Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

synnytyksen keston laskeminen

17.09.2007 |

Mulla virallisiin papereihin on merkitty 6,5tuntia...

Tosiasiassa vedet menivät n.42tuntia aikaisemmin (!!), jonka jälkeen supisteli enemmän ja vähemmän säännöllisesti koko ajan. Ja n. 20tuntia ennen vauvan syntymää alkoivat säännölliset 6-7min välein tulleet supistukset, jotka kestivät 12tuntia ja sitten pariksi tunniksi harvenivat, jonka jälkeen oksitosiinilla tiuhenivat taas. Ilmeisesti tuon omien supistusten häviämisen vuoksi synnytys lasketaan alkaneeksi vasta tipan laiton aiheuttaminen supistusten jälkeen? Vai siksikö, että paikat olivat vasta 2,5cm auki kaiken tuon supistelun jälkeen?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
17.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

säännöllisten supistusten alusta jotka johtavat synnytykseen.



Mulla laitettiin synnytyksen kestoksi 5h, vaikken ollut sairaalassakaan kuin kolme. Mutta noihin aikoihin alkoi säännölliset supparit, joten pakko olla niistä. Vedet tihkui tuntia aiemmin ja sairaalaan mennessä olin vasta sentin auki, joten ei sitä niistä ainakaan lasketa.

Vierailija
2/6 |
17.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli vähintään yksi supistus/10min. vesien meno tai kohdunsuun tilanne ei vaikuta laskemiseen. jos supistuksiin tuli välillä taukoa, esimerkiksi äiti pystyy nukkumaan välillä, myös laskeminen alkaa alusta.

niin ja lopetetaan siihen kun istukka on syntynyt, ei siis vauvan syntymään.



heltsy

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
17.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

esikoisella mulla meni vedet eikä sitten supistukset alkaneet. Vasta oksitosiini pisti supistukset käyntiin (parin päivän päästä, sairaalassa odottelin omia supistuksia tarkkailussa) ja alkoivat heti tipan laiton jälkeen tulla tiuhaan.



Siinä oli hyvä tilaisuus tentata kätilöä tosta synnytyksen alkamisesta, hän kun sanoi, että oksitosiini ja sen supistukset heti tiheinäkään eivät vielä merkkaa alkamista. Että vasta kun ovat kipeitä, niin synnytyksen voi sanoa alkaneen. Ongelma tulikin siitä, kun en osannut koko aikana sanoa milloin olisivat muuttuneet kipeiksi. Arvottiin sitten jälkikäteen joku kellonaika. Olihan ne tukalia, mutta ponnistukseen asti sain oltua ilman kivunlievityksiä. Tipasta synnytykseen meni jotain 12 h, mutta synnytyksen kestoksi merkittiin ties mitä.



Tokasta oli ihan selvää toimintaa ja selkeä synnytys, supistusten alku, vesien meno, supistusten tihentyminen ja loppuhuipennus tietty, kaikkineen 10 h. Viralliseksi ajaksi tuli taas kuitenkin jotain muuta.



Jos jollain supistusten tiheyksillä katottais synnytys vasta viralliseksi, niin siten määriteltynä en kai sit olisi edes synnyttänyt kuopusta, siinä kun koko hoito kesti jotain 2,5 h ja supistuksia tuli viimeisen tunnin aikana jotain kymmenen.

Vierailija
4/6 |
17.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin siis mullakin tässä viimeisimmässä oli säännöllisiä supistuksia kyllä koko ajan kun käynnisteltiin kaksi päivää, mutta eivät olleet kipeitä niin eivät kelvanneet markkeeraamaan synnytyksen alkua. Että ei aina se säännöllisyyskään siis ole merkki mistään.



Ja menee näemmä toi mun kymmenen tunnissa tohon 1/10 min haarukkaan sentään, aina vaan touhotetaan niistä 1/3min supistuksista niin mulla ei ole ainakaan koskaan ollut mitään niin säännollistä vaan vaihdellut välit koko ajan kipeissä suppareissa, alussa ainakin.

Vierailija
5/6 |
18.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

mulla kyllä oli kipeitä ne supistukset n.20h ennen vauvan syntyä, tulivat 6-7min välein koko yön läpi, kävelin niden ajan, kun olivat jo kipeitä. ja sitten aamulla taas harvenivat. ei siinä vajaassa kahdessa tunnissa kyllä nukuttu, koska mut vietin osastolta synnärille, laitettin tippaan + muut letkut...lääkäri kävi jne. Osastolla jo arveltin, että kyllä tää nyt käynnistyikn itsekseen, mutta toisin siis kävi.



toiste toivon kyllä nopeampaa käynnistystä, jos vedet menevät. Yksi " turha" valvottu yö lisää ei ainakaan lisännyt mun voimia ;) VEdet menivät siis ke illalla klo21, käynnistys vasta pe aamuna klo 8:30.

Vierailija
6/6 |
18.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

lopetetaan siihen kun istukka on syntynyt, ei siis vauvan syntymään.



Tuo ei taida pitää kuitenkaan paikkaansa, sillä pikkukakkoseni syntymä oli nopea, 3,5h, mutta istukkaa ei saatu irti. Ensin yritettiin puoli tuntia oksitosiinilla ja painelulla, ja lopuksi vietiin leikkuriin, jossa nukutuksessa irrotettiin käsin. Synnytyksen kestoksi laskettiin aika säännöllisten supistuksten alkamisesta lapsen syntymään, erikseen mainittiin istukan käsin irrotus.



Esikoisen synnytyspapereissa lukee kokonaiskesto 6h 48min, vaikka aloittivat käynnistämisen kalvojen puhkaisulla ja oksitosiinilla jo kolme tuntia aiemmin, ja supistukset olivat alusta saakka tiukkoja ja nopeaan tahtiin tulivat. Papereissa lukee synnytyksen kokonaiskesto, johon on sisällytetty, mutta erikseen mainittu ponistusvaiheen kesto, ja vielä erikseen istukan irtoaminen, jota ei minulla ole mainittu synnytyksen kokonaiskestossa, vaikka irtosi kymmenessä minuutissa tuolloin.



t. Doris