Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mistä voisi saada kissan lainaksi, jotta tietäisi onko lapsemme allerginen. Allergiatestitkään kun eivät ole 100%.

Vierailija
17.09.2007 |

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
17.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Anna kaverillesi vaikkapa vanha harso, tämän kaverisi laittaa paikkaan missä kissa nukkuu päivät. Harsoon kyllä tartuu karvaa ja hilsettä että saa selville onko lapsesi allerginen.

Vierailija
2/4 |
17.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

miksi lapsi on testattu?



Ei välttämättä ole nyt aleerginen kissalle, mutta jos hankitte kotiin kissan voi lapsi allergisoitua jos taipumusta on.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
17.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

testata. Allergisoituminen voi kestää kuukausia tai vuosia, ei siihen viikko riitä. Toki viikon testillä voi näkyä, jos jo valmiiksi on allergisoitunut tai voimakkaasti allergiaan taipuvainen ja saa selvän reaktion jo näin lyhyessä ajassa, silloin ei välttämättä karvaista lemmikkiä kannata harkita.



Pitkässä altistuksessa voi toki käydä myös niin, että omille lemmikeille siedättyy, vaikka muille yksilöille olisikin allerginen. Esim. oma mieheni saa allergista nuhaa ja silmä-ärsytystä joistakin koirista (esim. eräs hoitokoira ennen oman koiran ottamista) mutta omista koirista ei nyt 9 ja 7 vuoden kokemuksella tule mitään reaktioita, samalla ovat vaimentuneet myös keväiset siitepölyreaktiot. Aiemmin siippa tarvitsi antihistamiinilääkitystä lepän ja koivun pölylle mutta nyt moneen vuoteen ei ole sitäkään tarvinnut lainkaan. Eli varma ei voi olla mistään, voi joko allergisoitua tai siedättyä.



Nykykäsityksen mukaan kannattaa lemmikki ottaa perheeseeen jo ennen lasten syntymää, jolloin siedätysprosessi alkaa jo sikiöaikana eikä vasta kun lapsi on esim. 2-3-vuotias tai vanhempi. Lisäksi olisi allergisoitumisen ehkäisemisessä hyvä, jos perheessä on eläimiä enemmän kuin yksi kappale.

Vierailija
4/4 |
17.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja tietenkin eläimelle voi tulla allergiseksi myöhemmin, mutta jos kissa olisi " lainassa" vaikka pari viikkoa (mikä kyllä on vaikeeta kissojen kanssa, ovat niin kotipaikkaan kiintyneitä) niin ainakin jos lapsi jo sillon tulis allergiseksi niin tietääpä sitten olla hankkimatta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi viisi viisi