Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Minkä ikäiselle kännykkä ja millä perusteella? ov

Vierailija
18.09.2007 |

Poikani on 8-v. Olen kotona vauvan kanssa ja paikalla kun hän tulee koulusta. Kotona on myös lankapuhelin (välttämätön paha) johon kaverit saattavat soittaa. Kaverit soittavat myös omaan kännykkääni. Nyt poikani on soittanut useasti kaverin puhelimesta lisäaikaa vierailulle tai että menisi johonki lähellä olevaan puistoon. Ei ole mielestäni oikein, jos kaverit maksavat hänen puhelunsa. Jos annan pojalleni kännykän, minusta tuntuu, että päätös on jotenkin lopullinen. Sitten hänellä olisi oma puhelin, joka on ja pysyy, olettaen että säännöistä sovitaan eikä niitä rikota. Kaapissa on kyllä vanhoja puhelimia jotka sopisivat " harjoituskäyttöön" .



Miten lapsenne pitävät huolta puhelimesta? Latauksesta? Saldorajasta? Rikkoutuuko puhelin tai menee hukkaan? Onko lapsi ihan " out" jos hänellä ei ole omaa puhelinta? Entä jos hänella olisi sellainen vanhempi malli käytössä, onko lapsillanne käytössä uusimmat versiot? tse olin 21 v (nyt 30 v) kun 1. kännykäni sain, joten jotenkin ajattelen että voisi olla ihan hyväkin ettei puhelinta ihan vielä omista.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
18.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Meillä ei ole lankapuhelinta, ja siksi olen ajatellut, että lapset saavat kännykän 7-vuotiaana, kun menevät kouluun, ja kun alkavat olla yksin kotona joskus jne.



Eihän lapsen tarvitse aina pitää puhelinta mukana vaikka sen omistaisikin.



Lapsen kaverilla on puhelin ja hän käyttää sitä aika holtittomasti, esim. soittaa kerrostalon pihalta kotiin tai soittaa aina koulun jälkeen kotimatkalta kavereille kysyäkseen ovatko nämä pihalla, antaa aina puhelun mennä vastaajaan, soittelee monta kertaa peräkkäin jos ei puheluun vastata jne. Ensimmäistä puhelinlaskua odotellessa...



Puhelimen käytössä on tekniikan lisäksi aika monta asiaa opeteltavana, puhelimen säilyttäminen hukkaamatta, taloudellisuus, missä tilanteissa on sopivaa / järkevää soitella, koska puhelin laitetaan äänettömälle jne.





Vierailija
2/6 |
18.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitte yleensä liikkuu jo sen verran yksinkin että tarvitsee.

Sinänsähän teillä olisi hyvä tilanne eli kotona lankapuhelin ja sinä kotona joten poika ei kännykkää tarvitsisi.

Kuitenkin on kurjaa jos kaverin perhe joutuu laskuja maksamaan poikasi puheluista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
18.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen huomannut saman, että puhelinta käytetään siihen, että soitetaan vähän kauempaa, vaikka kotona käymiseen menisi muutama minuutti. Mutta kun lapsella ei ole omaa puhelinta ei mielestäni ole oikein, että jatkuvasti lainataan kavereiden puhelimia. Olenko liian tiukkis, jos en hanki ihan vielä omaa puhelinta ja sanon, että kavereiden puhelinta ei lainata, ellei ole hätätilanne? Lapsi on vastuullinen, hänellä on kotiavain, joka on vain kerran tippunut taskusta, se onneksi löytyi pihalta. Missä puhelinta lapset edes pitävät? Ymmärrän hyvin, että kaverilla on oma puhelin, kun äiti on yh ja töissä, mutta vauvan takia meillä on koko ajan toinen vanhempi kotona. Tai käymmehän mekin asioilla ja kylässä, mutta silloin 8-v on mukana.



-ap

Vierailija
4/6 |
18.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

antaisikaan pojalle puhelinta. Hänen reviirinsä on kuitenkin vielä melko pieni ja sinä tosi hyvin hänen saatavillaan. Mielestäni voit ihan hyvin kieltää käyttämästä kaverin kännykkää muuhun kuin hätätilanteisiin. Voi olla raakaakin peliä, mutta et vain suostu antamaan lisäaikaa tai lähtölupaa, jos kännykällä sitä kysyy.



Oman kännykän antamisesta muuten seuraa kaiken muun lisäksi juuri tuo, että yhä harvemmin automaattisesti pitää ne kotiintuloajat ja leikkipaikat, joista on sovittu ja yhä useammin puhelin kilahtaa, että sopiikoettäolenvieläpuolituntia jne.

Vierailija
5/6 |
18.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

-

Vierailija
6/6 |
18.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan kätevää ja halvempaa kuin lankapuhelimen pito. Hyvin ovat vielä sääntöjä nuodattaneet.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän neljä yksi