Mulla on tammikuusta eteenpäin ENÄÄ 6 OIKIKSEN aineopintotenttiä + gradu jäljellä! Miettikää!!!
Kommentit (6)
Saat käsitystä minkälaista kamalaa pänttäämistä tää on:) Kamalan suuria alueita, välillä väsyttävää ja tuskattavaa, mutta ah, niin mielenkiintoista!!!
Myös lukemalla oikeustieteellistä kirjallisuutta voit valmentaa itseäsi pääsykokeisiin, tsemppiä!
Ap:)
olen käynyt " johdatus oikeustieteeseen" tms kurssin ja muutenkin aina tilaisuuden tullen tutustunut lakiasioihin.
Luontainen kiinnostus löytyy, ja juuri lähes ainoa asia, mikä mietityttää on se, että tuleeko opiskelu olemaan LIIAN kuivaa ja yksitoikkoista.
Suositteletko valmennuskurssia? Kävitkö sellaisen itse? Pääsitkö 1. kerralla sisään?
-4
Siitä on kauan tosin ja olin itse kauppiksessa. Mutta on todella hienoa, kun saa ison rypistyksen tehtyä.
4! Pakko myöntää, että ajoittain on niin kuivaa, kun yrität tuskassa lukea ja kahlata 3000 sivun aluetta läpi, ei kiinnosta se nimenomainen asia yhtään ja sitten kysymykset ovat ylitarkkaa ulkoaosaamista, tyyliin alaviite, (luettelo) kirjasta 2. sivulta 447... :/
MUTTA! Itse olen ottanut niskalenkin noista vaikeista tenteistä ja tsempillä päässyt ne läpi. Sitten olen painottanut minua kiinnostaviin kolmeen, neljään oikeudenalaan joiden lukeminen todella kiinnostaa:)
Ei kaikesta voi, eikä tarvitse olla kiinnostunut... Parasta on kun pääsee soveltamaan oppeja käytännössä! Superannoksen olen saanut itsevarmuutta, yleistietoa ja nautin alasta! Tee vaikka joku esim työoikeuden tentti niin näet johdatuksen lisäksi vähän syvemmällä alaan.
Ap
opiskella oikiksessa. Se on kenties ihan toteutettavissa lähivuosina.
Olisko sulla jotain vinkkiä? :)