Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

2,5v luistimille?

Vierailija
09.10.2007 |

Onko hyvä ikä? Millaiset luistimet ovat hyvät? kerokaas miten voi " opettaa" luistelemaan? Onko paras pitää käsistä kiinni vai joku potkukelkka tukena?

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
09.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ensiluistimet sukupuolesta riippumatta. Harjoitteluluistimissa on monia susia.



Tuki tai kädet ovat molemmat hyviä, menkää lapsen ehdoilla. Voi haluat mennä itse tukea vasten tai sitten pidellä käsistä.

Vierailija
2/11 |
09.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Innoissan on, mutta onhan se vielä sellaista kävelyä...



Jos haluat lapsesta kiekkoilijan niin hokkarit, jos haluat taitoluistelijan niin oikeat taitoluistimet heti alusta.



Ns. harjoitusluistimilla tai marketin kaunoluistimilla ei tee yhtään mitään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
09.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Meillä kaikki on aloittaneet reilu pari vuotiaina hokkareilla. Ensin piti tukea ja työnsi edellään juomakoria. Kun se liukuu, niin on helpompi opetella itsekin liukua luistimilla eikä vaan kävelyä. Harjoteltiin myös niin, että aikuinen luistelee takaperin edellä pitäen molemmissa käsissä mailoja. Lapsi tulee perässä samalla tavalla mailoista kiinni pitäen eli liukuen.



Itse ainakin haluan, että lapsi oppii heti alusta pitäen luistelun olevan just luistelua ja liukua eikä kävelyä luistimet jalassa :)

Vierailija
4/11 |
09.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä esikoinen opetteli luistelemaan siten, että pidettiin kiinni ja " hinattiin" josta alkoi pikkuhiljaa potkia. Jalassa harjoitteluluistimet.



Kuopus taas oppi kelkan kanssa kävellä " töpöttämään" luistimilla. Jalassa samat harjoitusluistimet kuin siskolla.



Nyt molemmat ovat käyneet reiulun vuoden taitoluistelussa, ja tuolla " hinaamalla" opetetulla on ollut tosi tiukassa sellainen virheasento, ettei muista joustaa polvista ja on sellaisessa etukenossa.

Pienemmällä taas asento on ollut alusta asti oikea ja töpöttäminen on vaihtunut oikeanlaisiksi potkuiksi.



Luistelukoulusta neuvottiin että alkuun käy mitkä vaan uistimet, muoviset harjoitusluistimetkin ihan hyvin. Eka vuosi luistelukoulua pisteltiin siis menemään " piikittömillä" harkkaluistimilla. Nyt on käytössä oikea taitoluistimet (ei siis kaunarit vaan luisteluliikkeen taitoluistimet) ja ihan hienosti on vaihto sujunut, piikit ei ole aiheuttaneet ongelmia.

Vierailija
5/11 |
09.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Meillä kaksi isompaa ovan kilpailevia taitoluistelijoita ja nyt siis kolmonen aloitti - taitoluisteluvalmentajien suosituksesta - nimenomaan oikeilla taitoluistimilla (joita pidetään siis ehdottomasti parhaimpina aloitusluistimina taitoluistelijalle) harjoittelun 2-vuotiaana.



Tottakai muillakin luisimilla VOI opetella ja aloittaa, mutta siirtymisvaiheessa toisenlaisiin luistimiin tulee AINA takapakkia jonkin verran ja on hyvä että niihin piikkeihin tottuu alusta pitäen jos taitoluistelijaksi aikoo. Toinen juttu on se, että kaiken maailman harjoitusluistimet ja marketin kaunoluistimet ovat varresta niin löysiä ettei niillä kerta kaikkiaan voi kunnolla luistella kun nilkat vääntyilee ja lonksuu.



Enkä toki tiedä aikooko meidän kuopus taitoluistelijaksi, mutta niin innoissaan on ollut kun on hommaa joutunut pienen ikänsä seuraamaan että pakko oli jäälle päästä ;)

Vierailija
6/11 |
09.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

aloittaa suoraan oikeilla taitoluistimilla, onhan ne tietenkin aivan eri tasoa kuin jotkut muoviluistimet. Kaikki ei vaan harrasta esim. sellaisessa kaupungissa jossa taitoluistimia myytäisiin tai olisi parin sadan kilsan etäisyydelläkään erikoisliikkeitä. Täällä meillä mm. yksi urheilukauppa myy Risportia alkaen koossa 29 - ei taida ihan sopia 2 veelle :)



Uskoakseni siis siksi täällä luistelukoulun valmentajat varmaankin suosittelevat harrastuksen aloittamista noin ylipäänsä, vaikka niillä muoviluistimilla, kuin jättää aloittamatta, jos ei voi ostaa alkaen 60-80 e luistimia ensiluistimiksi :) Jos nyt 3½ vuotiaalla vähän tulee takapakkia taitoluistimiin siirtymisen myötä, niin tuskin se tulevaa luitelu-uraa kaataa jos sellainen ura on tullakseen.



Olen kyllä huomannut että tässä lajissa vanhemmilla helposti mopo keulii - ihan vakavana vertaillaan ja mietitään jotain 200 e luistinten hankkimista 3-4 vuotiaille, toista vuotta hararstaville. Ja vertaillaan asiantuntijoina eri merkkien ja terien ominaisuuksia - kun nyt pysyisivät ne lapset ensin pystyssä kaukalon päästä päähän.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
09.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan näpsäkästi ja tyytyväisenä käveli pitkin jäätä ja teki jopa " piruetteja" pyörimällä paikallaan ympäri. Kova hinku oli itsellään jäälle ja pystyihän noillakin liu' uttamaan aikuisen jalkojen välissä. Kengän koko on niin pieni että vasta nyt 2-vuotiaana pienimmät kaupasta löytyvät oikeat taitoluistimet (Risport no 24) pysyvät jalassa, eli pienten luistelussa onglema on lähinnä sopivien luistimien löytyminen.



Mutta eihän lasta oikeasti " tarvitse" viedä jäälle ennen kuin 3-4-vuotiaana, mutta tämä nyt on sellainen kuopusten juttu kun isommat on jäällä niin pienikin haluaa...

Vierailija
8/11 |
09.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei koe luontaista halua liikkeelle

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
09.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

mielellään tietysti sellaisilla jotka ovat varresta riittävän tukevat, terällä ei vielä 2-3-vuotiaalla ole niin kauheasti merkitystä.



Kirjoitinkin lähinnä siksi että tuossa useampi ihminen väitti että lapsen olisi PAREMPI opetella luistelemaan harjoitusluistimilla tai hokkareilla, mikä ei todellakaan pidä paikkaansa. Olosuhteet ja realiteetit ovat toki sitten ihan oma lukunsa - on minunkin isäni aikanaan opetellut luistelemaan kenkään kiinnitetyillä sahanterillä ;)

Vierailija
10/11 |
09.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Osaa juosta ja potkia jalkapalloa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
09.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mistähän löytäs niin pienet luistimet? ja sukset kanssa?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kuusi seitsemän