Gallup: Kuinka pian palasitte vanhojen harrastustenne pariin lapsen syntymän jälkeen,
vai kävikö niin ettei kerennyt ollenkaan, vai ehkä sitten joskus haaveissa olisi...
Kommentit (8)
ja nyt on vajaa puol vuotta ku aloin jumpissa käymään.
Muita "ilman lasta" harrastuksia mulla ei olekaan.
...alkaa vaunulenkit jo kyllästyttämään, mites tuo imetyspuoli kun raisummasta liikuntaharrastuksesta kysymys, onko jotai erikoisliivejä vai pidättekö normaalit treeniliivit päällä?
no silloin kävin vain kerran viikossa, nyt kun tyttö on 4v, liikun paljon enemmän (melkein päivittäin).
menin taas kuoroon. Pienen vauvan kanssa on todella helppo olla
kuorossa, hän pysyy paikoillaan, imee rintaa, kun on tarvis.
Ja äiti saa laulaa koko ajan. Ja vauva on tyytyväinen, kun
kuulee musiikkia.
lapsen jälkeen hyppäsin hevosen selkään 2 viikkoa synnytyksestä (sektio), toisen jälkeen (alatie) n. kuukauden kuluttua.
Harrastus on jatkunut kyllä, mutta varsinkin toisen lapsen jälkeen kerrat vähentyneet, aika kun on kortilla.
...alkaa vaunulenkit jo kyllästyttämään, mites tuo imetyspuoli kun raisummasta liikuntaharrastuksesta kysymys, onko jotai erikoisliivejä vai pidättekö normaalit treeniliivit päällä?
Mulla on ihan normi treeniliivit niin tanssitunneilla ku jumpissaki. Ei oo mitään erikoisliivejä, ihan tarpeeks hyvän tuen nuoki antaa. Imetysliiveissä ei oo hyvä jumpata ku niissä pääsee rinnat heiluu vähän liiaksi.
vauvoja)
Luultavasti sama juttu myös tämän pian syntyvän juniorinkin kanssa..
Harrastetaan miehen kanssa tanssia, kahden eri "lajin" harkat on kaksi kertaa viikossa. Lapset ovat kulkeneet elämänsä ensimmäiset puoli vuotta meidän mukana (toisissa tanssitreeneissä myös isompinakin) ja ovat sitten jääneet mummin tai taatan hoiviin. Lapset ovat myös meidän esityksissä ym. jutuissa mukana, ovat kyllä suht rauhallisia eli pystyvät viihdyttämään itseään kolmen tai kahden tunnin ajan + vauvoina kaikki ovat olleet erittäin helppohoitoisia, yleensä vaan nukkuivat harkoissa, kun kuulivat tuttua musiikkia.
Hän syntyi sektiolla ja lääkärit kehoittivat olemaan treenaamatta mielummin liian pitkään, kuin liian pienen ajan. Vatsalihkset voi esim alkaa vain pömpöttämään, jos aloittaa liian aikaisin, eikä niitä saa sitten enää korjattua.
Toinen lapsi syntyi alakautta, mutta odotin silti 6kk, tai itseasiassa asia ei tainnut käydä mielessäni sitä ennen :) Tiputin painon lähtöpainoon ja jumppailin vähän. En ole entisessä kunnossa lihasten kiinteyden suhteen, mutta se ei haittaa minua. Olen enemmän sujut itseni kanssa kuin koskaan ennen!
Jos luoja suo meille joskus haaveilemamme kolmannen lapsen, uskon, että tiputan ylimääräiset taas siinä 6kk tienoilla. Treenit on taidettu treenata sanan varsinaisessa merkityksessä. Toki lenkkeilen ja ulkoilen, mutta rääkkitreenit on mun osalta vedetty.