa. Ja sitä löytyy samalta hyllyltä kuin ne tiskiaineetkin. Ei välttämättä pikkukaupoista.
Ja liitettiinhän koneesi kylmään veteen, lämmin vesi lisää kalkin muodostusta.
Kirkastetta en käyttänyt alkuun, kun kuvittelin ihan turhaksi, mutta sitten alkoi ärsyttämään vesitahrat pestyissä astioissa, sellaisia vaaleita pisaranjälkiä.. Kirkaste auttaa siihen, että vesi ei jää astioiden pintaan jättämään jälkiä. Juomalasit ja muoviastiat on ainakin kivemman näköisiä kirkasteen kanssa.
Noista liuskoista en tiedä.. Siis millasia liuskoja? Ota pois vaan ja pohdiskele ajan kanssa, josko keksisit, mitä niillä tehdään.. =0)
Hyviä tiskihetkiä vaan!