Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Minkäikäisen voisi opettaa juomaan maitonsa nokka/taikamukista pullon sijaan?

Vierailija
10.10.2007 |

Tällä hetkellä neitosella ikää 5 kk:tta.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
10.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muistaakseni lapseni aloitti nokkamukin käytön 8kk iässä ehkä aijemminkin. Meillä jäi tuttipullot pois silloin kokonaan.



Voihan tuota pikkuhiljaa harjoitella.

Vierailija
2/5 |
10.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täysimetys, ei vettä pullosta vaan hörppien mukin reunasta joskus.



Ei iltavellejä yms muita höpötyksiä...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
10.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

joi tuttipullosta pelkilteen 6kk ikään. sit alkoi juomaan ruuan kanssa nokkiksesta ja nyt 1,5 vuotiaana juo pelkästään tavallisesta lasista/mukista. Tuttipullo (velli + maito) jäi pois muistaakseni vuoden iässä.

Vierailija
4/5 |
10.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

nyt 1v2kk juo ja syö täysin itse eikä ole enää edes pahemmin sotkenut muutamaan kuukauteen. Aluksi sotkua tietty tuli kauheesti, mutta vanhempien ahkera siivous ja lapselle mahdollisuuden antaminen kyllä korvattiin ja pian!

Vierailija
5/5 |
10.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

puolen vuoden iässä alkoi saada maitoa nokkamukista jos " tissit lähti omille teilleen" . mun mielestä jos nokkamukia käytetään vain juomiseen(pulloa lutkutetaa´usein tuttina) ei luulis kovin suurta haittaa hampaille olevan... puolitoistavuotias juo edelleen nokkamukista ja hammashygienisti totesi että hyvin nöyttää purenta kehittyvän ja kaikki muutenki ok.