Työttömyyspäiväraha ja kotihoidontuki yhtäaikaa ?
Onko moinen yhtälö mahdollinen?
Tilanne seuraava : mies kotona työttömyyspäivärahalla, lapset kotihoidossa (kotihoidontuki tullut tähän asti minun nimelläni) ja vaimo eli minä lähtisin kokopäivätöihin?
Neuvokeepa, viisaammat! :)
Kommentit (9)
Kysykää työkkäristä ja liitosta. Aivan varmasti onnistuu.
3
Mies ollut tähän asti töissä, minä kotona hoitamassa lapsia kotihoidontuella. Kävin yhden talven iltatöissä ja sain kotihoidontuen, koska lapset olivat kotihoidossa. Hoitolisä vain pieneni. Nyt mies jäisi työttömäksi ja minä töihin ja lapset edelleen kotona. Onnistuuko, jos miehelle tulee työttömyyspäiväraha, minulle kotihoidontuki (miinustettuna hoitolisä tai osa siitä) ja tietysti palkka.
Ap
Molempien hakemisesta on kuitenkin se hyöty, että esim. karenssin iskiessä kotihoidontuki juoksee, eikä joudu ihan nollille.
mäkin sain molempia yhtäaikaa.
Tosin lakkautin sitten kotihoidontuen, kun eipä sillä tosiaan käytännön merkitystä ole, kun kuitenkin vähennetään sitten työttömyysrahoista. Ärsyttää vaan jos tulee eri maksupäivinä.
Miksi muuten kaikki äidit ei hae työttömyyskorvausta yhtäaikaa..?? jos kerran molemmat saa?
Miehelle työttömyyspäiväraha, minulle kotihoidontuki ja mahdollinen hoitolisä, jonka laskentaan huomioidaan tuloni.
Ap
Ansiosidonnaisesta vähennetään kotihoidon tuen perusosa mutta ei kuntalisää, jonka verran siis jään " voitolle" . Hoitolisää en myöskään saa.
Eli vastaus on kyllä, näitä maksetaan päällekkäin, ja jopa ihan samalle ihmiselle.
miehesi kanssa samassa taloudessa niin kyllä työttömyyskorvaus vähenee.
Vaikuttavat toisiinsa, mutta kannattaa hakea molempia.