Miksi alimmat kylkiluuni pää on niin kipeä? Se kipeytyy aika ajoin. Ongelmaa ei ole kuin toisella puolella.
Kommentit (9)
Olen kuullut, että se liittyisi vatsalihasten ja kylkiluiden kiinnittymiskohtaan - että siihen syntyy rustoa joka kipeytyy
tai jotain tällaista, en itsekään täysin tiedä mistä on kyse.
niin vatsalihakset kipeytyvät aina tuosta toiselta puolelta, kylkiluiden päiden kohdalta paljon enemmän kuin muualta.
5
aikaajoin ja olen jo pelännyt luusyöpääkin ja vaikka mitä. kaikenlisäksi vasemman puolen alin kylkiluuni on paljon pidempi ja kapeampi kuin oikean puolen kylkiluu.
siis niiden päät ovat sellaiset pampulat, jotka tosiaan kipeytyvät ajoittain. Pystyn myös muljauttelemaan näitä pampuloita vartalon asennosta ja lihasten jännityksestä riippuen.
5
Olen ihan lääkärillekin ihmetellyt asiaa, ei osannut sanoa mitään. Veikkasi lihasperäisiksi kivuiksi. Minulla vaiva on molempien puolien alimpien kylkiluiden kohdalla. Jos istuu jossain tietyssä asennossa, niin joskus oikein tuntuu kipeältä ja pitää vaihtaa asentoa. En muista, että ennen raskautta olisi tätä ollut, jälkeen kylläkin.
Minulla on ollut tätä vaivaa ainakin 15 vuotta, joten en ole siitä huolissani. Enköhän olisi jo kupsahtanut, jos se olisi syöpä tai muuta vakavaa. :)
Oli ennen kanssa moista ja raskaana ollessa vasta olikin. Ongelma parani kun vaihdettiin vanha joustinsänky uuteen.
kylkiluiden päät, hartia, lavan seutu ja pitkäselkälihas oikealta puolelta. :/
Mulla kipeytyy vas. puolen kaks alinta kylkiluuta aika-ajoin?????????? Tai siis nimenomaan kylkiluun päät! Ihan kosketusarat ovat.