Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mielestäni verotuksessa on selvä epäkohta, kun perheen tulonsaajien palkoista maksetaan veroa kummastakin erikseen.

Vierailija
17.09.2007 |

Progression takia samasta bruttotulosta jää nettoa paljon vähemmän silloin, kun toinen ansaitsee suurimman osan, kuin jos kumpikin ansaitsee lähen saman verran.

Oikeudenmukaista olisi laskea molempien tulot yhteen ja jakaa ne kahdella ja sen jälkeen verottaa kumpaakin puoliskoa erikseen.

Esim. Jos toinen ansaitsee 5000 euroa ja toinen 1000euroa bruttona tai jos kumpikin ansaitsee 3000euroa. Bruttona molemmat perheet saavat 6000 euroa, mutta se perhe, jossa molemmat ansaitsevat 3000euroa saa vähemmän rahaa käytöönsä.

Kaikki päiväkotimaksut ym. lasketaan aina bruttotulojen perusteella, ei sen, mitä perhe oikeasti saa.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kaksi seitsemän