Miksi siivoojista aina puhutaan " kyllä mä arvostan..."
kun tosiassa edes työnantajat eivät arvosta sen vertaa että maksaisivat kunnolla. Itsekin olen joskus siivonnut ja vitutti se ihmisten aliarvioiminen ja se kuinka jotkut toimistotyöntekijät katsoivat nokkaansa pitkin. Kyllä sen arvostuksen pitäisi näkyä muuallakin kuin korulauseissa.
Menisivät kaikki vaikka laittomaan lakkoon ja jättäisivät maailman hukkumaan saastaan.
Kommentit (3)
mutta ei viitsi sen paskapalkan ja huonon kohtelun takia.
Ja huono lopputulos johtuu paljon myös siitä, että yritysten on aina vain saatava siivous halvemmalla ja halvempia tarjouksia saavatkin. Se hinnanalennus vain otetaan siivoojan selkänahasta, ei sitä muuten saa kuin työaikaa kiristämällä. Ja kiireessä ei hyvää jälkeä tule eikä ehdi kyllä kovin iloinenkaan olemaan.
Esimerkiksi Kurun kunta vaihtoi siivouksen yksityiseen, kun tarjous oli alle puolet siitä mitä kunnan omien siivoojien kustannus. Ja ihan oikeasti valtuusto kuvittelee yksityisen firman siivoavan yhtä hyvin alle puolella siihen asti käytetystä ajasta..? Aika sinisilmäistä, sanon minä.
Joidenkin kanssa sitä tulee juttuun ja henkilökemiat toimii. Sitten taas täällä on ollut sellaisia, miten sen nyt sanoisi, liian riuskaotteisia siivoojia, jotka suurinpiirtein tunkevat moppinsa koiville pyytämättä siirtymään. Pöydältäni on myös häipynyt siivoojan ilmeisesti roskiksi tulkitsemiansa pusseja ja purkkeja, joille minulla olisi ollut käyttöä. Jotkut siivoojat ovat myös omavaltaisesti lyhennelleen kukkiani. :D
Siis sitä vaan sanon, että toimistotyöntekijä ei välttämättä tarkoita katsella nenänvartta pitkin, vaan ihan henkilökemiat eivät siinä kohtaa toimi ja/tai kertakaikkiaan kismittää kun taas " häirittiin" kesken töiden, vaikka pakkohan se siivota on.